Switch to full style
Добави отговор

ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

24 Окт 2009, 13:53

Пускам темата поради възникнал проблем с пепино / повтарям се, но нямам как/ . В момента пепиното ми е прибрано в къщи на стайна температура - над 18 градуса и листата му почти напълно окапаха само за няколко дни . преместих го на по - хладно - 16 - 18 градуса. имате ли идея къде правя грешка ? възможно ли е растението да не се е аклиматизирало, макар че лятото е било на много по - високи температури ? възможно ли е да му влияе това, че няма постоянен приток на свеж въздух ? какво да го правя ? гледам го от пролетта и не е било вадено на открито . в нета пише, че може да зимува в съд . но как ?

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

26 Окт 2009, 12:39

DarinaN написа:Пускам темата поради възникнал проблем с пепино / повтарям се, но нямам как/ . В момента пепиното ми е прибрано в къщи на стайна температура - над 18 градуса и листата му почти напълно окапаха само за няколко дни . преместих го на по - хладно - 16 - 18 градуса. имате ли идея къде правя грешка ? възможно ли е растението да не се е аклиматизирало, макар че лятото е било на много по - високи температури ? възможно ли е да му влияе това, че няма постоянен приток на свеж въздух ? какво да го правя ? гледам го от пролетта и не е било вадено на открито . в нета пише, че може да зимува в съд . но как ?

Даре, аз много малко знам за пепиното, но имам едно растение, което лятото беше навън, като го прибрах го нападнаха паяжинообразуващи акари и докато разбера, стеблата се оголиха и само на върха останаха малко листа.
Доколкото знам, то трябва да се отглежда като доматите- с едно или две стебла, а е по-добре да се размножава с резници, отколкото от семена, които може и напълно да липсват в плода и затова още през лятото си отделих и вкорених няколко чески(вкоренява се много лесно-във вода). Сега продължавам да изчаквам образуването на нови колтуци, които също ще вкореня. Доколкото знам при нас се отглежда като едногодишно растение и съм се вкопчила в идеята за следващата година да си отгледам нови растения. Така, че за да не си загубиш пепиното, може да си вкорениш резници, а това го огледай за въшки и акари. Някъде бях чела доста подробна статия за пепино, но сега не помна къде беше. Ако го намеря, ще пиша пак.
Но нека и специалистите си кажат думата...
Може да прочетеш тук
http://www.kpr.sk/botanix/bg/index.php?text=4

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

26 Окт 2009, 15:12

Даре , имам малко опит, с презимуването на пепиното.Според мен причината е в свежия въздух.И аз като Дончето миналата година си прибрах няколко растения едното от които беше много голямо.Бяха в неотопляеми но не много студени помещения.И при мен през зимата всички пострадаха -къде им окапаха листата , къде ги нападнаха хиляда вида въшки ,защото се пренасят от другите растения.Но не умряха ,изкараха до пролетта и като почнах да им вкоренявам резници станаха 100 и напълниха градината .От старите изрязях каквото можах и старите растения изхвърлих,новите плододаваха. Сега вкорених за прибиране доста резници.

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

26 Окт 2009, 16:48

ммммерси :D , обаче пепиното много ме ядоса. едно на терасата - цялото въшлясало и го пръскам през ден - а е свежо като ряпа. а вътре - всички листа - долу. миналата вечер където намерих кортуци ги набодох и ... това е. каквото стане :(

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

27 Окт 2009, 12:18

И аз цяло лято това правих -боцках култуци.Има къде ли не . Напълни саксийките на другите растения даже.

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

27 Окт 2009, 20:41

ще видим дали ще оцелее . уж се гледа лесно, на топло ... явно чистия въздух е от решаващо значение :(
а зимата е малко трудничко , особено в апартамент . калкото и да се проветрява не може и да е топло и да е свежо :(

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

31 Окт 2009, 11:25

поредната питанка , само ще помоля за мнения от опит , ако някой има такъв. защото нета е изчетен и няма какво повече да ми "каже" .

може би ще ми помогве вякой, който се занимава с отглеждане на лозя .... имам няколко резника от киви. какво съм направила до сега - горе - долу на всяко от тях има поне по две "коленца" - място, където са били листата. запечатах горната част на резниците с восък, и съм ги поставила в пясък така, че първото "коляно" да е заровено.
оттук нататък ..... виждала съм в оранжерии че ги слаган в перлит / ще потърся и ще ги преместя. ако не намеря с какво да го заместя ?
освен това ги държат на земята, т.е., предполагам, че долния крой няма опасност да измръзне. да увия ли всеки съд отделно с вестници и да наредя съдчетата плътно в касетка ? и самата касетка при каква температура да държа ?
засега са в общ съд, но смятам да ги разделя .
в оранжериите е топло, но и все пак обема на въздуха там е голям . как да им осигура необходимата въздушна влага без да създам опаснос да изгният? естествено, най - доброто е да си направя конструкция, която да отварям от време на време и тя да е с по - голям обем. но в апартамент ще ми е сложно, а и изхвърлих аквариува - щеше да свърши страхотна работа.
друг вариант - да ги увия с тъмен найлонов чувал ....

то с две думи - да защитя ли корените от студ, при каква температура да го оставя , да покривам ли с нещо или да ги оставя открити ?
ако съм пропеснала - приемам съвети .
блаодаря :D

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

31 Окт 2009, 13:18

DarinaN написа:ще видим дали ще оцелее . уж се гледа лесно, на топло ... явно чистия въздух е от решаващо значение :(
а зимата е малко трудничко , особено в апартамент . калкото и да се проветрява не може и да е топло и да е свежо :(


Моите пепина бяха в неотопляемо помещение и пак оцеляха

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

02 Ное 2009, 15:44

Аз имам няколко растения.Две от тях започнаха да цъфтят.Преди седмица прибрах едното в хола.Отсъствах една седмица.Снощи се върнах и гледам-на това,което е в хола са му опадали цветовете без да разцъфнат,а другото е на терасата на студено,но продължава да цъфти.Питам се дали да го прибирам или да го оставя още няколко дни?

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

02 Ное 2009, 21:14

искаме снимки на пепиното :D
Добави отговор