Switch to full style
Добави отговор

Помощ, нещо ми яде цветята

13 Юни 2009, 19:41

Моля, помагайте. Едно мухо-подобно, приличащо и на оса ми яде листата и си прави дупки в пръстта на саксиите ми. Какво е това и как да го изгоня... :l

Re: Помощ, нещо ми яде цветята

14 Юни 2009, 13:56

rabbit написа:Моля, помагайте. Едно мухо-подобно, приличащо и на оса ми яде листата и си прави дупки в пръстта на саксиите ми. Какво е това и как да го изгоня... :l

...С бързи и безкомпромисни действия,без туткане....Вероятно си се обзавел /обзавела ?/ с плодови оси.Има доста разновидности,а така бегло,както описваш - ако е и черно,е сливовата плодова оса.Неприятелят Hoplo-campa minuta представлява дребна оса - около 5 мм с блестящо черен цвят. Развива едно поколение годишно. Борбата с нея не е трудна, стига да знаем биологията й. Черната сливова плодова оса зимува в почвата като лъжегъсеница на дълбочина 8-10 см .Пръскай поне 2 пъти през 15 дни.Регистрираните препарати за пръскане срещу възрастното насекомо са алфа комби 51,25 ЕК в доза 0,05 процента, суми алфа 5 ЕК - 0,02 процента, сумитион 100 ЕК - 0,075 процента. Подходящи са още агрия 1050 - 0,15 процента, релдан - 0,1 процента или нуреле дурсбан-0,07 процента. Второто третиране е насочено срещу новоизлюпените ларви и цели и те да загинат ...За дози и концентрации питай в агроаптеката,от която ще си купиш препарата за пръскане.
Източник : http://www.farmer.bg/news_view.php?id=6379

Re: Помощ, нещо ми яде цветята

25 Юни 2009, 17:29

Благодаря много за информацията. Ще видя с какво ще пръскам, че работата не е добре. Нападна ми почти всички саксии.
Добави отговор