Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Коледна звезда - Euphorbia pulcherrima

раздел декоративно-листни

Re: Коледна звезда - Euphorbia pulcherrima

Мнениеот Мериголд » 19 Яну 2009, 03:28

Сполучливо отглеждане на коледна звезда в домашни условия е проява на нещо средно между героизъм, подвиг, инат и мания. Резултатът рядко си струва усилията, като се има в предвид, че може да се закупи всяка година по коледа на съвсем прилична цена (по-евтино от букет). На решените да успеят - късмет и постоянство.
Ето ме и мен!
Аватар
Мериголд
Експерт
 
Мнения: 163
Регистриран на: 06 Яну 2009, 03:43
Местоположение: Пловдив

Re: Коледна звезда - Euphorbia pulcherrima

Мнениеот SuN » 12 Яну 2010, 15:38

Изображение
Изображение
Аватар
SuN
Средно цветенце
 
Мнения: 100
Регистриран на: 21 Мар 2009, 18:04

Re: Коледна звезда - Euphorbia pulcherrima

Мнениеот zamakat » 12 Яну 2010, 18:44

Много е красива, дано да успееш да я увардиш :-p
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Коледна звезда - Euphorbia pulcherrima

Мнениеот SuN » 13 Яну 2010, 20:09

Благодаря !В момента и падат листата знам ,че е нормално за сезона но лекинко се притеснявам ,че ще я загубя :l
Аватар
SuN
Средно цветенце
 
Мнения: 100
Регистриран на: 21 Мар 2009, 18:04

Re: Коледна звезда - Euphorbia pulcherrima

Мнениеот baba_tzveta » 14 Яну 2010, 17:57

SuN написа:Благодаря !В момента и падат листата знам ,че е нормално за сезона но лекинко се притеснявам ,че ще я загубя :l

За коледната звезда знам, че е добре след прецъфтяването да се ореже-да останат до 10-15 см клончета. Резниците може да опитате да вкорените, все пак шанса да имате коледна звезда се увеличава. А из нета намерих това:

Коледната звезда е типично растение на късия ден т. е. развива листна маса през лятото, когато деня е дълъг, а зацъфтява през зимата, когато деня е къс. Този факт има решаващо значение за успеха при отглеждането и създаването на условия за цъфтеж.

Размножаването на коледната звезда става чрез вкореняване на зелени върхови резници през лятото. Резниците с добре развита коренова система се засаждат в не големи саксии 9-15 см. в богата, но много порьозна почва с pH =5, 5-6, 5 и достатъчно микроелементи, сред които желязото е от особено значение. В периода на вегетативно развитие – през лятото поинзецията може да се подхранва с разтвор на комплексен тор N P K = 20:10:20 в концентрация 1 г./л. за развитие на листна маса, докато през периода на цъфтеж трябва да се увеличи калиевото торене за формиране на цветовете.

В периода на развитие растенията се нуждаят от достатъчно светлина и температури 17- 21 C през нощта и 20 – 24 C – през деня в зависимост от сорта, докато в периода на цъфтеж могат да се запазят същите температурни стойности, при което се развиват по-едри прицветници, но растенията са по-изнежени и нетрайни, докато ако нощните се снижат с 2-3 градуса – прицветниците са по-дребни, но растенията са по- устойчиви в домашни условия.
реклама

Най-същественият въпрос при отглеждането на коледната звезда е постигането на нужната дължина на деня, за да се постигне оцветяване на прицветните листа / истинските цветове са дребни и невзрачни, но са заградени от ярки прицветници, които се наричат "цветове"/.

Тук трябва да се спазват много строго някои лесни за изпълнение "рецепти", защото в противен случай резултатът ще бъде или неуспех, или лошо качество на "цвета". Коледната звезда е много подходяща за отглеждане на нашата географска ширина, защото намаляването на деня е точно според "рецептата" т. е. нужно е да предпазвате вашата Поинзеция от светлинното замърсяване на околната среда, с което сме свикнали до такава степен, че дори не подозираме неговото съществуване. Осигурете възможност вечер със свечеряването за коледната звезда да настъпва абсолютна тъмнина . Дори близка светеща реклама или сиянието на близка осветена улица или голям жилищен блок могат да смутят цъфтежа й.

За добър цъфтеж е нужно да се осигури 14 часа пълен мрак и 10 часа дневна светлина, което може да стане просто чрез затъмняване на помещението в което " живее" коледната звезда или тя да се прибира в тъмен килер, гардероб или даже кашон. Отглеждане в помещение, в което се свети примерно след 17ч. гарантира, че коледната звезда няма да зацъфти, което е и причината за оплакванията на 80% от неуспелите любители. Простата рецепта е затъмняване в 17 – 18 часа вечер и откриване в 7 – 8 ч. сутрин.

Поинзецията се напада от гъбни и бактериални заболявания, които най-добре се развиват при ниски температури и висока влажност, както и от вредители, от които най-упорита и досадна е белокрилката. За да се избегнат неприятностите и тъжните загуби на растение трябва да се купуват само здрави растения и се спазва хигиената от първия миг след закупуването или вкореняването до цъфтежа на желаното растение и да се извършва периодична профилактика със съответните препарати, които се намират по селскостопанските аптеки.

Сортовите серии, които са най-подходящи са Freedom, Cortez, Star и Lilo и съответно техните разноцветни форми.

PS. Другаде съм чела, че "затъмняването" трябва да започне около 40 дни преди желания цъфтеж.
Мисля, че не е трудно да се отгледа разкошна коледна звезда, трудно е да я накараш да оцвети зелените листа в червено (респективно жълто или друго). Ако пък не стане-не се отчайвайте, тя е красива и така. :-D
Аватар
baba_tzveta
Средно цветенце
 
Мнения: 188
Регистриран на: 21 Юли 2009, 15:30
Местоположение: Варна

Re: Коледна звезда - Euphorbia pulcherrima

Мнениеот SuN » 17 Яну 2010, 19:33

Благодаря ти! :-p
Аватар
SuN
Средно цветенце
 
Мнения: 100
Регистриран на: 21 Мар 2009, 18:04

Re: Коледна звезда - Euphorbia pulcherrima

Мнениеот SULZICA » 27 Юли 2015, 20:29

Не е никакво геройство моята я купих за коледа , исках да присъства в празничните дни.Чувала бях и от други цветарки че не издържат и умират и когато и окапаха зелените листа си помислих че загива, но имаше цвят и ми стана жал да я изхвърля оставих я нито умираше нито растеше поливах я рядко през зимата и я наблюдавах а на пролет тя ми се отблагодари започна да пуска листа и се разви сега е свежа и ме радва.
Аватар
SULZICA
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Юли 2015, 20:22

Re: Коледна звезда - Euphorbia pulcherrima

Мнениеот simeonovall » 25 Ное 2018, 20:47

Така и не успях да я накарам да стане червена.
Аватар
simeonovall
Малко цвете
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Ное 2018, 19:40

Предишна


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЛИСТНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron