Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Въпросче относно Дървовиден Чемшир

раздел декоративно-листни

Re: Въпросче относно Дървовиден Чемшир

Мнениеот cvetar » 14 Окт 2009, 17:29

yasoo написа:Здравейте,
Имам няколко въпросчета към вас и се надявам да ми помогнете.
Ако може някой да даде малко повече информация за Дървовидния Чемшир (Buxus Sempervirens Arboviscus)
Попаднах на него в сайта hrasti.com и ми стана доста любопитно. Обърнах нета и така и не намерих по подробна информация за съжаление.
Интересува ме най-вече дали вирее на сянка като обикновенния Чемшир и горе-долу колко расте на година?

Благодаря предварително!

Здравей и добре дошъл ! Дървовидният чемшир във Варна е много разпространен ... расте из морската градина при всякакви условия - и на сянка, и на силно слънце.Гледам,че го оформят и като храст,и като дърво - с височина до 4-5 метра има екземпляри до Планетариума например.А по-интересното е,че го има в две разновидности - със зелени и пъстри листа/бяло и зелено/.Не знам как си обърнал нета - аз почнах и веднага прочетох отговора на единия ти въпрос в цитирания от тебе hrasti.com - а именно,че годишният му прираст е 10-15 см....
hrasti.com написа:...Бързорастяща разновидност на чемшира - годишният му прираст достига 10-15 см...

Личните ми впечатления обаче са,че годишният му прираст е по-голям...аз съм си отчупвал за вкореняване и съм виждал леторасти по 30 и повече см.
И на втория въпрос вече ти отговорих,че вирее добре и на сянка,и на слънце - с очите си го виждам всеки път при разходките ... А тук ще видиш и допълнително освен описанието/но на английски език/ и това как се размножава с резници - има снимка/4-тата на първия ред там/
http://en.wikipedia.org/wiki/Buxus_sempervirens
Така че заповядай във Варна да се увериш с очите си.... :) :)
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Въпросче относно Дървовиден Чемшир

Мнениеот zamakat » 14 Окт 2009, 17:50

Имам го и аз ,в Бургас. От този пъстролисния, харесвам си го ,постригвам го като конус.но все ми се струва,че бавничко расте.,не съм му мерила леторастите, на мен все ми се иска да расте бързо като другите
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Въпросче относно Дървовиден Чемшир

Мнениеот zamakat » 15 Окт 2009, 08:48

Ами май за жив плет ще има да почакаш. :) Моя вече е близо 15-20 годишен и с грижи-поливане и торене едва е стигнал до към 80 см ,може и по малко да е.Това е едно от първите неща които сях, като купихме местото.Бях си отчекнала от някъде клонче ок.10см,то се хвана и сега след двайсетина години е храстче.Иначе е красиво напролет като пукнат шарените му листа, по красив е от другия чемшир.Но за мен расте бавно -като другия .За същото време , засях градината с дървета и храсти и те се вдигнаха, градината може да се каже вече че е стара ,а той си стои още до коляно. :(
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Въпросче относно Дървовиден Чемшир

Мнениеот zamakat » 15 Окт 2009, 12:28

Ами аз казвам от моя опит.Аз на моята жива ограда съм сяла туи, от другата страна -евонимус и разни други по-натъй- тис, увивни, лигуструм и др.Повечето са без претенции и при мен са на сянка.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Въпросче относно Дървовиден Чемшир

Мнениеот cvetar » 18 Окт 2009, 14:56

yasoo написа:Няма да Ви се разсърдя ако ми предложите и друг вид растение подходящо за жив плет, не изискващо слънце, предпочитам да е вечно зелено и бързорастящо :)

Може да пробваш с дива лоза - бързо расте и на сянка.Недостатък е,че е листопадна.Или бръшлян - вирее добре и на сянка,а бързо обхваща големи площи.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Въпросче относно Дървовиден Чемшир

Мнениеот cvetar » 19 Окт 2009, 15:10

yasoo написа:благодаря за съветите :)
Идеята за Дивата лоза много ми хареса, виждал съм я по дворове и винаги ми е привличала погледа, но така и не знаех как се казва растението... е вече знам :)
Та имам няколко въпросчета за дивата лоза и ще съм ви благодарен ако дадете малко инфо :) Та значи:
Подходящ ли е в момента сезона да се сади?
Може ли да се катери по обикновенна телена мрежа?
Горе долу колко расте на година?
Проблем ли ще е ако м/у нея на места засадя и някое и друго стръкче бръшлян та зимата да не е съвсем голо?

За лозата си имаме отделна тема със снимки и как и кога се размножава - ето ти я - viewtopic.php?f=21&t=261 ... има два вида по-разпространени - ти си избирай кой вид ти харесва...
Ако имаш вкоренено растение - сега може да го садиш на мястото.Ако нямаш нищо - следвай написаното в темата за дивата лоза - как и кога се сее и с какво се размножава. И ако имаш въпроси за лозата - моля те да ги зададеш вече там - все пак това е тема за чимшир,нали ?
Лозата расте бързо - зависи от грижите,докато се захване - но примерно 1-1.5 м годишно.... и се катери по всичко - стена,дърво,телена мрежа,дървена ограда,и няма да и навреди съжителството с бръшлян,който също се сее сега,ако имаш вкоренени тазгодишни леторасти от него.На стената на моя апартамент лоза и бръшлян вече над 40 г. си съжителстват ...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна




Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЛИСТНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], uxovefuu