Switch to full style
раздел декоративно-листни
Добави отговор

Re: калатея

09 Ное 2010, 00:22

kiara04 написа:и аз имам калатея но май откача като я полея през деня листата и се свехват а вечер се изравят нагоре и ако се опиташ да ги огънеш се чупят .. какво е това чудо незнам ако някой има калатея да ми каже дали и неговата го прави този номер за пръв път виждам такова растение .. смисал странно :? :)

това че калатеите вечерно време си вдигат листата нагоре е един от най -хубавите признаци, че цветето се чувства отлично. не мисли че цветето ти откача- това, пак казвам е хубаво и моят съвет е да не се опитваш да ги огъваш и чупиш :) на сутринта те пак ще се разлистат :da1

Re: калатея

09 Ное 2010, 09:14

katiusha написа:
kiara04 написа:и аз имам калатея но май откача като я полея през деня листата и се свехват а вечер се изравят нагоре и ако се опиташ да ги огънеш се чупят .. какво е това чудо незнам ако някой има калатея да ми каже дали и неговата го прави този номер за пръв път виждам такова растение .. смисал странно :? :)

това че калатеите вечерно време си вдигат листата нагоре е един от най -хубавите признаци, че цветето се чувства отлично. не мисли че цветето ти откача- това, пак казвам е хубаво и моят съвет е да не се опитваш да ги огъваш и чупиш :) на сутринта те пак ще се разлистат :da1

е благодаря много :b :b един приятел и той ми каза че и неговата е същата смисал радвам се ..за този им БЪГ ( шеговито расбира се :) ) много ми е сладка а и на мен калатеите сами слабост от много време и сега ве4е е на 1 месец откакто е купена и расте с нови листа е и много ме радва :) аз имам нещо като религия смисал че ако цветята които съм си купила оцелеят 1 месец в къщи без пресаждане значи са корави пичове и си гледам и в интерес на истината досега не ми е умирало растение от магазина явно в къщи им е уютно :) :) :) ( минутка за реклама :Д ) та само май мини розата ми загина ма тя защото беше от Кауфланд :f

Re: калатея

09 Ное 2010, 11:28

зависи и от самото цвете , аз лично имам много цветя от кауфланд и не се оплаквам :D сега са големи прекрасни цветя , особенно бугенвилеята не спря да цъфти цяло лято :f

Re: калатея

29 Яну 2011, 21:37

Виждам че темата е малко замряла,но да попитам.
Как поливате калатеите ?На какъв интервал сега зимата?
Аз имам една Зебрина и една Орната.Последната си я купих миналата седмица и гледам, че долните и по малки листа се свиват и изсъхват.По едрите листа изсъхнаха по края.Не съм я поливала,защото като я купих беше обилно полята и все още не е изсъхнала.Не съм я присаждала.Температурата в стаята е постоянна около 20 гр.,не е на пряко слънце,но на добре осветено място близо до прозореца.Няма течение.Зебрината ми е на същото място и покрая листата покафеняват.Понякога си вдига листата вечер,понякога не,понякога дори се накланят на долу(все едно висят).Не откривам зависимост между отделните състояния.

Дайте съвети!

Re: калатея

29 Яну 2011, 21:51

Няма точни интервали,дати дни,Мира ...Има определяне на влажност и поливане,зависещо от състоянието на почвата в саксията.Аз моята я поливам с хладка престояла вода,когато е нужно.А преценката кога е нужно трябва да си създадеш сама,да почувстваш...Така е,защото няма помещения с еднакви температури,осветеност,течение...Всичко е индивидуално,но и не така трудно,както изглежда...просто има признаци за нужда от поливане за различните китки.Моята примерно - засъхва отгоре почвата в саксията,леко потъмняват листата и,леко се свиват ... и поливам малко.Изчаквам,ако не се оправят листата,добавям още малко.Не се преполива по този начин.Избърсвам листата с влажна кърпа веднъж в месеца.Сухият въздух е враг на листата - изсъхват им връхчетата.

Re: калатея

02 Фев 2011, 11:31

Zdr. :D Cvetenceto vi e prekrasno,radvaite mu se.Kazvat 4e e ot roda na mole6tite se cvetq.I az imah,be6e prekrasno-razmnojih go,razdadoh na sasedkite-na koi li ne,no neznam kakvo stana i umrq :( moje bi tolkova i be6e jivota.Uspeh na va6ata-kato q vidqh,vse edno vidqh moiata.Sega ve4e i cvetq nqmam kakto predi :l -imam maj :P ,no pak imam dostata4no :da

Re: калатея

03 Мар 2011, 16:24

Здравейте,скоро си засадих две калатеи, но едната започна да свива листата си странично като шушулка дали това е от стреса на пресаждането или е нещо друго. :-D

Re: калатея-проблем, моля за помощ

28 Яну 2016, 23:14

Здравейте,
Преди около месец ми подариха калатея. Прочетох в нета, че цветето обича влага и се старая да поддържам почвата влажна.
За съжаление обаче листата започнаха да се свиват и съхнат. Отстраних изсъхналите листа, но с новите се случва същото.
Моля за помощ! Ще съм много благодарна на всеки, който ме посъветва какво да правя.
Благодаря Ви!

Re: калатея

29 Яну 2016, 21:06

С листата става така, защото е важна не само почвената влажност. Важно е и въздухът в стаята да не е сух - ако е много топло и въздушната влажност е ниска, се получава така с листата.
Добави отговор