Switch to full style
раздел декоративно-листни
Добави отговор

фикус лирата бамбино

16 Юли 2009, 15:12

Здравейте, имам фикус лирата бамбино. Искам да знам дали му е достатъчна водата,стичаща се по бамбуковата пръчка,или трябва да се полива и пръстта. Може ли да се отглежда на открит балкон с пряка слънчева светлина или иска стайни условия. Каква почва и подхранване на растението са най-подходящи.
Много ще ви бъда благодарна за съветите. :-vv

Re: фикус лирата бамбино

16 Юли 2009, 15:59

Този фикус не обича пряка слънчева светлина. Обича умерена температура, лятото се полива обилно( но не прекалявай), зимата по-умерено. Според влажността на въздуха е необходимо особено сега в жегите пръскане. Течността, която се стича по пръчицата по принцип подхранва самото растение, но можеш да пръскаш спокойно листенцата по мъничко, за да спомогнеш за по- доброто му овлажняване.
Трябва да обръщаш сериозно внимание на влажността на почвата в никакъв случай не го преполивай обаче, за да не загният корените. Сухият въздух и прекалената влага са му враг.
Ако не е тайна с какво изложение е тераската ти?
Дай малко инфо за мястото, където си го поставила сега, или снимков материал, ако може. :D
Ще помагаме, няма да се притесняваш да питаш. :da

Re: фикус лирата бамбино

16 Юли 2009, 21:17

да ти расте, и резници да пуска. супер китка е, аз уморих един преди време и сега нямам. да ти расте и да те радва :D

Re: фикус лирата бамбино

17 Юли 2009, 17:00

"Ако не е тайна с какво изложение е тераската ти?
Дай малко инфо за мястото, където си го поставила сега, или снимков материал, ако може."

Areka, благодаря за съветите! Терасата ми е с източно изложение,но фикуса не е изложен на пряка слънчева светлина. Мога ли с резник да си прихвана още един и как точно става? Ако торя с амониева селитра ще изгоря ли корените на фикуса и кой е най-подходящия тор?
Още веднъж благодаря :-p

Re: фикус лирата бамбино

17 Юли 2009, 18:41

С каквото мога помагам, не съм спец, но за помощ съм готова. Дали с издирване на информация от нета, или собствени знания.
Така, че питай спокойно, каквото те интересува. :D

Искам да те питам подрязвала ли си скоро върховете ?

anelkostova написа:Мога ли с резник да си прихвана още един и как точно става?

Да, можеш да прибавиш още един резник. Прибавянето става по следният начин: присаждането трябва да се състои от един лист с непокътната долна половина. След отделяне резниците се поставят в топла вода, за да се спре отпускането на млечният сок.
За по-добро вкореняване, в ниската част на резника се прави разрез или разцеп (твърдо дървесно кръстообразно, или меко дървесно с един нарез) се поставя в процепа, който вече е направен. Така резника се вкоренява по-добре в почвата и се покрива с тъмна полиетиленова торбичка, или пакетче. Сложна прецедура, но изпитана.


anelkostova написа:Ако торя с амониева селитра ще изгоря ли корените на фикуса и кой е най-подходящия тор?

Почвата, в която ще се развива фикуса трябва да бъде питателна, желателно е торфена.
Торфена пръст:
Лека, рохкава и влагоемка, богата на хумус пръст. В торфените смеси лесно се обезпечава балансирано минерално хранене на цветята. Получава се от тъмен торф, към който се добавя оборски тор и вар.

Има различни видове от, които аз лично предпочитам по-плътната(за стайни растения). Знае се, че всяко цвете има нужда от различна почва с различни пропорции в състава и, можеш да се допиташ допълнително в специализирани магазини.
Според мен амониевата селитра не е добро решение. По принцип има разширена употреба, както за подхранване на почвата така и за торене в началото на сезона, но вкислява почвата. И когато се използва този тип тор се внася едновременно с поливането (за намаляване на азотните загуби).
Калиевият сулфат е подходящ за всички видове почви и растения. Внася се предимно на тежки почви.

Re: фикус лирата бамбино

17 Юли 2009, 23:24

Нека и аз да вмъкна нещичко. Първо, за подкиселяването на почвата лошо няма. Повечето растения се чувстват по-добре в леко кисела среда( някои и в по-кисела: гардения, азалия,... ). Поради тази причина се садят и в торф, който е с pH между 6 и 7. Азотните торове подпомагат растежа на листна маса, което ги прави привлекателни за листно-декоративни, които радват предимно с листата си. Лошото е, че на растенията са необходими много елементи- не само азот, да не говорим че има и различни форми на азота. Има специализирани торове за цветя, които са балансирани и доставят по-голямата част макроелементи( между които е и азота ), както и микроелементи( желязо, бор, сяра, манган, магнезий, цинк, силиций, молибден и т.н. ). За това е по-добре да се тори с такива торове. Като оглеждате съдържанието на торовете, огледайте за микроелементите препоръчвам ви тези в които микроелементите са в хелатна форма( усвояват се по-добре от растенията ), и обикновенно пише "в хелатна форма", "хелатен комплекс" или XX EDTA, където XX е някой елемент примерно желязо(Fe). От растенията, които познавам единствено ареката(Dypsis lustescens) не понася торене, и въпреки това и тя се тори на 3 месеца :D

Re: фикус лирата бамбино

23 Юли 2009, 20:44

много ви благодаря за съветите
Добави отговор