Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

ОБЛЕПИХА

раздел декоративно-листни

ОБЛЕПИХА

Мнениеот DarinaN » 27 Май 2009, 13:34

Мисля, че някъде видях това растение и ми се стори доста любопитно. Някой отглежда ли такова и ако "да", би ли дал малко информация - картинка, откъде е закупено или как е прихванато, при какви условия се отглежда ? Благодаря :-p
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: ОБЛЕПИХА

Мнениеот zamakat » 27 Май 2009, 22:49

И аз исках да си купя но като прочетох май е трудно да се отглежда при нашите условия

http://ovostarstvo.hit.bg/oblepiha.htm
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: ОБЛЕПИХА

Мнениеот DarinaN » 28 Май 2009, 11:58

:l
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: ОБЛЕПИХА

Мнениеот Алпина » 29 Май 2009, 12:33

Въобще не се отглежда трудно облепихата. Напълно студоустойчива е, расте доста бързо, размножава се лесно и с резници. Недостатъци - много бодлива, трудно се бере, доста е кисела. Но пък е много полезна. Тази година за пръв път едни растения, които имам от няколко години си изявиха пола, след което ще може да се размножават с резници. Иначе не знаех кое е мъжко и кое женско, а за да плодоноси е необходимо наличието на поне две разнополови дървета.
Аватар
Алпина
Експерт
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Яну 2009, 13:24

Re: ОБЛЕПИХА

Мнениеот DarinaN » 01 Юни 2009, 11:41

За облепихата ли става въпрос или за нещо друго ? Благодаря за инфото, но ще се радвам ако споделиш още нещо, Алпина - в смисъл откъде да намеря такова растение . Благодаря :)
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: ОБЛЕПИХА

Мнениеот zamakat » 02 Юни 2009, 11:26

Тази година в Бургас на Флората се продаваха мънички растения,на които не се знаеше пола ,по 10 лв едното.Знаех, че е полезно ,защото четох в списание за него ,но го отхвърлих като подходящо за гледане в градина,макар че моята не е малка.Може би не съм използвала точната дума-трудно, но имам в предвид не студоустойчивостта,защото се отглежда в Сибир,но ми кажете-колко растения по 10 лв да купиш и къде е гаранцията че ще умериш мъжко ,женско, къде да ги сея и да ги чакам да се определят и плюс това бучливи ,стават големии им трябва място, а аз нямам нива на разположение,имам други плодни дръвчетаи затуй за няколко дървета облепиха не остава място,а и като се замислишкато казвам -при нашите условия-имам в предвид, че плодовете тук узряват по рано и понеже птиците са все още тук и ги изкълвават, пишеше го май в статията, нищо май не можеш да събереш.В Сибир зреят вече ,когато е студено и там имаше някакви тънкости при събирането, но подробностите съм забравила.Имам една приятелка рускиня и майка й има дачия в Сибир някъде и ми е разправяла ,ама съм забравила, но още от тогава си направих заключението, че не става за при нас,и като казвам -трудно имам в предвид, че малко трудно ще се съберат плодове от нея.Ако ставаше ,сигурно щеше да се гледа масово, както останалите плодни дървета.Сега гледам че започва и у нас да се гледа маслината. Внашия край има вече цели ниви с маслинови дръвчета.Моята маслина цъфти вече втора година ,но не се знае дали ще върже.Та така с облепихата и аз съжалявам, но това й са трудностите.Да не ви излъжа, но сега се сещам ,че имаше и някакви проблеми и със съхранението и запазването на плодовете, но не знам не съм сигурна.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: ОБЛЕПИХА

Мнениеот DarinaN » 02 Юни 2009, 12:13

Като става въпрос за трудни за отглеждане видове, аз вече нямам място от такива. Много от тях съм виждала на молето - там явно зимата е по - мека. Първо видях асма от киви, в съседния двор маслина, за нарове да не говорим, защото виреят и при нас в Пловдив. Тук, в града и околностите съм виждала какво ли не - първо райска ябълка - огромно дърво поне на 10-15 години ако не и повече, наровете ги има масово по дворовете, хинап и една негова разновидност с по - дребни плодове, после киви , в кварталната градинка има поне 7- 8 млади гинко, а преди бяха само две в града и Бог знае още какви други, които не съм забелязала. От всичко това само нар нямам в двора .
А за маслинката, Ани, и изобщо за цитрусите ме посъветваха да взема специален тор - то вече какви ли торове няма и съставките са известни, но може би количеството на определени вещества е отзначение. Взех за цитруси - течен , полива се разреден по инструкцията - аз дори разреждам малко повече, защото майка ми тори та няма спиране, и се подхранват веднъж седмично от апрел до .. октомври и т.н. / трябва да го прочета за да съм точна/. И освен това ми казаха, че този тор предпазвал от абортиране на плодовете. Сега контролирам торенето до секунда и поливам с него кивито, хинапа, маслинките, лимоните, касиса, райската ябълка и дори боровинката.
тази събота ще съм на инспекция :) и ще видя кои плодове са "устискали". Ще докладвам как се отразява това торене и ще запиша данните на тора / за всеки случай/. Ако може да ви Ви ползва / макар че се съмнявам да знам повече от Вас/ ще се радвам . Поздрави - Дарина и до много скоро - все пак е "утре" е днес , защото виждам че писмото Ви е от 01.06. :)
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: ОБЛЕПИХА

Мнениеот zamakat » 02 Юни 2009, 14:26

Ха , точно така,Даре. :) Това утре е днес.Ослушвай се. А относно торенето за цитрусите ще ми е интересно ,защото аз ги торя когато се сетя или когато имам възможност и става едно към гьотере. :)
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: ОБЛЕПИХА

Мнениеот DarinaN » 02 Юни 2009, 15:46

zamakat написа:Ха , точно така,Даре. :) Това утре е днес.Ослушвай се. А относно торенето за цитрусите ще ми е интересно ,защото аз ги торя когато се сетя или когато имам възможност и става едно към гьотере. :)


Другата седмица, защото в събота инспектирам отглеждането на зарзавата, а в неделя сина ми не ме пуска на компютъра, та чак в понеделник ще докладвам какъв е тора, кой е производителя и .... подробно всичко.

Ще взема "доклада" на майка :) и ще го изложа в резюме :-p
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: ОБЛЕПИХА

Мнениеот Predoff » 14 Юни 2009, 20:21

Така за облепихата много мога да ви разскажа!За пръв път я видях в Руссия на живо!И се запалих!Мой приятел каза че я развъжда в разсадника си!Но дали е станало не зная!Скоро ще ми дъдът начина как се парв маслото от нея!Не се е писало за еня защото по некъкъв начин е попаднало изследването под гриф строго секретно!Заради факта че помага при високи дози радиация!Но още академик Фьодоров я използвал маслото , исе е оказало че раните заздравяват 4-5 пъти по бързо!А за язви и гастрити спор в това идума неможе да има!Помага!айде чао за сега!от мене толкова! :D
Аватар
Predoff
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Юни 2009, 20:03
Местоположение: България!!

Следваща

Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЛИСТНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: bsezwela, Google [Bot], osuluwop


cron