Switch to full style
раздел декоративно-листни
Добави отговор

Фикус Бенджамин

24 Окт 2008, 11:59

Дайте малко идеи за отглеждане на Фикус бенджамина. Ако някой има снимки за оформление ще се радвам да ги видя :)

Re: Фикус Бенджамин

07 Дек 2008, 13:43

Gradinar написа:Дайте малко идеи за отглеждане на Фикус бенджамина. Ако някой има снимки за оформление ще се радвам да ги видя
Фикусите от този род са изключително приятни и много лесни за отглеждане растения. Имат чудесна декоративна стойност, ако целта ви е истинско зелено присъствие в интериора. Родината на това красиво фикусче са Индия, Китай, Югоизточна Азия, Северна Австралия и Филипините.
Името му произхожда от думата benzoin – смолата, получавана от това растение.
Вечнозелено дръвче или храстче, което в природата достига до височина 20 м, а при саксийно отглеждане и добри грижи, до 4 м. Фикусът има малки листа, с дължина между 5 и 10 см. Крайчето на листата е издължено като капка, защото в природата по този начин по-лесно се оттича водата в периода на мусоните.
Фикусът Бенджамин не понася много ниски температури, през зимата трябва да е 13-15 градуса, а през лятото 15-20 градуса./търпи и повече студ и повече жега!!!, повярвайте :) /. Светлолюбиво растение, особено пъстролистните форми, но не понася продължително слънчево греене. През горещите дни трябва да се предпазва от силните слънчеви лъчи като се засенчва. /Листата му буквално изгарят и изсъхват - на мен ми се случи миналата година/.При недостатъчна светлина през зимата се образуват слаби изкривени клончета и листата могат да опадат. /Особено при пъстроцветните се наблюдава обилен листопад и растението почти се оголва, но след време тръгват нови листа и нещата си идват на мястото!/
Според спец-съветите се полива с престояла вода със стайна температура, като се внимава да не се преовлажнява почвата, аз обаче си ги поливам с най-обикновена вода от чешмата и на китката , да ви кажа-хич не и прави впечатление! Пулверизира се често, два-три пъти седмично, тъй като обича високата въздушна влажност.
Пресажда се през пролетта, по-старите растения през две-три години.
Най-лесното размножаване е чрез резници, потопени във вода, докато пуснат коренчета или директно засадени в подходяща почва.
Подхранва се с течна тор за листнодекоративни един път месечно.
При отглеждането на този фикус е важно красиво да се оформи короната му. Могат да бъдат изрязани всички долни клонки и да се остави на стебло и корона отгоре, красиво е , но е малко неестествено. Аз лично ги оставям да си растат на воля, както майката-природа им дава и съм доволна от резултатите. И понеже нямам друг избор - освен всичко да е в саксии - обича добър дренаж и ....малко захар поръсена в почвата един път в месеца! :!:

Re: Фикус Бенджамин

07 Дек 2008, 13:49

Благодаря ти Мама Дани :)

Re: Фикус Бенджамин

17 Дек 2008, 13:51

mama Dani написа: Най-лесното размножаване е чрез резници, потопени във вода, докато пуснат коренчета или директно засадени в подходяща почва.

Така е - ама ти се изчаква чакането докато пусне клончето корени....Аз ги вкоренявам с въздушен отвод,за който тук си имаме описано как става - и за месец през лятото са готови.Даже последната снимка там е за фикус бенджамин - вкореняван по този начин.Предимството му е и в това,че клончето,като не е отделено от майчиното растение,не губи листа и не линее,а си расте.Става дума за това тук :
viewtopic.php?f=17&t=105
И ето я и снимката - от руския сайт в горната тема...виждате какви сериозни корени прави...Аз такива във вода пуснати не съм виждал.
Изображение

Re: Фикус Бенджамин

17 Дек 2008, 20:28

Cvetar е прав, изчаква ти се чакането докато пусне корени във водата.....ммммм, голяма мъка е! Най-вероятно, методът, който той предлага е по-добрият! :!:

Re: Фикус Бенджамин

24 Яну 2009, 18:33

лятото почистих моя бенджамин и го сплетох на тройна плитка.а клонките останали от рязането ги сложих във вода,изненадъх се че за няма и седмица пуснаха пъпки за корени.бързо се окорениха и ги посадих.сега са добре на хладно место.
а големия в топлата стая хвана акари и му окапаха листата.попринцип капят и от сезона и смяна на место но има си и буби.
лек .лек и накрая в студената стая та да се оправя там.
пръскам го с лактофил

Re: Фикус Бенджамин

04 Фев 2009, 12:39

Имам14 фикуса в момента и от тях само бароковия ми е купен.Останалите съм си вкоренила от клончета.Някои съм чакала с месеци, докато пуснат коренчета,други за около15 ди са покарвали.Във вода с парченце въгленче.Въздушният отвод ми се стува най-удачен и сигурно ще пробвам лятото.През година две ги садя директно в земята и резултата е огромен.Още докато са малки започвам да им сплитам стеблата.Мисля,че са страхотни растения! :P

Re: Фикус Бенджамин

04 Фев 2009, 13:30

Това е страхотно виждала съм сплетени наистина е голяма красота. :D

Re: Фикус Бенджамин

13 Фев 2009, 18:43

Здравейте за първи път влизам в този форум но ми хареса. И мисля и за напред да ви посещавам. Но относно за бенджамина имам питане. Дадоха ми 5 клончета и аз ги сложих във вода но искам да ги сплета и петте как а го направя. Ако някой знае моля да ми кажете. Благодаря предварително. :v

Re: Фикус Бенджамин

14 Фев 2009, 14:04

geri__dim написа:Здравейте за първи път влизам в този форум но ми хареса. И мисля и за напред да ви посещавам. Но относно за бенджамина имам питане. Дадоха ми 5 клончета и аз ги сложих във вода но искам да ги сплета и петте как а го направя. Ако някой знае моля да ми кажете. Благодаря предварително. :v

Здравей и добре дошла ! И на мен ми харесва форумът :) ... А за клончетата - не бързай. Първо нека ти пуснат корени.Иначе мнозина сплитат вкоренени клончета и знаят как да го правят - а аз ги сплетох след като ги посадих заедно - много близо едно до друго,като внимавах да не счупя коренчетата им.Изчаках малко да израснат на височина и отрязах страничните им разклонения на височина 20 см.И ги сплетох...а за да се задържи снопчето от стъблата им сплетено,ги вързах с меко канапче на 2 места докато се вплетат стабилно.За самото сплитане е нужно да поизраснат на височина,просто за да има какво да се сплита ...Ако имаш от двата вида - пъстролистен и с тъмнозелените листа - може да ги посадиш заедно,и после след време става интересна смесица,вплетени заедно - като букет с различни листа. А ако изтървеш момента с вплитането - може ако имаш вече вкоренен от вида с тъмнозелените листа,да го облагородиш на калемче с такова от пъстролистния,за да получиш същия ефект.Имам и от двата вида - искат много добре осветено място,за да растат добре.
Добави отговор