Switch to full style
раздел декоративно-листни
Добави отговор

Засяване семена от Албиция

06 Фев 2009, 22:39

Кога се сеят семената на Албицията? Събрал съм си есента, но не знам кога се засяват.

Re: Засяване семена от Албиция

06 Фев 2009, 23:36

Имам голямо дърво албиция.Като му се изхранят семената наесен те сами си падат, самозасяват и не мръзнат. Напролет из цялата градина намирам наникнали албицийки.Така че според мен могат да се сеят и в парник сега и вътре като разсадите.А и отвън да сигурно пак ще стане. Но по-хубаво да не се рискува. :da1

Re: Засяване семена от Албиция

06 Фев 2009, 23:39

Hristo Mandev написа:Кога се сеят семената на Албицията? Събрал съм си есента, но не знам кога се засяват.

Сега...най-лесно е да се намери онфо от нета и да се сложи тук, но не винаги това се оказва правилният начин...По пътя на логиката си мисля, че няма проблем да засадиш семената сега, защото в реални условия при нас, семената също падат от дървото късно наесен, влагата напролет ги събужда и те се самозасяват на много места. Така, че...действай! Обвивката им е доста яка, може би ще трябва да ги понакиснеш преди това, но тук нека някой по-знаещ даде мнение. :da

Re: Засяване семена от Албиция

07 Фев 2009, 10:53

До сега съм процедирала по следния начин: През пролетта слагам семената в чаша с топла вода и ги оставям да се киснат. Периодично преглеждам семената и тези които са набъбнали ги засявам и държа на топло до поникването им. След това започвам да ги изкарвам навън, за да се закалят и постепенно да свикнат със слънцето. В началото на лятото ги премествам в по-големи контейнери, за да образуват по-мощна коренова система. Зимата след листопада ги прибирам в мазе. Поливат се съвсем рядко и малко. Напролет са готови за засаждане на постоянно място. Семената въпреки че са с твърда обвивка, никнат почти 100%. Тази година пробвам друг метод - стратификация. Засяла съм ги още в началото на зимата и стоят на студено, но незамръзващо място. Още нищо не е поникнало, но аз ги чакам след около месец. Надявам се по този начин да дръпнат по-бързо след затоплянето. Ако не стане - сея по стария начин :P

Re: Засяване семена от Албиция

07 Фев 2009, 11:59

zamakat написа:Имам голямо дърво албиция.Като му се изхранят семената наесен те сами си падат, самозасяват и не мръзнат. Напролет из цялата градина намирам наникнали албицийки.Така че според мен могат да се сеят и в парник сега и вътре като разсадите.А и отвън да сигурно пак ще стане. Но по-хубаво да не се рискува. :da1


Пролетта като минавам под някоя албиция ,под нея има доста поникнали коренчета ,дори във фугите между плочките ,та затова ,по добре напролет мини под някое дръвче и си отскубни направо поникнала :da1
Добави отговор