Switch to full style
раздел декоративно-листни
Добави отговор

БАБАКО (Carica Pentagona)

18 Яну 2009, 15:00

Ако искате да научите нещо друго за това изключително растение, което издирвам, ето какво събрах от тук-от там. Информация за него макар и трудно може да се намери за разлика от самото растение:

БАБАКО (Carica Pentagona). Освен, че е красиво, e екзотично и полезно.

Снимки:
Изображение_Изображение

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Бабако или Планинската папая (Carica Pentagona) е Вид от рода Папая (Carica). Единствено е разпространо в природата на Еквадор. То е естествено хибрид, получил се преди векове, между два вида папая - Carica pubescerus и Carica stipulara, които също се срещат в централните и южни високопланински части на Еквадор. Бабако е било познато и се е култивирало на Американския континент още преди навлизането на европейците там.

Растението представлява 3 м високо дръвче, с характерните за рода големи дланевидни листа на дълги дръжки, радиално разполагащи се към стъблото. Стъблото е право, с мека дървесина. Цветовете са единични и се образуват в основата на листата. Всички те са женски, което обяснява партеногенетичното образуване на плода. Затова за разлика от познатата ни обикновена папая в него няма семена. На едно дърво за една година узряват от 25 до 100 плода със средно тегло от 2 кг всеки. Развитието им е от 8 до 10 месеца. Имат петстенна форма, дължина 25-30 см и ширина 5 см. В началото са зелени на цвят. Образуват се на дълги дръжки и с нарастването и уголемяването си се накланят към стъблото и така остават до пълното си узряване. Самият плод е доста тежък и може да отчупи клона, ако там са се събрали повече плодове. Те трябват да бъдат откъснати при първи признаци на жълтеникав отенък. Те ще узреят постопенно и имат дълъг срок на годност до един месец. Плодът е готов да се яде, когато е равномерно жълт. Зрелите плодове са с гладка, жълта на цвят и тънка ядлива кора. Месестата им част също е жълта, много сочна, богата на витамин A и C и с ниско съдържание на захар. Притежава уникален аромат, носещ нещо от вкуса на ягода, ананас, банан и папая. Съдържа и голямо количество папаин, растителен ензим близък по структура до пепсина, съдържащ се в нашия стомашен сок. Тези ценни ензими се съдържат най-много в кожицата. Поради това действа лечебно при храносмилателни проблеми, като подпомага храсосмилането на белтъчините и неутрализира стомашните киселини. Структурата на златния плод е лека и освежаваща, могат да бъдат направени напитки утоляващи жаждата. Вкусът може да се подправя с лимон, лайм, портокал, канела, индийско орехче и други подправки. Наричат още бабако и шампанов плод, защото при пускане на парченца от него в чаша с вода се предизвиква силно отделяна на мехурчета газ, които газират течността.

----------------------Употреба----------------------: в свеж вид плодът има дълга трайност - без охлаждане може да се запази до 4 седмици. Може да се консумира пресен, обелен или заедно с тънката си кора, нарязан на парчета. Късчета от него могат да се прибавят към плодови салати или разбити с мед от тях да се направи бърза и вкусна напитка. Добре се съчетава със сладолед, студено кисело мляко или млечен шейк, а може да се използва заедно с други плодове и като плънка на екзотичен пай.
През зимните месеци плодът може да се открие и по нашите пазари за екзотични плодове.

----------------------Размножаване----------------------: тъй като растението не дава семена, размножаването му става само вегетативно - чрез резници. Те се поставят за вкореняване след третиране с фунгицид и вкоренител във влажен пясък. Резникът е готов за засаждане в постоянен съд след като от първата поява на корени и първите листа израсне на височина около 18 см. 15 месеца по-късно растението може да започне да плодоноси. Бабакото е по-толерантно на студ от папаята. То ще издържи на температура до около 28 градуса по фаренхайт (-3 градуса C). Може да загуби част от листата си при леко замръзване.
Отглеждане в плантации с търговска цел: днес освен в Еквадор, бабако се отглежда на открито в плантации и в Нова Зеландия, където растението е пренесено отдавна. А в оранжерии, също с търговска цел се отглежда в Израел.

----------------------Отглеждане в домашни условия----------------------

В нашите условия това растение не може да се отглежда на открито. То е идеално за отглеждане като контейнерна култура в неотопляеми оранжерии. В естествените си местообитания расте добре в прохладен субтропичен климат. Почвата му трябва да е богата на хранителни вещества, лека и отцедлива. Добре му се отразява наторяване с угнил птичи тор и регулярно поливане. Лятото бабакото обича топло, слънчево и защитено от течения място.

_______
За такова растение с такива съблазнителни плодове и лесно за отглеждане е странно и чудно, :? че е толкова трудно да се намери.


Ако някой знае дали го има в България въобще да се обади.
Последна промяна zamakat на 22 Яну 2009, 01:34, променена общо 1 път

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

18 Яну 2009, 15:14

От опит знам ,че папаята не е толкова лесна за отглеждане особенно зимата в нашия климат,в момента се боря за отцеляването им :l но пък с планинската може и да не е така :da1
Изображение
Изображение

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

18 Яну 2009, 18:09

Да точно така е. И аз затова се насочих към бабакото. Папаята иска отопление.Твоята от семенца ли е. Имам семенца от папая исега на пролет ще ги пробвам. Ама за това бабако ми се плаче направо :l :l :l С триста зора в нета намерих сайт в който се продава бабако-гледам- :? и не вярвам на очите си -24,90 долара и нали всичко е на ингилизки викам синовете-а те си го плещят като роден почти-на помощ. Сайта се оказа австралийски,писахме имейли,но се оказа че нямали наличност. И аз като Майкъл ще почна- мъкаааааа, мъка ви казвам. Такъв зор в намиране на цвете не съм виждала.
А иначе листата и на двете са много красиви. На мен ми приличат на листата на аралията,фатсията.

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

18 Яну 2009, 18:23

Да моята папая е от семенца ,поникнаха много които раздадох ,на всеки ,който подарих ,казвах не ги пресаждайте ,веднага а повечето това и направиха и им загинаха ,много крехки коренчета имат отначало ,иначе лятото ,върви чудесно ,но сега се моля да отцелеят :-da май и аз ще търся бабако :da1

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

22 Ное 2009, 11:06

Хайде,другарчета , :) :da след 2години търсене бабакото, най -накрая,след дълги перипетии, е тук и мисля, че е първото бабако в България.Не знам, ако искате ще ви разкажа повече подробности.Пристигна полуживо, пресадих го веднага и вече 2 седмици е в реанимация.Толкова му треперех, всичките му листа изсъхнали от пътуването-близо 10 дена-само върха беше свеж.Сега се съживява и листенцата поотраснаха и затова преди няколко дена го снимах и ви го пращам.А името на момчето, което го внесе от Англия и помогна най -много за внсянето му е Петър Кирилов и ще го пише в учебниците по ботаника за първото бабако тук.Благодаря на Петьо от сърце :-p .А също и на Павлинка Николова, защото тя го откри, на толкова малко места в света се предлага и то в далечни континенти и няма как да бъде доставено. Павчето го намери тук в Европа и макар и трудно, то вече е тук. :-p

Изображение

Изображение

Ще ви държа в течение с развитието му и пак ще ви пращам снимки :D

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

22 Ное 2009, 23:46

Честито Ани за Бабакото. Надявам се всичко от тук нататъка да е наред. И от мен благодарности на Павлинка за помощта!
:da :da :da :da :da

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

23 Ное 2009, 14:05

Частно лице в София от години отглежда БАБАКО .

а това , че таз информация не е широко известна показва само, че растението се отглежда за удоволствие, а не за печалба

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

23 Ное 2009, 17:32

Честито и от мен! Голяяямо да порасне :D

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

23 Ное 2009, 21:25

Благодаря ви :-p

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

23 Ное 2009, 22:13

DarinaN написа:Частно лице в София от години отглежда БАБАКО .

а това , че таз информация не е широко известна показва само, че растението се отглежда за удоволствие, а не за печалба


Винаги бабакото се отглежда с удоволствие .Аз също ще го гледам с удоволствие.Но ние го имаме сега и съм щастлива именно в благодарение на малкото търговски фирми,които го произвеждат,отглеждат и доставят на хората.То попълни моята колекция от екзотични плодни растения. Макар че то не може да се размножава със семена и това да стане масово, стига да можех да го размножа, аз с удоволствие бих го направила ,за да могат и други хора да имат удоволствието да опитат този уникален плод и да бъдат щастливи като мен и не мога нещо да разбера намека на Дарина. Въпреки това ,аз се гордея с него и това е първото бабако,регистрирано в българското интернет пространство.Затова съм пуснала и тази темичка за всички "частни лица " които отглеждат бабако в България, за да можем да споделяме опит.И дай боже , повече такива търговци , които работят естествено за "печалба", за да имаме ние такива растения.
Добави отговор