Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

БАБАКО (Carica Pentagona)

раздел декоративно-листни

БАБАКО (Carica Pentagona)

Мнениеот zamakat » 18 Яну 2009, 15:00

Ако искате да научите нещо друго за това изключително растение, което издирвам, ето какво събрах от тук-от там. Информация за него макар и трудно може да се намери за разлика от самото растение:

БАБАКО (Carica Pentagona). Освен, че е красиво, e екзотично и полезно.

Снимки:
Изображение_Изображение

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Бабако или Планинската папая (Carica Pentagona) е Вид от рода Папая (Carica). Единствено е разпространо в природата на Еквадор. То е естествено хибрид, получил се преди векове, между два вида папая - Carica pubescerus и Carica stipulara, които също се срещат в централните и южни високопланински части на Еквадор. Бабако е било познато и се е култивирало на Американския континент още преди навлизането на европейците там.

Растението представлява 3 м високо дръвче, с характерните за рода големи дланевидни листа на дълги дръжки, радиално разполагащи се към стъблото. Стъблото е право, с мека дървесина. Цветовете са единични и се образуват в основата на листата. Всички те са женски, което обяснява партеногенетичното образуване на плода. Затова за разлика от познатата ни обикновена папая в него няма семена. На едно дърво за една година узряват от 25 до 100 плода със средно тегло от 2 кг всеки. Развитието им е от 8 до 10 месеца. Имат петстенна форма, дължина 25-30 см и ширина 5 см. В началото са зелени на цвят. Образуват се на дълги дръжки и с нарастването и уголемяването си се накланят към стъблото и така остават до пълното си узряване. Самият плод е доста тежък и може да отчупи клона, ако там са се събрали повече плодове. Те трябват да бъдат откъснати при първи признаци на жълтеникав отенък. Те ще узреят постопенно и имат дълъг срок на годност до един месец. Плодът е готов да се яде, когато е равномерно жълт. Зрелите плодове са с гладка, жълта на цвят и тънка ядлива кора. Месестата им част също е жълта, много сочна, богата на витамин A и C и с ниско съдържание на захар. Притежава уникален аромат, носещ нещо от вкуса на ягода, ананас, банан и папая. Съдържа и голямо количество папаин, растителен ензим близък по структура до пепсина, съдържащ се в нашия стомашен сок. Тези ценни ензими се съдържат най-много в кожицата. Поради това действа лечебно при храносмилателни проблеми, като подпомага храсосмилането на белтъчините и неутрализира стомашните киселини. Структурата на златния плод е лека и освежаваща, могат да бъдат направени напитки утоляващи жаждата. Вкусът може да се подправя с лимон, лайм, портокал, канела, индийско орехче и други подправки. Наричат още бабако и шампанов плод, защото при пускане на парченца от него в чаша с вода се предизвиква силно отделяна на мехурчета газ, които газират течността.

----------------------Употреба----------------------: в свеж вид плодът има дълга трайност - без охлаждане може да се запази до 4 седмици. Може да се консумира пресен, обелен или заедно с тънката си кора, нарязан на парчета. Късчета от него могат да се прибавят към плодови салати или разбити с мед от тях да се направи бърза и вкусна напитка. Добре се съчетава със сладолед, студено кисело мляко или млечен шейк, а може да се използва заедно с други плодове и като плънка на екзотичен пай.
През зимните месеци плодът може да се открие и по нашите пазари за екзотични плодове.

----------------------Размножаване----------------------: тъй като растението не дава семена, размножаването му става само вегетативно - чрез резници. Те се поставят за вкореняване след третиране с фунгицид и вкоренител във влажен пясък. Резникът е готов за засаждане в постоянен съд след като от първата поява на корени и първите листа израсне на височина около 18 см. 15 месеца по-късно растението може да започне да плодоноси. Бабакото е по-толерантно на студ от папаята. То ще издържи на температура до около 28 градуса по фаренхайт (-3 градуса C). Може да загуби част от листата си при леко замръзване.
Отглеждане в плантации с търговска цел: днес освен в Еквадор, бабако се отглежда на открито в плантации и в Нова Зеландия, където растението е пренесено отдавна. А в оранжерии, също с търговска цел се отглежда в Израел.

----------------------Отглеждане в домашни условия----------------------

В нашите условия това растение не може да се отглежда на открито. То е идеално за отглеждане като контейнерна култура в неотопляеми оранжерии. В естествените си местообитания расте добре в прохладен субтропичен климат. Почвата му трябва да е богата на хранителни вещества, лека и отцедлива. Добре му се отразява наторяване с угнил птичи тор и регулярно поливане. Лятото бабакото обича топло, слънчево и защитено от течения място.

_______
За такова растение с такива съблазнителни плодове и лесно за отглеждане е странно и чудно, :? че е толкова трудно да се намери.


Ако някой знае дали го има в България въобще да се обади.
Последна промяна zamakat на 22 Яну 2009, 01:34, променена общо 1 път
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

Мнениеот Charodeika » 18 Яну 2009, 15:14

От опит знам ,че папаята не е толкова лесна за отглеждане особенно зимата в нашия климат,в момента се боря за отцеляването им :l но пък с планинската може и да не е така :da1
Изображение
Изображение
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

Мнениеот zamakat » 18 Яну 2009, 18:09

Да точно така е. И аз затова се насочих към бабакото. Папаята иска отопление.Твоята от семенца ли е. Имам семенца от папая исега на пролет ще ги пробвам. Ама за това бабако ми се плаче направо :l :l :l С триста зора в нета намерих сайт в който се продава бабако-гледам- :? и не вярвам на очите си -24,90 долара и нали всичко е на ингилизки викам синовете-а те си го плещят като роден почти-на помощ. Сайта се оказа австралийски,писахме имейли,но се оказа че нямали наличност. И аз като Майкъл ще почна- мъкаааааа, мъка ви казвам. Такъв зор в намиране на цвете не съм виждала.
А иначе листата и на двете са много красиви. На мен ми приличат на листата на аралията,фатсията.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

Мнениеот Charodeika » 18 Яну 2009, 18:23

Да моята папая е от семенца ,поникнаха много които раздадох ,на всеки ,който подарих ,казвах не ги пресаждайте ,веднага а повечето това и направиха и им загинаха ,много крехки коренчета имат отначало ,иначе лятото ,върви чудесно ,но сега се моля да отцелеят :-da май и аз ще търся бабако :da1
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

Мнениеот zamakat » 22 Ное 2009, 11:06

Хайде,другарчета , :) :da след 2години търсене бабакото, най -накрая,след дълги перипетии, е тук и мисля, че е първото бабако в България.Не знам, ако искате ще ви разкажа повече подробности.Пристигна полуживо, пресадих го веднага и вече 2 седмици е в реанимация.Толкова му треперех, всичките му листа изсъхнали от пътуването-близо 10 дена-само върха беше свеж.Сега се съживява и листенцата поотраснаха и затова преди няколко дена го снимах и ви го пращам.А името на момчето, което го внесе от Англия и помогна най -много за внсянето му е Петър Кирилов и ще го пише в учебниците по ботаника за първото бабако тук.Благодаря на Петьо от сърце :-p .А също и на Павлинка Николова, защото тя го откри, на толкова малко места в света се предлага и то в далечни континенти и няма как да бъде доставено. Павчето го намери тук в Европа и макар и трудно, то вече е тук. :-p

Изображение

Изображение

Ще ви държа в течение с развитието му и пак ще ви пращам снимки :D
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

Мнениеот Gradinar » 22 Ное 2009, 23:46

Честито Ани за Бабакото. Надявам се всичко от тук нататъка да е наред. И от мен благодарности на Павлинка за помощта!
:da :da :da :da :da
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

Мнениеот DarinaN » 23 Ное 2009, 14:05

Частно лице в София от години отглежда БАБАКО .

а това , че таз информация не е широко известна показва само, че растението се отглежда за удоволствие, а не за печалба
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

Мнениеот Rea » 23 Ное 2009, 17:32

Честито и от мен! Голяяямо да порасне :D
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

Мнениеот zamakat » 23 Ное 2009, 21:25

Благодаря ви :-p
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: БАБАКО (Carica Pentagona)

Мнениеот zamakat » 23 Ное 2009, 22:13

DarinaN написа:Частно лице в София от години отглежда БАБАКО .

а това , че таз информация не е широко известна показва само, че растението се отглежда за удоволствие, а не за печалба


Винаги бабакото се отглежда с удоволствие .Аз също ще го гледам с удоволствие.Но ние го имаме сега и съм щастлива именно в благодарение на малкото търговски фирми,които го произвеждат,отглеждат и доставят на хората.То попълни моята колекция от екзотични плодни растения. Макар че то не може да се размножава със семена и това да стане масово, стига да можех да го размножа, аз с удоволствие бих го направила ,за да могат и други хора да имат удоволствието да опитат този уникален плод и да бъдат щастливи като мен и не мога нещо да разбера намека на Дарина. Въпреки това ,аз се гордея с него и това е първото бабако,регистрирано в българското интернет пространство.Затова съм пуснала и тази темичка за всички "частни лица " които отглеждат бабако в България, за да можем да споделяме опит.И дай боже , повече такива търговци , които работят естествено за "печалба", за да имаме ние такива растения.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Следваща

Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЛИСТНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: eruleyakuxey, Google Adsense [Bot]