Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Нолина (Nolina)

раздел декоративно-листни

Нолина (Nolina)

Мнениеот mama Dani » 08 Дек 2008, 14:18

Нолината е непретенциозно стайно растение, "мексиканка" от сем.Агаве. Интересна е най-вече с формата на ствола, която е бутилкообразна и е един вид резервоар за влага през сухите периоди.
В естествената си среда нолината е необикновено дърво, достигащо на височина до 4-10 метра, но в стайни условия обикновено достига само до метър, метър и половина. Нараства много бавно, откъдето е получила и закачливото название – baby palm.
Растението понася полусянка, но на по-светло и по-слънчево място расте по-добре и образува по-пищна корона от листа. Листата й могат да достигнат на дължина до 60 см./моята е около 40 см. висока, има листа, които надминават 50 см, така, че я покриват като зелени коси, което я прави особено атрактивна./
През лятото може да се изнесе на открито – на балкона или в градината.
Търпи спокойно летните жеги, а през зимата предпочита светло и прохладно място с температура не по-ниска от 8-10 градуса. Полива се през цялата година, но оскъдно, при напълно изсъхване на почвата. За нолината преполиването е по-опасно, отколкото засушаването – при излишна влага коренът загнива.
Ако светлината е оскъдна, а поливането често, стволът на растението се изтегля на височина и не образува така характерния му вид на бутилка. За да не съхнат крайчетата на листата,което е често срещано и неприятно явление, трябва да се пръскат с вода. Подхранва се рядко, през пролетта и лятото, веднъж в месеца, най-добре с тор за кактуси.
Обикновено се пресажда веднъж на 2-3 години в широк, плитък и недълбок съд с добър дренаж. Възрастните растения се пресаждат веднъж на 5 години в керамична саксия или кашпа, пак с добър дренажен слой, като в почвата може да се сложи дървесна пепел.
Не невъзможно, но много трудно е размножаването със семена, но ще трябва завидно търпение, докато се оформи хубаво растение /години!!!/, страничните разклонения, израстнали от основното стъбло, могат да се пресадят като самостоятелни през пролетта или лятото и тогава ще си имате нолина-бебче. Може да се реже върха с част от ствола, който да се вкорени отново, а от старото растение да избият няколко нови върха, но аз не рискувам, просто ме е жал да си режа китката.
P.S. - не съм сигурна дали в този раздел е мястото на нолината - админът да реши и да мести, ако трябва. :?:
Последна промяна mama Dani на 24 Мар 2009, 18:52, променена общо 1 път
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Нолина /Nolina/

Мнениеот Strict » 08 Дек 2008, 17:34

Мамеееееееееее ;)
Предлагам ти като пускаш тема и веднага и снимка в темата
защото влизат начинаещи които само названието нищо не им подсказва :idea:
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Нолина /Nolina/

Мнениеот mama Dani » 08 Дек 2008, 19:08

Ееееееее, ми пък не мога да се оправя със снимките - аз предлагам, аз да пиша , пък ти пускай снимките в новите теми. :lol:
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Нолина /Nolina/

Мнениеот Strict » 08 Дек 2008, 20:23

ми не ги разбирам листнодекоративните :oops:
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Нолина /Nolina/

Мнениеот mama Dani » 08 Дек 2008, 20:33

Оппааааааа! :lol: Да не повярва човек!
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Нолина /Nolina/

Мнениеот mama Dani » 09 Дек 2008, 00:16

Изображение

Това е сбор от китки, отпред е куркума, нолината е на заден план. В скоро време ще има нова снимка.
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Нолина /Nolina/

Мнениеот mama Dani » 10 Дек 2008, 17:45

ето и нова снимка на моята "дългокоска"
Изображение

с една гадна памуклийка обаче.......ще трябва да взема мерки!
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Нолина (Nolina)

Мнениеот nadiatv » 06 Ное 2009, 12:51

Моята я купих пролетта от Бриколаж
http://media.snimka.bg/4775/015805481.jpg, а сега е станала това http://media.snimka.bg/4775/015805421.jpg
Мисля да не я разделям, така ще ги оставя и трите стъбълца заедно пък ще видим какво ще стане :-D
Аватар
nadiatv
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Ное 2009, 11:23

Re: Нолина (Nolina)

Мнениеот Rea » 12 Ное 2009, 15:19

И аз да се похваля с моята Нолина. :D
Изображение
Аватар
Rea
Средно цветенце
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Ное 2009, 21:06

Re: Нолина (Nolina)

Мнениеот stela75 » 12 Ное 2009, 22:20

Извинявам се че излизам от темата но искам да попитам това до нолината какво е Изображениев дясно от нолината.Аз имам подозрения но не знаех че цъфти и за това търся по-компетентно мнение
Аватар
stela75
Средно цветенце
 
Мнения: 104
Регистриран на: 15 Май 2009, 23:27
Местоположение: Славяново общ.Плевен

Следваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЛИСТНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron