Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Кротон

раздел декоративно-листни

Кротон

Мнениеот Gradinar » 21 Ное 2008, 09:39

Ако сравним набързо два кротона, те могат да ни се сторят съвсем различни - както по окраската, така и по формата на листата им. Но ако се вгледаме по-отблизо, ще разберем, че става дума за едно и също растение. Откъде произхожда? Родината на кротона е далечна Индия. В естествен вид той се среща също в Полинезия и Цейлон. Заради ярката окраска на листата му в червено, жълто, зелено и оранжево, както и заради необикновените им форми, кротонът е едно от любимите стайни растения на повечето домакини. Всъщност именно в листата, а не в невзрачните бели цветчета се крие красотата му. Най-разпространен за отглеждане е видът Кодиеум вариагатум пиктум (Codiaeum variagatum pictum). Къде да го разположим? Кротонът обича силната слънчева светлина и високата влажност на въздуха (около 80%). Затова идеален за него е източният или западният прозорец, където светлината е по-обилна. Ако растението не получава достатъчно светли-на, твърдите му жилави листа няма да се обагрят добре или ще загубят ярките си тонове. През студените дни най-подходящото място за отглеждане на кротона е зимната градина или топлата оранжерия. Каква температура предпочита? Вирее най-добре при 18 - 20 градуса. През зимния сезон минималната температура не трябва да пада под 16 градуса. От колко вода се нуждае? Поливайте растението тогава, когато най-горният слой на пръстта в саксията засъхне. Иначе връхчетата на листата му ще станат кафяви. През зимата намалете количеството на поливната вода. По време на растеж е необходима постоянна влажност на почвата - тогава поливайте само с хладка вода, в никакъв случай със студена. Ако помещението е с прекалено сух въздух (отоплява се например с климатик), задължително пулверизирайте листата на кротона. Кога се пресажда? Най-подходящият сезон е пролетта, но пресаждането трябва да се осъществи само ако сте убедени, че старата саксия вече е отесняла за корените на растението. Как се размножава? Чрез стеблени резници. Най-добре е това да стане през пролетта, когато времето е по-топло. За да се радвате скоро на ново растение, използвайте хормон за вкореняване. Нуждае ли се от подхранване? Кротонът има нужда от постоянно подхранване с разтвори от микроелементи - особено в активния период. Препоръчително е да го правите веднъж в месеца. Така яркостта на шарките по листата му значително ще се увеличи.
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Кротон

Мнениеот MEGGI » 15 Яну 2009, 17:47

старите листа на моя,който е тънкколистен,окапват.беше лекуван от акари,възможно ли е да са нездрави и затова да падат.Инък има нови и здрави листа,дори и наченки на нови клонки.пръскам на две седмици с ''лактофал''профилактично
започва новия сезон на ''искам това цвете''Изображение
Аватар
MEGGI
Напредващи
 
Мнения: 36
Регистриран на: 14 Яну 2009, 21:25
Местоположение: пред компа-пазарджик

Re: Кротон

Мнениеот HobGoblin » 21 Фев 2009, 19:26

MEGGI аз също имам няколко кротона, на единия който ми е с тесни листа зимата така ми опадват най-долните листа ама си е жив де :), а колкото до акарите имам чувството че тези цветя завъждат акари дори само от мисъл :?

чел съм не помня къде че по малко готварска сол им действала добре във водата за поливане от време на време
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Кротон

Мнениеот tancheto86 » 24 Мар 2009, 12:26

Моят кротон като го купих хич не бях убедена,че ще го опазя много дълго :) защото бях чувала че са капризни.Магазинерката в цветарския ми каза ''като го полееш един път и го забравяш и ще видиш ,че няма да го загубиш''
Да...............ама не!
:( Поливам го много често и му пръскам листата и той расте та пушек се вдига :P
Обаче ми е малко странно,че пуска листа и то доста през зимния сезон,а лятото когато уж са най активни цветята,моя кротончо си почива :?

Ето го и него(снимката не е скорошна,сега е по напреднал)
Изображение
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Кротон

Мнениеот HobGoblin » 24 Мар 2009, 12:40

tancheto86 написа:Моят кротон като го купих хич не бях убедена,че ще го опазя много дълго :) защото бях чувала че са капризни.Магазинерката в цветарския ми каза ''като го полееш един път и го забравяш и ще видиш ,че няма да го загубиш''
Да...............ама не!
:( Поливам го много често и му пръскам листата и той расте та пушек се вдига :P
Обаче ми е малко странно,че пуска листа и то доста през зимния сезон,а лятото когато уж са най активни цветята,моя кротончо си почива :?

Ето го и него(снимката не е скорошна,сега е по напреднал)
Изображение


:) хубаво е кротончето, и моите растат зимно време, ама в стаята е много топло и ако и при теб е топло няма какво да се учудваш :), а за водата го поливам само като изсъхне горния слой на почвата. Между другото аз също съм останал с впечатление че се гледа лесно имам 4 вида :P слагам ги на по-слънчево място и... единия цъфна даже преди няколко дена :)
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Кротон

Мнениеот tancheto86 » 24 Мар 2009, 14:59


хубаво е кротончето, и моите растат зимно време, ама в стаята е много топло и ако и при теб е топло няма какво да се учудваш , а за водата го поливам само като изсъхне горния слой на почвата. Между другото аз също съм останал с впечатление че се гледа лесно имам 4 вида слагам ги на по-слънчево място и... единия цъфна даже преди няколко дена


Значи за това не си почивал зимата негодникът :) заради топлото!
Моя не е цъфтял до сега,ама може и да цъфне......кой го знае-цветя!!!
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Кротон

Мнениеот mama Dani » 24 Мар 2009, 16:02

Изображение
много прилича на японска аукуба тоя вид крутон, но нейните листа обикновено са назъбени по краищата. Аз лично съм уморила през годините 4 - два теснолистни и два широколистни с червено-зелено-жълта окраска и ...вече май се отказах и се примирих с аукубата. Същото ме си случи и с аралия елегантисима на два пъти и вече престанах да давам пари за тях. :l
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Кротон

Мнениеот tancheto86 » 24 Мар 2009, 19:36

mama Dani



много прилича на японска аукуба тоя вид крутон, но нейните листа обикновено са назъбени по краищата. Аз лично съм уморила през годините 4 - два теснолистни и два широколистни с червено-зелено-жълта окраска и ...вече май се отказах и се примирих с аукубата. Същото ме си случи и с аралия елегантисима на два пъти и вече престанах да давам пари за тях.
Изображение
много прилича на японска аукуба тоя вид крутон, но нейните листа обикновено са назъбени по краищата. Аз лично съм уморила през годините 4 - два теснолистни и два широколистни с червено-зелено-жълта окраска и ...вече май се отказах и се примирих с аукубата. Същото ме си случи и с аралия елегантисима на два пъти и вече престанах да давам пари за тях. :l



Приликата е голяма найстина,даже преди бях спорила с една жена за това.Тя ми писа че е аукуба,но не е.
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Кротон

Мнениеот mama Dani » 24 Мар 2009, 20:50

ми не е естествено, просто си има такъв кротон... :D
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Кротон

Мнениеот keisi-flowers » 24 Мар 2009, 23:34

mama Dani написа:ми не е естествено, просто си има такъв кротон... :D

Да ви имам проблемите :) :) :) Знаете ли че от повече от година вкорених 2 листа от широколистен кротон и от тога ва нито пущат листа нито умират ,ще взема нарочно да ги уморя че да не ги мисля :) :) :) и пръстта им сменях и тор им слагат и не и не , та ако някой има идея казвайте :D
Аватар
keisi-flowers
Малко цвете
 
Мнения: 96
Регистриран на: 20 Мар 2009, 14:35
Местоположение: asenovgrad

Следваща

Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЛИСТНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], Google Adsense [Bot]