Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Припънка (Flammulina velutipes)

Припънка (Flammulina velutipes)

Мнениеот mama Dani » 01 Апр 2009, 18:47

Припънка (Flammulina velutipes)
Изображение
Гъба, която берем в несметни количества, защото на едно място се ражда по много. Не съм попадала на двойника и не искам :l , защото знам точните места от където се бере и я хапваме вече доста време, та е сигурно, щом не съм се "опънала " досега... :) Прекрасно кулинарно изкушение, освен в прясно състояние , аз я консервирам или осолявм по руска рецепта. Снощи я готвих с ориз и тиквички ...и малко пилешко де ... :) Пускам отново снимка Изображение.

Диаметърът на гуглата е от 2 до 8 см. Първоначално е полусферична, по-късно разперена до почти плоска. Понякога със слабо изпъкнало връхче в центъра. Сламеножълта, медножълта до жълтокафеникава на цвят. В средата е по-тъмна. Повърхноста е гладка, гола, слизеста и лъскава. Ръбът в млада възраст е подвит навътре, по-късно изправен, равен или слабо вълновиден с ясно изразени радиални ребра.
Месото е тънко, меко, крехко, по-късно жилаво. Белезникаво до бледорозово.Пънчето е високо от 4 до 8 см. Диаметър от 0,5 до 1 см. Първоначално е плътно. По-късно става кухо. Има цилиндрична форма. Към основата е слабо стеснено. Жилаво е. В най-горната си част под шапката охреножълто. Към основата става тъмнокафяво с кадифено влакнеста повърхност.
Расте върху жива или гниеща дървесина на широколистни дървета (много рядко върху иглолистна) през есента и цялата зима до към март най-често на големи туфи. Има приятен гъбен аромат и много добър вкус. Подходяща е за консумация в свежо състояние за всякакви ястия, супи и пържена. Подходяща е за сушене и стерилизация в буркани след бланширане.

Двойници

Отровният двойник на Зимната припънка е Отровната пънчушка (Naematoloma fasciculare)
Отличителни белези
Шапката е бледожълта до лимоненожълта. В средата оранжева до ръждивокафява.Ръбът е гладък. Месото е тънко, жълто и силно горчиво

/една от снимките и инфото е от нета/
Последна промяна mama Dani на 02 Апр 2009, 05:30, променена общо 1 път
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Припънка

Мнениеот tancheto86 » 01 Апр 2009, 19:56

Хи хи хи как вкусно изглеждаааааа :P
Има я и при нас ама ние вървим по нея също като сърнелата хич не ми е на сърце :( а тя как вкусно изглеждала значиии.
И аз съм консеррала само че масловка по руска рецепта и става мезе за ракийка един път :-D
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Припънка

Мнениеот Neli Maneva » 01 Апр 2009, 20:48

И при нас ги има припънките, аз много ги обичам на чорба :D
момичета я издайте руската рецепта. Не стига, че готвя руски гозби заради мъжо, ами и гъбите по руски да ги правим вече :-D
Изображение
тези не са от нета, всичките станаха но чорбичка и на пица :da
Изображение
Аватар
Neli Maneva
Експерт
 
Мнения: 147
Регистриран на: 19 Яну 2009, 21:04

Re: Припънка (Flammulina velutipes)

Мнениеот mama Dani » 02 Апр 2009, 05:50

Нелка, тая снимка много я обичам! Та рецептата - отделяш пънчетата от гуглата, режеш ги също на парчета, както и по-едрите гугли, а по-малките оставаш цели, бланшираш ги на порции в подсолена вода с половин пакетче лимонена киселина, за да не потъмнеят гъбките. Когато се справиш с цялата камара в голям съд приготвяш саламура от вода и много сол / в съотношение литър вода - 2 с.л., кипва се, долива се оцет на вкус и в нея се бухват всички гъби и престояват така 24 часа. След това се изваждат, слагат се в буркани, половината саламура се разрежда с чиста вода, за да не е вече толкова солена, долива се в бурканите, отгоре един пръст зехтин или олио, слагаш капачката и - в килера. Гъбите се запазват осолени и леко кисели /като туршия/ по този начин цяла зима и остават твърди и хрупкави, въпреки бланширането. Ако искаш да са само солени, не слагаш оцет в маринатата, или пък досипваш такъв само в определени буркани, които съответно ще са ви мезето за питието. Има и друга вариация само за осоляване без бланширане, но тази, макар и по-трудоемка е по-сигурна. :-vv Давай ти пък сега рецептата за чорбата!
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Припънка (Flammulina velutipes)

Мнениеот Neli Maneva » 02 Апр 2009, 09:13

Дани благодаря за рецептата, не съм знаела до сега, че гъби могат да стоят в буркани без да се стерилизират. Ние тука бурканите ги варим после по три часа. Аз по принцип винаги балнширам гъбите и тогава ги готвя.
Ами чорбичката, както всяка друга чорба. Слагам, лук, морков и запържвам, винаги слагам съвсем малко червен пипер за цвят и вкус, домат и заливам с вода, като заври пускам предварително бланшираните и нарязаните гъби, обичам супите с ориз не със фиде, за подправка слагам само магданоз и много черен пипер. Застройвам с яйце и няколко капки оцет, за да не се присече яйцето. Много рядко си играя да правя варена застройка. И после с кубратска ракийка, който може, пък който неможе с ракийка само супичка си сръбва :-D
Аватар
Neli Maneva
Експерт
 
Мнения: 147
Регистриран на: 19 Яну 2009, 21:04

Re: Припънка (Flammulina velutipes)

Мнениеот tancheto86 » 02 Апр 2009, 09:56

Я какви кулинарий сте развихрилииии :) :) :) диетата ми ще иде на кино :-D
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Припънка (Flammulina velutipes)

Мнениеот yagudin » 30 Сеп 2009, 17:41

Аватар
yagudin
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Сеп 2009, 17:35


Назад към ГЪБИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: ipizsagozabeo