Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Обикновената манатарка - Boletus edulis


Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

Мнениеот keisi-flowers » 31 Мар 2009, 09:31

Gradinar написа:Можете да давате своите мнения за публикацията
http://cvetq.info/comment.php?comment.news.198.extend

Интересна тема :D доста години се занимавахме със заготовка на диворастящи гъби и билки ,а манатарките си спомням по бай Тошово време се изкупуваха по 30 -70 стотинки за килограм но тогава имаше тонове продукция и никой не се интересуваше.Сега сухата манатарка е над 100 лв в зависимост от качеството .Много се цени тъй като е изключително калорична и и се носи славата че изчиства токсичните и радиоактивни елементи от организма.Аз я предпочитам маринована,панирана и печена на жар със сланинка :) :) :) .Въпреки усилия на много учени не може да се клтивира и отглежда в изкуствена среда даже да са на лице всички условия .Хайде че поогладнях :) :) :)
Аватар
keisi-flowers
Малко цвете
 
Мнения: 96
Регистриран на: 20 Мар 2009, 14:35
Местоположение: asenovgrad

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

Мнениеот Gradinar » 31 Мар 2009, 10:29

keisi-flowers написа:
Gradinar написа:Можете да давате своите мнения за публикацията
http://cvetq.info/comment.php?comment.news.198.extend

Интересна тема :D доста години се занимавахме със заготовка на диворастящи гъби и билки ,а манатарките си спомням по бай Тошово време се изкупуваха по 30 -70 стотинки за килограм но тогава имаше тонове продукция и никой не се интересуваше.Сега сухата манатарка е над 100 лв в зависимост от качеството .Много се цени тъй като е изключително калорична и и се носи славата че изчиства токсичните и радиоактивни елементи от организма.Аз я предпочитам маринована,панирана и печена на жар със сланинка :) :) :) .Въпреки усилия на много учени не може да се клтивира и отглежда в изкуствена среда даже да са на лице всички условия .Хайде че поогладнях :) :) :)


Май и аз огладнях :) :)
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

Мнениеот keisi-flowers » 31 Мар 2009, 13:50

]

Май и аз огладнях :) :)[/quote]
Съжалявам че тази година нямах във фризера щях да почерпя :D ,но ме нямаше пролетта и есента да си събера а и колегите по гъби казват че миналата година е било доста сушаво и не е имало задоволително
Аватар
keisi-flowers
Малко цвете
 
Мнения: 96
Регистриран на: 20 Мар 2009, 14:35
Местоположение: asenovgrad

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

Мнениеот tancheto86 » 31 Мар 2009, 21:09

Здравейте и поздравления за хубавата тема.Мога гордо да се похваля че съм бог :-D на гъбите или поне тези който растат по нашия край,а те са доста :P
С моя мъж се занимаваме с манатарките от 9 години(тоест от както сме заедно)изкупували сме и рижика,но за съжаление с всяка година цените на гъбите в сурово ,а и в сухо състояние :( падат.Просто така да се каже се бъзикат с цените,а манатарката е деликатес например в Италия и чужденците дават луди пари за нея.Преди време бях чула че за 100 гр. манатарка дават 300 евро,но сега незнам как е.Наближава им сезона и ще сме на линия :) само дъждове и слънце да има.В нашите гори растат доста от манатарките,има рижинки,челядинки,булка гъба,сърнела,масловка която пак е към вид манатарки,горски и ливаден пачикрак,горска и ливадна печурка и още други който ние не берем но се ядат :da1
Без манатарки не сме останали,това е закон за нас имаме винаги в сухо или прясно състояние когато им е сезона.Повечето пъти ги берем за да ги продаваме,но оставаме винаги малко и за нас. :da :da :da
Миналата година беше 7 лв. за килограм първо качество(сурово състояние),да видим тази колко ще е.
А аз да си призная най я обичам панирана с галета и то от всички качества само 3 защото има повече "месо".....
Мога да пиша романи на тая тема ама спирам чеее.........и аз огладнях :-da :-da :-da :-da
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

Мнениеот Gradinar » 01 Апр 2009, 07:10

Танче ако искаш да пишем за някоя гъба - кажи :) За нас ще е удоволствие да издирим малко инфо :)
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

Мнениеот zamakat » 01 Апр 2009, 10:24

Танче, при нас е така с рибата, както при вас с гъбите :) :) :)
вий си имате гъби, ние така си имаме риба, :D
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

Мнениеот tancheto86 » 01 Апр 2009, 12:06

Gradinar написа:Танче ако искаш да пишем за някоя гъба - кажи :) За нас ще е удоволствие да издирим малко инфо :)

Ами като се замисля може да се намери инфо за сърнелата :-D .Тази гъба я има в нашите гори,но едно семейство се отрови от нея :( поради консумацията на нейния опасен двойник :( ,така че ще е добре да се запознаем с нея и да я обсъдим тая гъба :? .Ние не я берем понеже хич не ми е симпатична :)
Инфо и за така труднооткриваемият трюфел също няма да е излишно :-D
Била много вкусна по нашия край я има,ама за нея трябва да си опитомя диво прасе :) :) :) за да ми я откива,понеже е подземна гъба :P :P :P

zamakat написа:Танче, при нас е така с рибата, както при вас с гъбите :) :) :)
вий си имате гъби, ние така си имаме риба, :D


Ани и риба си имаме в изобилие.На мен гъбарството и рибарството са ми хобита.Е наща риба не е чак морска :) :) :) ама има де което е важно.
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово


Назад към ГЪБИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Dakota, ulemeweja