Switch to full style
Добави отговор

Re: Агра- Пловдивски панаир

05 Мар 2009, 21:52

Взех си армагана от Майки...леле каква красота - цеструм, плумбаго синьо и асклепиас, който цъфти в червено и жълто.... Приятел, с какво да те черпя, кат не пиеш нищо освен..Изображение.Освен да правя реклама на бара в службата - все пак са около 200 човека...администрация, хора по живота! :-D Дано си паднат по красотата, а не по чалгата, се надявам!

Re: Агра- Пловдивски панаир

06 Мар 2009, 10:13

Toва розово кичесто увивно нещо, дето сте го набедили за конволвулус, всъщност не е ли калистегия (Calistegia). Многогодишна е. Имам приятелка дето защити дисертация за увивни, та от нея съм ги понаучила.

Re: Агра- Пловдивски панаир

06 Мар 2009, 23:55

Алпина написа:Toва розово кичесто увивно нещо, дето сте го набедили за конволвулус, всъщност не е ли калистегия (Calistegia). Многогодишна е. Имам приятелка дето защити дисертация за увивни, та от нея съм ги понаучила.

Ми ние не сме го набедили, щото то си е дефакто конволвулус
http://www.oardc.ohio-state.edu/weedgui ... asp?id=630

Re: Агра- Пловдивски панаир

07 Мар 2009, 00:07

същото е като казваме на пеларгониума че е мушкато :)

Re: Агра- Пловдивски панаир

07 Мар 2009, 08:08

Значи са синоними. Просто на мен ми е известно като калистегия.

Re: Агра- Пловдивски панаир

07 Мар 2009, 11:31

Ами да. Калистегия е - от семейство Morning Glory/утринна слава/,което е обобщаващо наименование на над 1000 вида растения от фамилията на т.н. Convolvulaceae, от които са
* Calystegia
* Convolvulus
* Ipomoea
* Merremia
* Rivea
* Astripomoea
* Operculina
* Stictocardia
* Argyreia
* Lepistemon
Та, то е същото като да наречеш например светлосинята ипомеа - грамофонче, ipomea, или утринна слава
Изображение
- и който знае за какво става въпрос - ще се сети. Така че всъщност нищо не си сбъркала :D

Re: Агра- Пловдивски панаир

07 Мар 2009, 12:52

Права си, но латинските имена почиват все пак на някакво обосновано сходство - не само външно, но и генетично, докато така наречените "common name" или "народни наименования" са безброй и с тях оправия няма. Видно е, че става дума за различни родове в едно семейство, които някога са били едни, сега по някакви причини Ipomaea, Calistegia и Convolvulus са самостоятелни родове, докато ние всичко именуваме грамофончета. Между другото, мисля, че калистегиите и конволвулусите са многогодишни - поне плевелните им сродници у нас са такива, докато ипомеята е твърдо едногодишна. Ама може и да бъркам нещо. :)

Re: Агра- Пловдивски панаир

07 Мар 2009, 13:03

от ипомеите съм сигурен че ипомея бататас е многогодишна...
другите ипомеи са едногодишни
казвам го от опит, защото макар и на закрито да са при 20градуса
пак си загинаха зимата..
това е така поради липсата на светлина
макар че новите самозасяти семена поникнаха зимата
но пак поради липса на дълъг ден останаха малки
около 10 см. и някой от тях обаче цъфтяха с по 1 цвят.
и в момента награбиха светлина и тръгнаха яко
Добави отговор