Switch to full style
Декоративни треви
Добави отговор

Cortaderia selloana -кортадерия,пампаска трева

10 Фев 2009, 19:32

Пампаската трева е кралицата на житните треви с височина до 3 м. с ефектни цветове.




Изображение
Изображение
Изображение
моята още не е цъфнала и затова сложих снимка от нета. След като изгубих една миналата зима, сега увита гледам,че е добре.

Re: Cortaderia selloana -кортадерия,пампаска трева

17 Мар 2009, 16:30

И аз си купих от Метро от тази трева. Ако имаш възможност сподели впечатленията си за нея. Какви условия предпочита и как я зазимяваш? Дали ще цъфти през първата година? На мен страшно ми харесва, но дали е лесна за отглеждане!?

Re: Cortaderia selloana -кортадерия,пампаска трева

17 Мар 2009, 20:50

Ами не е трудна -трева .Първата я загубих, защото подцених нашия мек климат.Въобще не я завих .Сега завих с найлон и затрупах корените и презимува .Но при нас в Бургас все пак е мек климата - не знам дали ще стане. Ние тук в Сарафово обичаме да си правим опити по зимоустойчивост на екзотични растения и особено аз.Понякога едната сее едно ,другата друго и после гледаме на кой какво му оцеляло и вече почват да го засаждат и другите.Първата година кортадерията не цъфна сега ще видим втората.Може би ако я бях подхранвала повече...

Re: Cortaderia selloana -кортадерия,пампаска трева

18 Мар 2009, 12:34

Благодаря за светкавичния отговор! :D Но аз имам още въпроси и срам-не срам, ще ги задам :) Необходимо ли е да се подрязва и от твоите наблюдения обича ли непрекъснато слънчево огряване? С какво я ториш и колко често? Извини ме, ако съм прекалила с въпросите! От това ,което чета, май ме съмнява да презимува. Аз съм от Северна България и тук през зимата рядко ,но има и -20.

Re: Cortaderia selloana -кортадерия,пампаска трева

18 Мар 2009, 16:30

Въх ужас- отиде тревичката. В сев. Б-я май няма да може да презимува.Сей я в съд.за другото не е претенция подхранвам, когато се сетя и с каквото имам за другитецветя, даже по малко.А за слънцето-колкото повече, толкова по добре- дирекшън на съншай и завет .За подрязването -не я подрязвам, само премахвамсухото- е пак е леко изрязване, но само на изсъхналото .Сега като я отвия ще изрежа само сухите жълти листенца, а които са се запазили зелени ще оставя.В едно предаване гледах,че я подрязват изцяло след зимата и тя покарва.Предишната ми така -след зимата беше изцяло пожълтяла-изрязох я ичакам да покара наново ,ама йок.

Re: Cortaderia selloana -кортадерия,пампаска трева

18 Мар 2009, 16:38

Много е красива!!!

А на какви цени ги продават?

Re: Cortaderia selloana -кортадерия,пампаска трева

18 Мар 2009, 18:33

таз разкошнотия от семе ли се хваща
-------
edit: отговорих си сам :) намерих семки за 2-та вида

Re: Cortaderia selloana -кортадерия,пампаска трева

19 Мар 2009, 12:38

Има я в Метро, готова за засаждане, моята бързо тръгна да расте, даже още както е в кутията. Цените са ниски- около 4-5лв, но купувах и други цветя и не се сещам за точната сума.

zamakat, благодаря ти, макар че малко се отчаях :l Но ще я садя навън, пък каквото ще да става , напролет пак ще си купя.

Re: Cortaderia selloana -кортадерия,пампаска трева

19 Мар 2009, 14:24

danibor написа:Има я в Метро, готова за засаждане, моята бързо тръгна да расте, даже още както е в кутията. Цените са ниски- около 4-5лв, но купувах и други цветя и не се сещам за точната сума.

zamakat, благодаря ти, макар че малко се отчаях :l Но ще я садя навън, пък каквото ще да става , напролет пак ще си купя.

Ама аз не исках в никакъв случай да те разстроя просто казвам истината-тя е топлолюбива и почти съм сигурна че в Сев.Б-я няма да стане.При нас климата е мек и тук презимуват много растения където на други места в страната не могат отвън, но за кортадерията не само аз но и другите ми приятелки виждат зор.А ако си я купуваш всяка година кога ще я видиш цъфнала и станала туфа голяма с разкошния букет отцветове. :l

Re: Cortaderia selloana -кортадерия,пампаска трева

20 Мар 2009, 12:21

Права си, аз си купих две, значи едната садя в саксия, а другата - навън, за да пробвам. :da Пък и то, с глобалното затопляне, може да няма продължителни студове :)
Добави отговор