Switch to full style
Добави отговор

гатанка игра

04 Фев 2010, 15:00

Здравейте цветенца!
Ще ви задам една гатанка /да се постоплите малко/. Отдавна имам в градината си едно растение,което ми даде една лелка от село,...но и тя не знаеше как се казва.
Преди много години ,лекарите изписали болния и съпруг от болницата без да могат да го излекуват.Тогава тя потърсила помощ от билкарите.Един билкар и казал в коя местност да отиде ,какво та намери и как да приготви лек за мъжа си.
И днес двамата са живи и здрави /но вече не живеят тук-отидоха при децата си/.
А аз ,като се ровя из нета, попаднах на инфо за това растение и сега ще ви попитам познавате ли го?
Изображение

Re: гатанка игра

04 Фев 2010, 15:39

Незнам , но при мен снимката не се отваря и не мога да видя за кое цвете става на въпрос, затова ще помоля за повече жокери - освен че е билка :D

Re: гатанка игра

04 Фев 2010, 16:57

Катюшка, при мен снимката е ясна, но може и да съм объркала конците""голям съм спец"".
Това растение почива през зимата. През пролетта образува розетка от големи листа подобни на лапад,но грапави.Постепенно се издължава нагоре,листата намаляват големината си и се оформя дълъг цветонос до 1,5 м. по подобие на лапада. От една розетка излизат няколко цветоноса-мощни четириръби.
На есен надземната част отмира.
Изображение

Re: гатанка игра

04 Фев 2010, 17:28

А сега де :? И аз го имам,добре че ме подсети Роси.Аз си го домъкнах някъде покрай шосето, защото много ми хареса и ме впечатли.Не знаех даже че е билка.Да имам такова съкровище в градината и да не знам .Много благодаря,че сподели със нас това ти откритие.Аз все мисля, че май някъде бях срещала името му, обаче нищо не е останало в главата ми.И сега наистина ме заинтригува и разпали любопитството ми.Сега започвам да търся.

Re: гатанка игра

04 Фев 2010, 17:37

Салвия ли е ??? или се бъркам :D

Re: гатанка игра

04 Фев 2010, 18:50

Дали пък не е маточина?

Re: гатанка игра

05 Фев 2010, 10:56

Не, не е нито едното или другото.

Re: гатанка игра

05 Фев 2010, 11:19

Хайдееее, разкрити сте :) :) :) .Роси миналия път също ме разкри.Намерих го в списъка си .Доскоро и аз не знаех името му ама ми попадна във френската енциклопедия.Но после го забравих.Роси ме подсети.Нали ви казах, че ми се мяркаше някъде.Според мъжа ми е бурен, ама щом го има във френската енциклопедия , значи е ценно.

Phlomis tuberosa

Роси, дай малко повече инфо за него ,що за билка е .Вижте го в нета това е нали.

Re: гатанка игра

05 Фев 2010, 12:06

:pp3
Супер си Ани!!!
Браво!Браво!Браво!!!
А инфо има в нета ....но все на чужд език!
Аз ще разпитам на лелката сестра и,не знам дали ще може да ми каже точно какво и как..но нека да се постопли малко времето,че съм много зиморничава, и ще и отида на гости.

:pp4 :pp4 :pp4

Re: гатанка игра

05 Фев 2010, 12:11

Готови ли сте за следващата гатанка???
:-vv
....но след обяд, сега имам работа.

:ppp :ppp :ppp
Добави отговор