Switch to full style
Добави отговор

Гатанки -игра

24 Сеп 2009, 16:06

Като гледам по мене си,раздела Какво е това цвете май най-много ни харесва и го следим с интерес.Даже има напускани много теми с подобни или повтарящи се имена-но целта е да се открие растение което не знаем и си нямаме никаква представа, което си е много полезна работа,разбира се.

Сега ви предлагам друго-мисля,че пак ще ни е полезно и ще можем да научим още за цветята.
Така ,че идеята ми е такава- тук да пускаме растения ,например малко по-засукани, по-неизвестни, по- рядко срещани, с които сме се срещали , имаме и знаем името.И разбира се вече се сетихте-другите трябва да го отгатват.Като се поизпотят -тогава ще казваме името.В другите темички понякога остават неоткрити китки,а тук всички ще бъдат съобщени рано или късно.Знам, че имаме големи спецове и за тях едва ли ще остане неиндетифицирана китка, но и другите да се постараят и да отговарят бързо докато другите не са ги изпревали.Хубаво ще е да имаме някакви стимули или награди като в истинските телевизионни игри, но засега не мога да измисля,но стига ни моралното удовлетворение ,че сме познали и знаем.
Този метод за обучение е отдавна изпробван, като следвах имахме преподавател по история на изкуството, който изпитваше така-имаше картонче с изрязана дупка или прозорче в него,закриваше картината и оставаше да се вижда само част от картината-някакво око или ухо например и ти трябва да познаеш коя е картината и от кой художник-много трудна работа.

Ето ви първата загадка-Това растение за мен е ново, но знам,че други от форума го имат. На пазара също може би е от скоро.На мен много ми хареса ,знам малко за него, мисля че няма май много инфо за него на български,но и не съм ровила много признавам.А също и нямам още опит в отглеждането му.

Изображение

Изображение

Изображение

Чакам ви кой ще познае :) :-D и ще има целувчица за всеки :-p познал. После ще ви кажа ако не се сетите, но съм сигурна че ще го познаете ,даже се сещам кой.

Re: Гатанки -игра

26 Сеп 2009, 14:45

Чудесна идея,Ани ! Нооо....ми се струва,че разгадах първата ти загадка...при една разходка в скъпарската част на морската градина.Има го този храст в една от новите къщи там,та попитах за името - лейцестерия.А после го и потърсих,че ми стана интересно...Leycesteria formosa Family: Caprifoliaceae (Honeysuckle family) - това от Интернет вече.Красиво храстче,листопадно,родината му е Хималаите - Пакистан и Китай.Чакам си целувчицатааа .... :-p :-p А за хубавата ти идея имаш от мен /освен невзетата още луковица от червен хипеаструм... :P / и три костилки от палма Хамеропс.Няма ли да идваш скоро към Варна....

Re: Гатанки -игра

26 Сеп 2009, 18:51

cvetar написа:Чудесна идея,Ани ! Нооо....ми се струва,че разгадах първата ти загадка...при една разходка в скъпарската част на морската градина.Има го този храст в една от новите къщи там,та попитах за името - лейцестерия.А после го и потърсих,че ми стана интересно...Leycesteria formosa Family: Caprifoliaceae (Honeysuckle family) - това от Интернет вече.Красиво храстче,листопадно,родината му е Хималаите - Пакистан и Китай.Чакам си целувчицатааа .... :-p :-p А за хубавата ти идея имаш от мен /освен невзетата още луковица от червен хипеаструм... :P / и три костилки от палма Хамеропс.Няма ли да идваш скоро към Варна....


Здравей, Цветар. Думите ти направо ме просълзиха , много се зарадвах. Тъкмо бях много се отчаяла че сама ще си играя на гатанки и сама ще си отговарям и вече си мислех какъв жокер да ви давам. Така че , напълно си заслужи целувчицата :-p, :-p , а и не само това -бях ти обещала луковичка и текома и не съм я забравила и цяло лято все правим разни планове ,все някой ще идва ,някой ще отиваза и от Варна. Но сега вече така съм се ядосала на работата и от седмица й правя бойкот и така че като нищо в скоро време можем да хванем пътя. много ми се иска да спретнем някоя екскурзийка ,докато не са хванали студовете.Много се радвам че разкрихте загадката , аз съм подготвила и други ,но мислете и вие.Нали така човек научава нови и интересни неща, а целта ни е освен да ни е интересно и забавно,пък и да научаваме по нещичко

:-p :-p :-p Целувчици на всички, хайде включвайте се, всеки знае по някое засукано , :-D

Re: Гатанки -игра

28 Сеп 2009, 09:53

Ани, браво на теб, играта е много хубава, с интерес ще я следя и жалко, че чак днес я видях, иначе целувките щяха да са за мен, понеже няма как да не позная от раз красивата лейцистерия, от която даже ядох и плодове.Цветар си заслужава цункането - и да докладва- дали го е получил качествено!!! :D

Re: Гатанки -игра

28 Сеп 2009, 19:58

Браво и на Дани .Ето и целувчица за теб :-p .И Цветар наистина си е цветар.

А сега вий като не казвате гатанка ,казвам пак аз докато вий намислите нещо.Този храст си го намерих наскоро .Сега ще зимува за първа зима при мен не е нещо особено, но поне за мен беше неизвестно и не бях го срещала в скромния си опит. Ето го . Подбрах снимки от нета ,а ако цъфне другата пролет, ще го снимам.Бая време зубрих засуканото му име.
Ами сегааа :P

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Желая ви успех :)

Re: Гатанки -игра

14 Окт 2009, 19:42

Май последната гатанка ви затрудни-затова ето един жокер-наричат този храст -храстова детелина или японска детелина,не ви ли приличат наистина цветовете на цветовете на детелината.Ако и сега не го познаете ,другия път ще ви кажа кой е този красив храст.Само не знам дали зимува навън.Сях го в градината и ще видя.

Re: Гатанки -игра

15 Окт 2009, 14:36

:D Открииих гоооо " Lespedeza bicolor " ! хе-хе , но без жокера нямаше да успея
:da

Re: Гатанки -игра

15 Окт 2009, 15:12

Браво Катюшка, Целувчица :-p :) :D .Точно леспедеза си е .Само,че моето не е биколор, а си е едноцветно ,зелено ,а цветът е същия.За съжаление в нета май няма информация за него на български става въпрос, и сега, ако има кой да ми каже дали зимува отвън това чудо , няма да е зле.Аз защото вече го сях в градината в един изкуфял пън, по- нависочко, за да падат свободно клонките.Благодаря ви слънчица.
Хайде, Катюшка, давай следващото. :P
Вий вече 2 пъти ме разкрихте :-D

Ако пък кажете, да подготвям следващата гатанка. :da1 :da :da :da

Re: Гатанки -игра

15 Окт 2009, 19:42

http://www.gradinata.bg/index.php?page= ... ant_id=363
Тук пише нещичко за леспедеза - дано да ти е от полза :D

Re: Гатанки -игра

04 Ное 2009, 13:32

Изображение

това не е точно игра , но за мене си е загадка. дали ще се нямери някой, който да разпознае това - изглежда като ... дръвче, бонзай .. и аз не знам като какво . благодаря :D

Изображение
ето и още една снимка, само че не успях да я поставя "права" :(
Добави отговор