Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Гатанки -игра

Re: Гатанки -игра

Мнениеот zamakat » 29 Ное 2009, 16:23

Да, браво ,познахте-пасифлора, знаех си ,че и вас това ще ви изненада както и мен :) :-p
Да това е Passiflóra liguláris
Ето и сайт

http://images.google.bg/imgres?imgurl=h ... yN_Aatv5w2

http://images.google.bg/imgres?imgurl=h ... LI_gbZh8U1

Моята е петата снимка в ляво :-p

В уики пише че е дървовидна пасифлора
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Гатанки -игра

Мнениеот zamakat » 29 Ное 2009, 20:08

Няма да чакам друг да се накани ,защото гатанките извират в главата ми.

Това е вечнозелен храст ,който е достатъчно студоустойчив,поне според френската енциклопедия-много красив и с много популярно име, но самият храст ми се струва,че е рядко срещан в България. :?

Изображение

Не можах да го замаскирам и ако е Хоб Гоблин веднага ще го открие.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Познайте кой е този храст.
Преди доста години се срещнах с него в един склад за цветя и поради нерешителността си не го купих и от тогава го търся под дърво и камък и няма и няма внос ,страшно съжалявам, да го видя на живо ,само 1 път.Според мен успешно би растял и на нашия климат.

Успех :)
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Гатанки -игра

Мнениеот Areka » 29 Ное 2009, 21:49

Ани, този храст съм го срещала на запад, силно ароматен е, и ако не се лъжа името му беше Дафне Болуа. Обича пряката слънчева светлина и е силно токсичен при попадане в организма. На студ издържа действително, като запазва цветът си Изображение
И наученото впоследствие за него: има около петдесет различни сортове широколистни храсти Дафне. Различават се по размера. Най-добре виреят в глинести почви, с налична влага и добър дренаж.
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: Гатанки -игра

Мнениеот zamakat » 29 Ное 2009, 22:36

Браво, Ари,опасна си :-p .Толкова бързо ме разкри. :l А си бях приготвила хубав жокер-щях да ви подсетя с името на героинята от "Гордата Аси"-Дафне. Така веднага щяхте да се сетите.
Ари, този храст, в България ли си го срещала или като ходиш в чужбина и по белия свят.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Гатанки -игра

Мнениеот Areka » 29 Ное 2009, 22:46

В чужбина съм го виждала Ани, тук не съм го срещала. Сетих се и за момиченцето от турският сериал "Перла" с малката разлика, че тя е Дефне :) :D
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: Гатанки -игра

Мнениеот zamakat » 30 Ное 2009, 14:19

Да,тук го няма,защото го търся вече толкова години.Според мен ще издържи и на нашия климат.Сигурно в Турция го има и е популярен,щом го използват често и за име. :D

Обаче ние с теб го ударихме на лафче и забравихме да изпишем точно името на латиница-Daphne mezereum e даден, розовия ,може да има и други
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Гатанки -игра

Мнениеот Алпина » 30 Ное 2009, 20:43

Daphne mezereum е естествено разпространено у нас, както и Daphne cneorum и още 1-2 вида дафне (бясно дърво). Силно отровни са. Срещат се в почти всички наши планини. Виждала съм го на Витоша и на Пирин, напр. В някои страни са много популярни и се отглеждат (Англия), у нас не се отглеждат, няма традиции или може би защото са отровни.
Аватар
Алпина
Експерт
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Яну 2009, 13:24

Re: Гатанки -игра

Мнениеот zamakat » 30 Ное 2009, 21:46

Да ,точно така Алпина,и аз четах ,че е отровно.Наистина няма традиции, няма го в търговската мрежа.Аза отровното, тя и глицинията и рицина и мн. други китки са силно отровни, но при тях имаме традиции, но за това ...ама ние си знаем, че цветята не се ядат.Един единствен път го срещнах, със някакъв внос и от тогава -няма и няма :l Само не знаех, че го имаме и естествено в горите. Обаче , намери го де :)Между другото ,Алпинче искам да те питам за една лианаВчера я купих напреки всичките си принципи, но ще разкажа историята утре в какаво е това цвете, и ще те моля за твоя компетентен поглед.Ще го снимам и ще го пусна.Хвърли ,ако имаш време един поглед там :-da :D
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Гатанки -игра

Мнениеот zamakat » 11 Дек 2009, 11:39

не мога да разбера що не щете да пускате гатанки. :) Докато намислите ето още една.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Намерихме го край пътя и имаше цяла поляна. Дълго не можах да открия името му,докато не ми го каза един колега ,който много обича да се занимава с билки и дивотийки. :)

Това е едно от най-красивите наши растения, което може да се използва направо като градинско цвете. Среща се рядко и главно по южните склонове на предпланините. Образува по няколко стъбла с почти еднаква височина (90см), които завършват с голям грозд от цветове с форма на разперена пеперуда.

Баграта на цветовете е бяла, розова или червена. Те отделят голямо количество етерично масло, което така насища въздуха, че ако в горещ, слънчев ден се поднесе запалена клечка кибрит към растението, въздухът около него може да избухне в пламък и се отделя черен дим. Растението при това изобщо
не страда. За жалост миризмата на маслото не е приятна и то може да се нарече цвете за гледане, но не и за мирисане. Цъфти през юни-юли и е превъзходен за вилните градини. Не е взискателен към почвата, стига тя да е отцедлива.
Размножава се чрез семена, разделяне на храста и с резници. Растенията, отгледани от семена цъфтят едва след втората година. Разделянето на храста се прави през есента или рано напролет. На едно място може да расте 8-10 години.

Казват, че именно за това растение става дума в Стария завет, наречено "горящ храст, горяща къпина, неопалимая купина (рус.)", в който Бог Яхве се явил на Мойсей, пасящ овце в пустинята близо до планината Хорив.

Когато Мойсей се приближил до храста, за да погледне откъде идва огънят и как гори, а не изгаря, от горящия храст Бог го повикал, призовавайки го да изведе израилтяните от Египет в Обетованата земя. И днес по тези места в Израел растат огромни храсталаци с росен.

И ангел Господен му се яви в огнен пламък изсред една къпина; и Мойсей погледна, и ето къпината гореше в огън, а не изгаряше. И Мойсей си рече: Да свърна и да прегледам това велико явление, защо къпината не изгаря.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Гатанки -игра

Мнениеот milimi » 11 Дек 2009, 11:59

:) :) :) :) :) Добре че даваш жокери, иначе посмъртно немога да се включа . Казва се Росен от род Росен (Dictamnus), отровно е, но и лечебно.
Изображение
Изображение
Аватар
milimi
Малко цвете
 
Мнения: 35
Регистриран на: 20 Окт 2009, 09:46

ПредишнаСледваща

Назад към КАКВО Е ТОВА ЦВЕТЕ ?

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], Google Adsense [Bot]


cron