Switch to full style
Добави отговор

Помощ за новаците - грижи за цветята

23 Сеп 2009, 21:56

Здравейте, така се случи, че в един момент се озовах със 40-50 саксии от три домакинства :P - едва им намирам места. Цял ден се ровя из нета за да разбера кое какво, за да зная как да се грижа за тях. Май допуснах грешка като събрах ниски и високи в една саксия, уж за да им намеря място на всички и да спестя от пространството, което заемат, но явно едното иска светлина, а другото не... :? Пълна каша. Чета тук-там за дренаж на почвата, резници он стъбло и т.н. но нищо не вдявам. А цветята не са виновни, че нищо не знам за тях. Моля за Вашата помощ да се пообразовам

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

24 Сеп 2009, 10:04

първо ще трябва да видим всички китки, за да може да се каже кое какво е.
второ - не се доверявай изцяло на информацията в нета .
трето - не е грешка, че си събрала високи и ниски цветя, но е трябвало да съобразиж кое обича повече влага и кое не. има видове, което се нуждаят от засъхване на субстрата / почвата/ между поливките .
от моя опит мога да кажа, че добрия дренаж никога не вреди - в дъното на саксиите сложи дребни камъчета и промит речен пясък. според мене няма да е грешка да ги засадиш в смес от пръст, пясък и угнил оборски тор , но не прекалявай с тора , по - добре да е по - малко , ще наваксаш с торене през летния сезон.
в никакъв случай не преполивай, особено палмите - не трябва да имат вода в подложката.
растенията с по - месести листа - каланхоета , сукуленти и подобни, особено "дървото на парите" не понасят много вода и торене - виждала съм разкошно дърво, което успешно беше съсипано от преторяване .
хоята - ако се окаже такава, засади в по - широка саксия - около 15 см и може да не я пресаждаш изобщо. само пролетта да подменяш горния слой с по - богата смес от почва и тор.
алпийската роза може и да я забравяш от време на време - не е капризна, може и навън да зимува, може и да е съвсем на сухо - дори навън ще й е по - добре. дори корена да е отвън пак ще оцелее :D

гледай цветята, те сами ще ти кажат от какво имат нужда :D . зимата трябва да намалиш поливките драстично и да спреш торенето - цветята спят. и според мене почти всички трябва да са на по - хладно, за да не се разкривят. палмите и хоята на топло по - топло - 18 градуса .

колкото до резниците - за тях по - нататък :D

но нека и другите да кажат , както споменах, не съм спец - експериментирам все още на принципа на маймуните - проба - грешка :D

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

05 Апр 2010, 09:39

Искам помощ-купих си го миналата година (но как се казваше забравих)оцеля в градинката ми
таз зима,но е станало доста голямо и се чудя дали не мога да го разсея.Да го начупя отстрани ли как-помогнете.
Изображение

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

05 Апр 2010, 11:39

Марчела, китката е Senecio cineraria (Cineraria maritima). Много видове има родът сенецио: цъфтящи, тревисти, сукуленти, храсти. Предполагам, че е възможно да се размножи от резници. Опитай и кажи.

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

05 Апр 2010, 13:32

Марчела, виж и тук - предимно се размножава със семена,но може и с резници.И внимателно се измий след работа с това цвете - може да предизвика дерматит.
http://www.botanical-journeys-plant-gui ... raria.html

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

05 Апр 2010, 17:05

И аз го имам, много го харесвам, и много е яко, издържа на суша и на студ, като стане много голямо и се накланя настрани, го изрязвам, и то отново покарва отдолу

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

05 Апр 2010, 21:08

Много ви благодаря за помоща. :pp4

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

18 Юли 2010, 01:19

Здравейте! Майка ми получи като подарък една бегония, мисля че е рекс - поне според моите заключения от това, което гледах в интернет. Вече повече от две седмици се грижа за него. Поливам си го, когато е нужно спрямо влажността на почвата, разбира се, без да прекалявам. Преди около 2,3 дена му почистих листенцата с вода, защото бяха прашлясали. Сега обаче виждам, че те са започнали да пожълтяват .. 3 листа на брой. А други са поувехнали. :l Силно се притеснявам да не би да убия растението. Ще се чувствам адски виновно за това. Проблемът е, че не мога да му угодя и светлината. Държа го на закрито, няма пряк контакт със слънцето, но все пак, ако някой има опит с това цвете.. моля да пише. :f
Моето изглежда точно така -- > http://l-2company.com/products_photos/1024_big.jpg

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

18 Юли 2010, 13:01

Ммммм ,много красива бегония :f
За съжаление ,имах няколко неуспешни опита с нея :( Вече разбрах,че бегонията не е за мен!Дали е капризна,или аз не мога да се справя???
На теб ти желая успех!Тази красива китка трябва да е жива и да те радва!
Успех :f

Re: Помощ за новаците - грижи за цветята

19 Юли 2010, 11:34

Листата на това цвете не трябва да се мокрят, защото загниват. Не обича прекалена влага, но да не се допуска и засушаване. Капризна е към светлината. Светлолюбиво е, но не понася прекаленото огряване.
Добави отговор