Switch to full style
Добави отговор

Кои са цветята на гоблена?

20 Сеп 2009, 21:20

Здравейте, моето хоби са гоблените и най-много обичам да шия цветя. Искам да попитам, някой може ли да ми каже как се казват цветята на този семплер? Попитах и на гобленарските форуми, но всеки ми казва различни имена или за едно име ми посочват различни цветя. Семплерът се казва "Алпийски цветя". Разбира се някои от тях разпознавам - тинтявата, камбанките, еделвайса и димитровчето. Помогнете ми за останалите. Благодаря предварително на всички отзовали се.
Изображение

Re: Кои са цветята на гоблена?

22 Сеп 2009, 13:23

Въпросът е с повишена трудност, защото бродерията не може да даде ясна представа както една снимка, особено когато е показан само цвят, без стебло и листа, които са допълнителен ориентир, но на прима виста горе-доло се сещам за следното:

1-во, 6-то и 14 то са видове кампанули, трудно е да се определи точно кой вид, защото са много, а и хибридите си казват думата, но е кампанула така или иначе.

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение

четвъртото е еделвайс

Изображение

седмото е вероятно нещо от рода на тинтява

Gentiana kochiana

Изображение

осмото е горска теменужка

Изображение

дванайстото вероятно е бяла анемония

Изображение

единайстото е това май, но сега не сещам как се казваше

Изображение

13-тото може би е бяла иглика

Primula

Изображение

16-тото е възможно да е вид цъфнал седум, гледайки листата, но не съм сигурна, останалите може би ще потърся, когато имам повече време. Това за сега от мен.

Re: Кои са цветята на гоблена?

22 Сеп 2009, 14:24

Благодаря Ви много! Направих запитване до списанието, от което е схемата. Дано да отговорят.

Re: Кои са цветята на гоблена?

22 Сеп 2009, 14:45

wylchin написа:Благодаря Ви много! Направих запитване до списанието, от което е схемата. Дано да отговорят.


Любопитно ще ми е да видя отговорите, макар, че много не вярвам на списанията, защото наскоро едно подобно издание каза за една снимка на фикус, че е олеандър.... :)

Re: Кои са цветята на гоблена?

27 Сеп 2009, 19:41

Ето имената, които получих, но са само на aнглийски. Ако някой ги знае на български, моля да ги напише.

първи ред: Campanula poscharskyana, Helianthemum yellow, Rhodohypoxis baurii, Edelweiss
втори ред: Mountain Avens, Campanula cochleariifolia, Gentian, Viola cornuta (Horned Pansy)
трети ред: Erodium chamaedroides, Helianthemum scarlet, Alpine Aster,
Saxifrage Iris Pritchard
четвърти ред: Primula x pubescens, Clematis Alpina, Lewisia cotyledon, Dianthus Alpinus

Re: Кои са цветята на гоблена?

28 Сеп 2009, 09:11

wylchin написа:Ето имената, които получих, но са само на aнглийски. Ако някой ги знае на български, моля да ги напише.

първи ред: Campanula poscharskyana, Helianthemum yellow, Rhodohypoxis baurii, Edelweiss
втори ред: Mountain Avens, Campanula cochleariifolia, Gentian, Viola cornuta (Horned Pansy)
трети ред: Erodium chamaedroides, Helianthemum scarlet, Alpine Aster,
Saxifrage Iris Pritchard
четвърти ред: Primula x pubescens, Clematis Alpina, Lewisia cotyledon, Dianthus Alpinus


Ама те, няма как да се изпишат на български, защото са си повечето на чист латински и това всъщност е истинското име на растението, някои са наистина на англ. и може би това е народното наименование на растението, но дори и така да е , когато го изпишеш в Гугъл , независимо на български или както е написано тук - при всички положения ще ти излезе информация, определено е трудно да се преведе на български нещо като Campanula poscharskyana, затова както предположих преди това е вид кампанула и ако искаш подробна информация копирай името и го постави в търсачката и ще имаш такава, но лично за теб ако е - стига ти да знаеш, че е просто кампанула, или на български - камбанка, продължавам доколкото мога с останалите :

Хелиатемум жълт
Родохипоксис - вид лилиум
Еделвайс

втори ред

Планинско омайниче
Кампанула
Синя тинтява
теменужка или виола - все едно, за по-подробно, horned e виолетова, pansy- кокона :-D

трети ред

вид Еродиум, на БГ - Часовниче
Хелиатемум - в превод от helia - светлина, от sunrose - слънчева роза, от sunflower - слънчево цвете, има и видове хелиатемуми, които са дървесни и месоядни.
Алпийска астра
Саксифрага или у нас т.н. Каменоломка

четвърти ред

примула или иглика
клематис - ясно е на всички какво е то
Левизия - сукулент в много разновидности, в превод с листа подобни на шпатула
и последно Диантус - което си е карамфил, в случая, вероятно алпийски

Re: Кои са цветята на гоблена?

28 Сеп 2009, 19:57

Сърдечно Ви благодаря!

Re: Кои са цветята на гоблена?

29 Сеп 2009, 19:21

wylchin написа:Сърдечно Ви благодаря!


За нищо, за мен беше удоволствие :-p

Re: Кои са цветята на гоблена?

20 Апр 2016, 19:31

И аз съм търсач на имена на цветя. Мисля че това лилавото номер 13 го имам и съм му открил английското име: Aster. Првеодача на гугъл го превежда като Богородичка, назнем дали е точно така. Изглежда е семйство Маргаритки.
Добави отговор