Switch to full style
Добави отговор

Кажете какво е това разтение?

01 Фев 2009, 15:18

Кажете какво е това разтение?

Изображение

Re: Кажете какво е това разтение?

01 Фев 2009, 15:32

На снимката показваш финикова палма...Финиковата палма (на латински Phoenix - "Феникс" - защото често след повреждане на основното стъбло на тази палма покарват нови издънки от корените) e род растения от семейство Палмови (Arecaceae), включващ 18 вида, чиито плодове са с костилка, известни като фурми. Възрастният индивид представлява стебло със средно тънък ствол, носещ на върха розетка от дъговидно извити перести листа. Размножаване: с костилки или издънки.Като декоративни основно се отглеждат три вида:
Phoenix dactylifera (Същинска Финикова палма)
Phoenix canariensis (Канарска финикова палма)
Phoenix roebelinii

Re: Кажете какво е това разтение?

02 Фев 2009, 08:39

Страшно много благодаря на Градинар!!! Палмата е моя. Знаех само че е студеноустойчева..едно приятелче я отскубнал от една градина :)) Значи корените й са в малка ботилка от минерална вода така си я и посадихме. Някакви съвети да ми дадете?

Re: Кажете какво е това разтение?

02 Фев 2009, 09:19

djudji написа:Страшно много благодаря на Градинар!!! Палмата е моя. Знаех само че е студеноустойчева..едно приятелче я отскубнал от една градина :)) Значи корените й са в малка ботилка от минерална вода така си я и посадихме. Някакви съвети да ми дадете?


Заслугата е изцяло на Cvetar :) Надявам се да ти даде и други съвети.
Тук има статия за Финикова палмаhttp:/[url]/cvetq.info/comment.php?comment.news.28.extend[/url] ,
но няма нищо по-сигурно от практиката :)

Re: Кажете какво е това разтение?

02 Фев 2009, 13:05

djudji написа:Знаех само че е студеноустойчева..едно приятелче я отскубнал от една градина :)) Значи корените й са в малка ботилка от минерална вода така си я и посадихме. Някакви съвети да ми дадете?

Сред финиковите палми студеноустойчиви няма....е,за нашия климат поне да се отглеждат като външни си е мисия невъзможна...Има отделни любители предимно в Южна България,които имат посадени като външни,но ги завиват през зимата и пак не е сигурно дали ще оцелеят.Но определено не са студоустойчиви.Само от април до октомври може да са изнесени навън.Пишеш,че е отскубната от градина - но от градина в Гърция или Турция...не пишеш.Там климата е по-мек...А за корените и бутилката не ми стана ясно - излиза,че корените на палмата са в бутилка...както си е в саксията ли..? Ако е така - махни бутилката и остави палмата да си се развива ...Нуждае се от богата почва и много светлина,за да расте нормално.През зимата рядко се полива - само при нужда,като видиш,че почвата отгоре е позасъхнала.

Re: Кажете какво е това разтение?

02 Фев 2009, 22:13

От Пловдив съм. От една градина тук е отскубната не от чужбина. Била е посадена от "Паркове и Градини" така както вече казах корените са в ботилка минерална вода. Там от където е взета не е била завита, а беше доста студено. Това е и причината да питам какъв вид е защото колкото и да ми прилича на палми които разглеждах в нета никоя от тях не е студоустойчива, а моята явно е, след като е била посадена на открито, в парк. Така че според вас финикова ли е или...??? И аз незнам какво да мисля вече! Ако е финикова защо няма стебло, а листата й започват директно от почвата.

Re: Кажете какво е това разтение?

03 Фев 2009, 00:29

djudji написа:От Пловдив съм. От една градина тук е отскубната не от чужбина. Била е посадена от "Паркове и Градини" така както вече казах корените са в ботилка минерална вода. Там от където е взета не е била завита, а беше доста студено. Това е и причината да питам какъв вид е защото колкото и да ми прилича на палми които разглеждах в нета никоя от тях не е студоустойчива, а моята явно е, след като е била посадена на открито, в парк. Така че според вас финикова ли е или...??? И аз незнам какво да мисля вече! Ако е финикова защо няма стебло, а листата й започват директно от почвата.

Moите палми са над 10 годишни,с доста повече листа...но още не съм видял стъбло...За да образува палмата стъбло,ще трябва още доста да почакаме - колкото и да ни се иска да става това бързо.Така че финикова ти е палмата,но се въоръжи с търпение...като поостареем,може и стъбло да видим :) :da1 А палмата ти е била в бутилка,просто защото така по-лесно се прибира,като застудее навън.Откопаваш и прибираш на топло за през зимата...без да нараниш корените и - това за нея може да се окаже фатално.И като се затопли - пак я заравяш за през лятото навън до есента...
djudji написа: ... палми които разглеждах в нета никоя от тях не е студоустойчива, а моята явно е, след като е била посадена на открито, в парк..

Грешиш...поставянето и в бутилка е,за да се пренася по-лесно на топло,като застудее навън.А за топлите месеци няма проблем да си расте палмата в парк на открито...

Re: Кажете какво е това разтение?

04 Фев 2009, 15:33

Незнам как да изкажа благодарността си :) :-da
Наистина много благодаря на теб и на градинар. Много ми помогнахте!!!

Re: Кажете какво е това разтение?

04 Фев 2009, 18:42

djudji написа:От Пловдив съм. От една градина тук е отскубната ... да питам какъв вид е защото колкото и да ми прилича на палми които разглеждах в нета никоя от тях не е студоустойчива

...Значи не си гледала както и където трябва... :) За нашата страна има вариант да си намериш студоустойчива палма за отглеждане навън...Такава палма е например от вида Трахикарпус.В Пловдив има отдавна посадени на открито...а ти в нета ще търсиш...че даже и плододават - да си вземеш костилки.И да си купиш можеш - от разсадника на Кирил Донов,който се намира близо до Пловдив пак....като излизаш от Пловдив по посока към Асеновград от лявата страна...Иначе около Варна и по курортите отдавна си ги има тези палми.Ето как изглежда една - от двореца в Балчик - от това по студоустойчива здраве му кажи...
Изображение

Re: Кажете какво е това разтение?

05 Фев 2009, 08:08

И къде да я търсим сега пък такава палма :l
казвай къде ги има. :D
Добави отговор