Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Какво отглеждате около езерцето или алпинeума?

Къде какви цветя отглеждате

Re: Какво отглеждате около езерцето или алпинума?

Мнениеот svetlozelen » 23 Фев 2009, 11:16

Gradinar написа:Какво отглеждате около езерцето или алпинeума?

За водните площи ми е думата.....
Много може да се говори за спокойствието и насладата ,които носи наличието на водна площ в градината.Малко са щастливците,които имат естествено преминаваща рекичка през дворното си място-повечето са изкуствено създадени.Естествено след направата на езерце идва въпроса какви растения да поставим в и около него.Те се делят на дълбоководни,плаващи,пречистващи водата,крайбрежни и блатни.
Та въпросът ми е-има ли в Бг. откъде човек да се снабди с подобна растителност,освен с прословутите водни лилии,които са дълбоководни?Езерце без пречистващи водата растения също не може,но досега никъде не съм срещала инфо по въпроса...Иначе видовете са ми известни,но....
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Какво отглеждате около езерцето или алпинума?

Мнениеот Strict » 23 Фев 2009, 11:22

няма растения които да почистват водата...
ала-бала приказки са из нета и живота че растения почистват водата...
чакам някой да ми се появи и да ме убеди в това
но съм сигурен че ще си остана с очакването...
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Какво отглеждате около езерцето или алпинума?

Мнениеот svetlozelen » 23 Фев 2009, 11:49

Strict написа:няма растения които да почистват водата...
ала-бала приказки са из нета и живота че растения почистват водата...
чакам някой да ми се появи и да ме убеди в това
но съм сигурен че ще си остана с очакването...

Айдеееее,почва се-ще има с кого да си говорим явно.Значи-аз не казвам,че вършат цялата работа на един добър филтър-потопяем,външен или пречиствател с УВ-лъчи,но.......
зелените им подводни листа и стебла усвояват от водата мин.соли и СО2,получени при разлагането на мъртва материя и лишават синио-зелените водорасли от"храна".Произвеждат кислород,но това е второстепенно,тъй като той не стига за нуждите на рибоците в ефекта.От познатите ми такива видове-харата абсорбира варовика от водата,който се натрупва в тъканите й;водната чума-също,но е много агресивна и не е за малки езерца;fontinalisa/воден мъх/-също.Освен тази си помощна функция за пречистване те служат и като място за хвърляне на хайвер на много езерни рибки и жабки :)
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Какво отглеждате около езерцето или алпинума?

Мнениеот Strict » 23 Фев 2009, 11:57

ми аз никога не влизам в спорове и пререкания...
намесих се тук защото цял живот се занимавам с езера и вода
и съм пробвал всичко....
но единствения начин за почистване на водата е като се замени с прясна
и водоема се почисти прилежно.
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Какво отглеждате около езерцето или алпинума?

Мнениеот svetlozelen » 23 Фев 2009, 12:08

Strict написа:ми аз никога не влизам в спорове и пререкания...
намесих се тук защото цял живот се занимавам с езера и вода
и съм пробвал всичко....
но единствения начин за почистване на водата е като се замени с прясна
и водоема се почисти прилежно.

В спорът се ражда истината,но нямах впредвид спорове и пререкания,за които ти говориш...просто такова е общоприетото ,макар и условно разделение на тия растения,макар да има изключения и много от градинските видове,обичащи повече влага също да се третират като блатни или крайбрежни.Просто се зарадвах с това"Айдеееее,почва се-ще има с кого да си говорим явно,че ще има кой да ми обясни неща от опит,които ме интересуват,а и да ми даде инфо за предлагане на такива растения в Бг.
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Какво отглеждате около езерцето или алпинума?

Мнениеот Strict » 23 Фев 2009, 12:17

ми не мога да ти бъда полезен относно модерните водните растения
защото моите са взети от блатата покрай Несебър
и напоследък от поречието на Марица
относно растенията по алпинеумите...там съм по силен
отглеждам над 100 вида китки ..някой от тях редки видове
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Какво отглеждате около езерцето или алпинума?

Мнениеот svetlozelen » 23 Фев 2009, 12:26

Strict написа:ми не мога да ти бъда полезен относно модерните водните растения
защото моите са взети от блатата покрай Несебър
и напоследък от поречието на Марица
относно растенията по алпинеумите...там съм по силен
отглеждам над 100 вида китки ..някой от тях редки видове

Ей това е работа-чудех се и аз дали ако си събирам/съвсем пестеливо де с цел опазване на биоразнообразието :D /от рекички и блата,ще могат да виреят в моето езерце и дали няма да ми пренесат некви "гнилости и зарази"?Или ти ги промиваш преди това?Все пак ми се щеше да си имам и по-така видове...saururus,eriophorum....ма явно нямааааааа.За алпинеумните-като видях -pleione,направо се влюбих в нея.Представяш ли си-орхидея в алпинеум,но била много кът/даже не знам дали я има в Бг./Видях я в чужд сайт,но е точно за мекия крайморски климат.
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Какво отглеждате около езерцето или алпинума?

Мнениеот zamakat » 23 Фев 2009, 18:28

И аз имам езерце вече не помня от кога-може би 10 или повече год. В него сме гледали рибки-таранки,принцеси тритончета и сега ще си купя от онези принцесо-шарани но още не е сигурно. за растенията -от дълбоководните гледам два цвята лилии,които по-точно казано не гледам - защото нищо не се прави, ни ги поливаш, ни пръскаш, ни пренасяш или вадиш -само се любуваш като цъфнат и шашкат посетителите.От крайбрежните имам разни блатни треви, воден ирис, с който зор видях докато открия, хвощ и др. Сега в благодарение на Майкъл се сдобих и с папирус. За лятото добавям водната палма и кала, но зависи. И тъй като обичам дивотийките изглежда с някоя от тях се пренесе оня зеления жабурняк дето така му викаме ,че много е трудно почистването и не хвърляме препарат,заради лилиите и рибите.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Какво отглеждате около езерцето или алпинума?

Мнениеот Мериголд » 23 Фев 2009, 19:41

Махни рибите и ще се избавиш от жабурняка. Рибките хапват и акат обилно, което е хранителна среда на нисшите водорасли. Можеш да ползваш алгицид за водата. Не пречи на висшите растения и на рибите, а ликвидира нисшите водорасли (ползва се дори в аквариуми с рибки).Относно растенията пречистващи водата в езерата, има такива растения (оксиженатори), но се използват за големи бавнотечащи или безотточни езера, а не за малки декоративни езерца. В малките езера е практически невъзможно да се получи равновесие на растителните съобщества и самопречистваща се система. Такова растение е например папура. Ако има интерес може да пусна списъче с такива растения :P
Ето ме и мен!
Аватар
Мериголд
Експерт
 
Мнения: 163
Регистриран на: 06 Яну 2009, 03:43
Местоположение: Пловдив

Следваща


Подобни теми


Назад към МЯСТО НА ЦВЕТЯТА

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron