Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Пасифлора, страстоцвет - PASSIFLORA

раздел лиановидни

Пасифлора, страстоцвет - PASSIFLORA

Мнениеот Gradinar » 10 Ное 2008, 13:06

С пасифлората ще внесете екзотика в градината си. Обикновено надземната й част загива от сланите, но от основата бързо се появяват нови стръкове. Поставете контейнера до стена с южно или западно изложение - катери се с мустачета, така че е необходима някаква опора.

Само един сорт (P. caerulea) е по-издръжлив, но за всеки случай не го отглеждайте на открито. Достига 6 м височина - плетеница от объркани стъбла и наделени листа. Най-красиви и ефектни са цветовете в синьо и бяло, с диаметър 7,5 см. Появяват се между юни и септември. Изцяло бял сорт е 'Constance Elliott'.

МЯСТО И ПОЧВА:

Почва с добри дренажни свойства; ярко слънце и максимална защита от студа.
ПОДКАСТРЯНЕ:

През април отрежете всички попарени от студа и нежелани части.
РАЗМНОЖАВАНЕ:

Чрез отводки напролет или зелени резници в сандъче през лятото.

Изображение

Изображение
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Пасифлора, страстоцвет - PASSIFLORA

Мнениеот mera1970 » 13 Дек 2008, 19:46

Тази година от Бриколажа си купих пасифлора пендула,листата не са нацепени като пръстите на ръката.Стана висока лиана но не цъфна ,соеше в саксия на южен прозорец.Доста я пека слънцето ,листата не изгоряха.Нормално ли е да не цъфне същата година.Или трябва да е на шарена сянка?
Аватар
mera1970
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 14 Ное 2008, 16:18

Re: Пасифлора, страстоцвет - PASSIFLORA

Мнениеот Charodeika » 16 Яну 2009, 18:46

mera1970 написа:Тази година от Бриколажа си купих пасифлора пендула,листата не са нацепени като пръстите на ръката.Стана висока лиана но не цъфна ,соеше в саксия на южен прозорец.Доста я пека слънцето ,листата не изгоряха.Нормално ли е да не цъфне същата година.Или трябва да е на шарена сянка?

ако цветето е от семе ,няма да цъфне същата година ,а от собствен опит знам ,че обичат много слънцето и пълзят към слънчевата светлина ,може саксийката да е била мъничка ,чувала съм че се банановите кори помагали много за цъфтежа им заради калция който съдържат.Успех това лято :-p
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Пасифлора, страстоцвет - PASSIFLORA

Мнениеот Strict » 16 Яну 2009, 21:56

няма по лесна китка от пасифлората за отглеждане :da1
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Пасифлора, страстоцвет - PASSIFLORA

Мнениеот Мериголд » 16 Яну 2009, 22:55

Пасифлората цъфти само ако има достатъчно слънце, а стъклата задържат част от слънчевия спектър. Мисля че това е причината да не цъфти. През лятото я сложи на тераса на пряко слънце. Относно корите от банани - те съдържат много калий и микроелементи. Никога не ги изхвърлям. Събирам ги във фризера и когато се постопли в градината (през зимата и пролетта), периодично закопавам натрошените кори около храстите с рози. Калият оказва положително въздействие върху цъфтежа през лятото.
Ето ме и мен!
Аватар
Мериголд
Експерт
 
Мнения: 163
Регистриран на: 06 Яну 2009, 03:43
Местоположение: Пловдив

Re: Пасифлора, страстоцвет - PASSIFLORA

Мнениеот zamakat » 16 Яну 2009, 23:07

Моята пасифлора е направо отвън в земята. Наистина лесно се гледа -т.е. не се гледа само поливам наред всички.Не измръзва, така си живее вече 5-6 год.Само една година цъфти ,другата -не.Толкова много издънки пуска ,даже мина от другата страна на пътеката. Качва се чак на върха на сливата, на кипариса и като цъфне-всички се чудят - как така и какъв е този цвят на кипариса. Тази година почти на всички цветарки в Сарафово пасифлорите на цъфнаха, една приятелка мисли, че причината е в това, че късно се събудиха. Когато дойде пролетта и всичко се разпука, последна от всички се събужда пасифлората. А тази година, може би от времето, тя много закъсня.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Пасифлора, страстоцвет - PASSIFLORA

Мнениеот Charodeika » 16 Яну 2009, 23:12

Моите са в Саксийки ,в момента са вътре в къщи ,и активно растат ,другия месец мисля да ги поокастря малко и да ги подготвя за пролетта ,пък от резниците ,ще насадя в градината ,знам че едулиса и алата няма да отцелеят зимата ,но с церулеята може и да стане нещо ,само времето ще покаже :D
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Пасифлора, страстоцвет - PASSIFLORA

Мнениеот Мериголд » 16 Яну 2009, 23:17

То и аз гледах една пасифлора няколко години в двора, но е твърде непокорна за мен. Костваше ми доста усилия да я премахна, защото никнеше от където си иска. Мисля че в саксия е по-удачно да се отглежда, за да няма такива проблеми. Имах и няколко различни видове в саксии и те цъфтяха повече от тази в почвата, затова я замених с два клематиса - цъфтят обилно и неуморно и не създават проблеми.
Ето ме и мен!
Аватар
Мериголд
Експерт
 
Мнения: 163
Регистриран на: 06 Яну 2009, 03:43
Местоположение: Пловдив

Re: Пасифлора, страстоцвет - PASSIFLORA

Мнениеот zamakat » 17 Яну 2009, 12:23

Да Мериголд,точно така си е. А на мен като не ми остава много време да ги ограничавам ги оставям да никнат където си искат и става малко като в гората там никой не ги подрежда и понякога ефектът, който се получава ми харесва ,а се оказа че и на хората им хареса-също като в джунгла. Понякога се провират из между лианите или някои висящи клонки ги погалват по главите.
Много ме съблазняват другите цветове пасифлори, но не знам дали ще зимуват отвън,дали не са по капризни от тази обикновенната.Виждала съм от другите на Флората в Бургас но не се престраших да си купя,та исках да ви питам ,някой има ли опит в това или направо да пробвам.Нещо много скъпички излизат нещо тези опити.Доста ценен опит събрах с презимуването на много растения от топлолюбивите.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Пасифлора, страстоцвет - PASSIFLORA

Мнениеот zamakat » 24 Сеп 2009, 16:41

Ето лятото мина и сега мога да ви покажа моите пасифлори

Изображение

Изображение

Изображение

Другата

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Следваща


Подобни теми


Назад към ЛИАНОВИДНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron