Switch to full style
раздел лиановидни
Добави отговор

Re: Дива лоза - Parthenocissus

19 Окт 2009, 16:02

yasoo написа:Благодаря ти много за полезната информация.
А още едно въпросче само имам. Каква е разликата между tricuspidata и quinquefolia (освен формата на листата де)? Кой от двата вида е по подходящ за жив плет и сянка?

Това вече ще си решиш ти - кой вид искаш да имаш...разлика в растеж и отглеждане няма никаква,даже плодовете им са еднакви - сини гроздчета.Тази с нарязаните листа като че ли прави по-рехава сянка,а другата - по-гъста и плътна.Видът с плътните листа е като че ли по-добър катерач по стени - пуска си повече мустачки,с които се захващат леторастите му по стената или оградата.Другият вид с нарязаните листа е предпочитан за беседки,заслони... Но който и да предпочетеш - ще ти направи зеленина бързо и безпроблемно.Още сега,ако си видял някъде да расте,си събери семена от узрелите вече плодчета и ги сей в земята напролет на място - края ня април примерно,като се затопли времето.Може и в чашки от кисело мляко,още от февруари,но поставени на топло и на слънце,за да поникнат,и после ги пренасяш направо на мястото им вече развити,през май.Разбира се,би трябвало да се продават растения и в градинските центрове - знаеш името на това,което търсиш - но ти си решаваш.

Re: Дива лоза - Parthenocissus

21 Окт 2009, 11:27

yasoo написа:Благодаря ти много за инфото :)

Твърдо го реших, че ще правя плета от Дива Лоза. Идеята ми е да съчетая двата вида (tricuspidata и quinquefolia) а по между тях на места да боцна и някое коренче Бръшлян.
Вчера се поразрових из сайтовете на градинските центрове и звъннах на 5-6 телефончета. За съжаление никаде не мога да намеря tricuspidata.... навсякаде имат от другия вид с "нарязаните" листа на цени от 1,5-5лв. Единствено в един разсадник имаха tricuspidata и то на безбожната цена от 19лв. :S
Някой от вас дали има представа каде в София може да се намери на по нормална цена?

http://www.greenspring.hit.bg/assortment.htm - това е в Негован до тебе...
http://ekzotika-kosevi.com/prices_bg.php - това е в Лясковец,до Велико Търново,но пък евтино... 10 лв за голямо растение.Виж и сам се оправяй,а ако искаш - пробвай напролет с вкореняване на резници,както вече е описано в темата по-назад тук и даже показах снимки на моите вкоренени лозички.Има и трети вариант - да ти засадя семена от моята и да дойдеш до Варна да си вземеш поникнали лозичките през юни-юли догодина....ако ти се чака ... :) :)

Re: Дива лоза - Parthenocissus

16 Мар 2010, 13:08

Да припомним на желаещите да си създадат зеленина по ограда или на беседка,или по стена на балкона или дома - сега е моментът да си отрежете резници за вкореняване от дивата лоза.Описано е в началото на темата какво трябва да направите...Особено лесно се вкореняват резниците на този вид - Parthenocissus quinquefolia,само добре ги заровете и покрийте показващата се част над земята с отрязана бутилка против замръзване.
Изображение

Re: Дива лоза - Parthenocissus

14 Сеп 2010, 20:26

Сега ще стане дума какво могат да направят собствениците на по-стари растения дива лоза,когато поради старост от дебелите долни лиани не се образуват нови леторасти и част от покрита стена с дивата лоза се оголи.Грозно е,несъмнено - нагоре или настрани лозата расте,но около корена старите лиани не правят нови леторасти.А за това си има простичко и бързо лечение без много труд - ще си направим сами липсващите пъпки,които да дадат начало на леторасти... :) Та за такива случаи напролет при видимо зачервяване на пъпките на дивата лоза - обикновено през април-май,си избирате една дебеличка лиана в,до или близо под оголеното място.Отрязвате я,и си приготвяте 2-3 калема от млади миналогодишни леторасти с по 2-3 пъпки на всеки.Сцепвате отрязаната стара дебеличка лиана и пъхате заострените двустранно калеми както при облагородяване на калем "на разцеп".В зависимост от дебелината на старата лиана може да се пъхнат 2 до 3 калема в разцепа.Стягате с превръзка както при облагородяване,намазвате със замазка - и чакате.Така в мястото на облагородяване вече имате 4-6 очи - т.е. млади пъпки пред развитие,които ще дадат начало на леторасти в близост до оголения участък и за едно лято ще го покрият със сигурност.А, и край на дразнещия оголен участък.... :)

Re: Дива лоза - Parthenocissus

12 Юли 2012, 18:57

Здравейте приятели!Току-що се регистрирах и едва влязох! Като абориген се чувствам, но след малко лутане се справих! Искам по най-бързия начин да се сдобия с дива лоза от първия вид-tricuspidata.Моля ви да ме насочите!

Re: Дива лоза - Parthenocissus

12 Юли 2012, 20:18

val89 написа:Здравейте приятели!Току-що се регистрирах и едва влязох! Като абориген се чувствам, но след малко лутане се справих! Искам по най-бързия начин да се сдобия с дива лоза от първия вид-tricuspidata.Моля ви да ме насочите!

Добре си дошъл ! Ще се оправиш,надявам се...но като не си посочил откъде си в профила ти,а това не се знае от хората и...как тогава да ти се помогне ? Не всички са модератори - а аз разбрах,че си от Пазарджик като влязох в профила ти...Та по темата - може да си купиш от някой разсадник и и да ти я пратят дивата лозичка до вас.Не са скъпи...
http://www.florryana.com/index.php?page ... &Itemid=53

В интернет има адресите и на други разсадници.Просто потърси.А ако искаш сам да действаш - събери си семена наесен като минеш покрай някоя стена с дива лоза в града ти.И ги посади напролет.Или се огледай за поникнали семеначета долу,в основата на някоя стара дива лоза и си откопай сам.Горе-долу това са възможностите ...Успех и те моля да пишеш в съответната тема,за да не трия излишно мнения ... !

Re: Дива лоза - Parthenocissus

13 Апр 2013, 08:14

Здравейте,

На мен ми предстои да си посадя дива лоза и много се вълнувам. Един приятел ми подари 4-5 резника.
Но имам някоко чуденки, на които не можах да намеря отговорите. Дано някой да може да ми помогне.
Трябва ли растението да е посадено на известно разстояние от стената и какво? Моята идея е да я "пусна" по стената на къщата и мислех да я бодна на 10-15 см от стената. Но според приятеля ми, ако е близо, след време може корените да разрушат основите на сградата. Е, не тотално, но все пак. Дали е прав?
А за самото засаждане пише: "резници / клончета/ заровени така в почва,че да се вижда само най-горното коляно с пъпка." На тези, които имам, вече са им се показали съвсем малки листенца, но са по-долу от най-горното коляно с пъпка. Дали да оставя тези листенца над почвата или да ги махна и да следвам горната инструкция?

Благодаря предварително за отговорите :)

Re: Дива лоза - Parthenocissus

13 Апр 2013, 16:49

dunkina написа:Здравейте,

На мен ми предстои да си посадя дива лоза и много се вълнувам. Един приятел ми подари 4-5 резника.
Но имам някоко чуденки, на които не можах да намеря отговорите. Дано някой да може да ми помогне.
Трябва ли растението да е посадено на известно разстояние от стената и какво? Моята идея е да я "пусна" по стената на къщата и мислех да я бодна на 10-15 см от стената. Но според приятеля ми, ако е близо, след време може корените да разрушат основите на сградата. Е, не тотално, но все пак. Дали е прав?
А за самото засаждане пише: "резници / клончета/ заровени така в почва,че да се вижда само най-горното коляно с пъпка." На тези, които имам, вече са им се показали съвсем малки листенца, но са по-долу от най-горното коляно с пъпка. Дали да оставя тези листенца над почвата или да ги махна и да следвам горната инструкция?

Благодаря предварително за отговорите :)

Здравей,dunkina ! Всяко цвете си заслужава вълнението....и грижите после,за да се развие добре.Идеята ти е добра и не я променяй.Ако къщата ти е от кашони /в което се съмнявам.... :) / може и да я събори...А сериозно казано,сей както си решил/а/ и не се тревожи повече.И моята дива лоза е посадена преди 50 г от майка ми,а блокът ни си стои още и не е мръднала стена или мазилка.Остави листенцата на последната пъпка над почвата,заравяй както пише и по-бързо действай,за да не се стопли много времето.Поливай редовно и ... чакай резултата.Желая ти успех !
Добави отговор