Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Дива лоза - Parthenocissus

раздел лиановидни

Дива лоза - Parthenocissus

Мнениеот cvetar » 28 Фев 2009, 22:59

Желаещите да имат зелена ограда,скриваща ги от погледите на комшиите,или зеленина на терасата и по стената на дома,или просто зелена арка или беседка имат сега възможност да си набавят резници за вкореняване от нея. Унас са много разпространени 2 от видовете - Parthenocissus tricuspidata

Изображение

и Parthenocissus quinquefolia

Изображение

Размножаването им е лесно - с 30 - 40 см резници / клончета/ заровени така в почва,че да се вижда само най-горното коляно с пъпка.Заровете,притиснете добре почвата,полейте - и ще следите как се развиват пъпките.Вкореняват се и развиват нови клончета при затопляне на времето.Гарантирана зеленина и сянка на терасата и двора.Аз имам от първия вид по стената на жилището ни ,посадена от майка ми преди повече от 40 г....
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Дива лоза

Мнениеот mama Dani » 01 Мар 2009, 10:53

Много е хубава, аз имах от втория вид, посадихме я преди 5-6 години и за нула време обхвана почти цялата фасада на къщата, включително и терасата. Беше много красиво, защото от прозорците и терасата между листата и цяло лято се показваха цветни облаци от разни цъфнали китки и цялата къща приличаше на градина....до момента, в който една вечер хоп-троп - по лозата и през прозореца/още нямах комарници/ в спалнята си влезе един зелен гущер и се настани на стената и .....познайте после кво се случи с лозата... :) :)
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Дива лоза

Мнениеот Strict » 01 Мар 2009, 11:51

имам само от този вид

Изображение
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Дива лоза

Мнениеот mama Dani » 01 Мар 2009, 12:37

Ми той ти стига. Цисус Амазоника е прекрасен вид и ти няма и какво да озеленяваш още и да криеш дуваро от комшията, така че примири се с това! :)
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Дива лоза

Мнениеот Strict » 01 Мар 2009, 13:02

имам и ампелопсис...пак нещо като лоза :f

Изображение
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Дива лоза

Мнениеот mama Dani » 01 Мар 2009, 13:25

А, знам го, давал си ми от него, но като порасте и губи шарките по листата и прилича на обикновена зелена лоза....но пак е красив. :D
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Дива лоза

Мнениеот cvetar » 24 Мар 2009, 18:57

Ето снимка на заложените ми за вкореняване резници от дива лоза от вида Parthenocissus quinquefolia - вече с развити листи....
Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Дива лоза

Мнениеот mama Dani » 24 Мар 2009, 19:13

cvetar написа:Ето снимка на заложените ми за вкореняване резници от дива лоза от вида Parthenocissus quinquefolia - вече с развити листи....
Изображение


Оле, какви хубави бебчовци!! Поздравления! :-vv
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Дива лоза - Parthenocissus

Мнениеот tancheto86 » 24 Мар 2009, 19:47

Strict


имам само от този вид






Лелеееееее тва е страхотно!
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Дива лоза - Parthenocissus

Мнениеот cvetar » 19 Окт 2009, 16:02

yasoo написа:Благодаря ти много за полезната информация.
А още едно въпросче само имам. Каква е разликата между tricuspidata и quinquefolia (освен формата на листата де)? Кой от двата вида е по подходящ за жив плет и сянка?

Това вече ще си решиш ти - кой вид искаш да имаш...разлика в растеж и отглеждане няма никаква,даже плодовете им са еднакви - сини гроздчета.Тази с нарязаните листа като че ли прави по-рехава сянка,а другата - по-гъста и плътна.Видът с плътните листа е като че ли по-добър катерач по стени - пуска си повече мустачки,с които се захващат леторастите му по стената или оградата.Другият вид с нарязаните листа е предпочитан за беседки,заслони... Но който и да предпочетеш - ще ти направи зеленина бързо и безпроблемно.Още сега,ако си видял някъде да расте,си събери семена от узрелите вече плодчета и ги сей в земята напролет на място - края ня април примерно,като се затопли времето.Може и в чашки от кисело мляко,още от февруари,но поставени на топло и на слънце,за да поникнат,и после ги пренасяш направо на мястото им вече развити,през май.Разбира се,би трябвало да се продават растения и в градинските центрове - знаеш името на това,което търсиш - но ти си решаваш.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Следваща


Подобни теми


Назад към ЛИАНОВИДНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron