Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Дива лоза - Parthenocissus

раздел лиановидни

Re: Дива лоза - Parthenocissus

Мнениеот cvetar » 19 Окт 2009, 16:02

yasoo написа:Благодаря ти много за полезната информация.
А още едно въпросче само имам. Каква е разликата между tricuspidata и quinquefolia (освен формата на листата де)? Кой от двата вида е по подходящ за жив плет и сянка?

Това вече ще си решиш ти - кой вид искаш да имаш...разлика в растеж и отглеждане няма никаква,даже плодовете им са еднакви - сини гроздчета.Тази с нарязаните листа като че ли прави по-рехава сянка,а другата - по-гъста и плътна.Видът с плътните листа е като че ли по-добър катерач по стени - пуска си повече мустачки,с които се захващат леторастите му по стената или оградата.Другият вид с нарязаните листа е предпочитан за беседки,заслони... Но който и да предпочетеш - ще ти направи зеленина бързо и безпроблемно.Още сега,ако си видял някъде да расте,си събери семена от узрелите вече плодчета и ги сей в земята напролет на място - края ня април примерно,като се затопли времето.Може и в чашки от кисело мляко,още от февруари,но поставени на топло и на слънце,за да поникнат,и после ги пренасяш направо на мястото им вече развити,през май.Разбира се,би трябвало да се продават растения и в градинските центрове - знаеш името на това,което търсиш - но ти си решаваш.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Дива лоза - Parthenocissus

Мнениеот cvetar » 21 Окт 2009, 11:27

yasoo написа:Благодаря ти много за инфото :)

Твърдо го реших, че ще правя плета от Дива Лоза. Идеята ми е да съчетая двата вида (tricuspidata и quinquefolia) а по между тях на места да боцна и някое коренче Бръшлян.
Вчера се поразрових из сайтовете на градинските центрове и звъннах на 5-6 телефончета. За съжаление никаде не мога да намеря tricuspidata.... навсякаде имат от другия вид с "нарязаните" листа на цени от 1,5-5лв. Единствено в един разсадник имаха tricuspidata и то на безбожната цена от 19лв. :S
Някой от вас дали има представа каде в София може да се намери на по нормална цена?

http://www.greenspring.hit.bg/assortment.htm - това е в Негован до тебе...
http://ekzotika-kosevi.com/prices_bg.php - това е в Лясковец,до Велико Търново,но пък евтино... 10 лв за голямо растение.Виж и сам се оправяй,а ако искаш - пробвай напролет с вкореняване на резници,както вече е описано в темата по-назад тук и даже показах снимки на моите вкоренени лозички.Има и трети вариант - да ти засадя семена от моята и да дойдеш до Варна да си вземеш поникнали лозичките през юни-юли догодина....ако ти се чака ... :) :)
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Дива лоза - Parthenocissus

Мнениеот cvetar » 16 Мар 2010, 13:08

Да припомним на желаещите да си създадат зеленина по ограда или на беседка,или по стена на балкона или дома - сега е моментът да си отрежете резници за вкореняване от дивата лоза.Описано е в началото на темата какво трябва да направите...Особено лесно се вкореняват резниците на този вид - Parthenocissus quinquefolia,само добре ги заровете и покрийте показващата се част над земята с отрязана бутилка против замръзване.
Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Дива лоза - Parthenocissus

Мнениеот cvetar » 14 Сеп 2010, 20:26

Сега ще стане дума какво могат да направят собствениците на по-стари растения дива лоза,когато поради старост от дебелите долни лиани не се образуват нови леторасти и част от покрита стена с дивата лоза се оголи.Грозно е,несъмнено - нагоре или настрани лозата расте,но около корена старите лиани не правят нови леторасти.А за това си има простичко и бързо лечение без много труд - ще си направим сами липсващите пъпки,които да дадат начало на леторасти... :) Та за такива случаи напролет при видимо зачервяване на пъпките на дивата лоза - обикновено през април-май,си избирате една дебеличка лиана в,до или близо под оголеното място.Отрязвате я,и си приготвяте 2-3 калема от млади миналогодишни леторасти с по 2-3 пъпки на всеки.Сцепвате отрязаната стара дебеличка лиана и пъхате заострените двустранно калеми както при облагородяване на калем "на разцеп".В зависимост от дебелината на старата лиана може да се пъхнат 2 до 3 калема в разцепа.Стягате с превръзка както при облагородяване,намазвате със замазка - и чакате.Така в мястото на облагородяване вече имате 4-6 очи - т.е. млади пъпки пред развитие,които ще дадат начало на леторасти в близост до оголения участък и за едно лято ще го покрият със сигурност.А, и край на дразнещия оголен участък.... :)
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Дива лоза - Parthenocissus

Мнениеот val89 » 12 Юли 2012, 18:57

Здравейте приятели!Току-що се регистрирах и едва влязох! Като абориген се чувствам, но след малко лутане се справих! Искам по най-бързия начин да се сдобия с дива лоза от първия вид-tricuspidata.Моля ви да ме насочите!
Аватар
val89
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Юли 2012, 18:21

Re: Дива лоза - Parthenocissus

Мнениеот cvetar » 12 Юли 2012, 20:18

val89 написа:Здравейте приятели!Току-що се регистрирах и едва влязох! Като абориген се чувствам, но след малко лутане се справих! Искам по най-бързия начин да се сдобия с дива лоза от първия вид-tricuspidata.Моля ви да ме насочите!

Добре си дошъл ! Ще се оправиш,надявам се...но като не си посочил откъде си в профила ти,а това не се знае от хората и...как тогава да ти се помогне ? Не всички са модератори - а аз разбрах,че си от Пазарджик като влязох в профила ти...Та по темата - може да си купиш от някой разсадник и и да ти я пратят дивата лозичка до вас.Не са скъпи...
http://www.florryana.com/index.php?page ... &Itemid=53

В интернет има адресите и на други разсадници.Просто потърси.А ако искаш сам да действаш - събери си семена наесен като минеш покрай някоя стена с дива лоза в града ти.И ги посади напролет.Или се огледай за поникнали семеначета долу,в основата на някоя стара дива лоза и си откопай сам.Горе-долу това са възможностите ...Успех и те моля да пишеш в съответната тема,за да не трия излишно мнения ... !
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Дива лоза - Parthenocissus

Мнениеот dunkina » 13 Апр 2013, 08:14

Здравейте,

На мен ми предстои да си посадя дива лоза и много се вълнувам. Един приятел ми подари 4-5 резника.
Но имам някоко чуденки, на които не можах да намеря отговорите. Дано някой да може да ми помогне.
Трябва ли растението да е посадено на известно разстояние от стената и какво? Моята идея е да я "пусна" по стената на къщата и мислех да я бодна на 10-15 см от стената. Но според приятеля ми, ако е близо, след време може корените да разрушат основите на сградата. Е, не тотално, но все пак. Дали е прав?
А за самото засаждане пише: "резници / клончета/ заровени така в почва,че да се вижда само най-горното коляно с пъпка." На тези, които имам, вече са им се показали съвсем малки листенца, но са по-долу от най-горното коляно с пъпка. Дали да оставя тези листенца над почвата или да ги махна и да следвам горната инструкция?

Благодаря предварително за отговорите :)
Аватар
dunkina
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Апр 2013, 07:49

Re: Дива лоза - Parthenocissus

Мнениеот cvetar » 13 Апр 2013, 16:49

dunkina написа:Здравейте,

На мен ми предстои да си посадя дива лоза и много се вълнувам. Един приятел ми подари 4-5 резника.
Но имам някоко чуденки, на които не можах да намеря отговорите. Дано някой да може да ми помогне.
Трябва ли растението да е посадено на известно разстояние от стената и какво? Моята идея е да я "пусна" по стената на къщата и мислех да я бодна на 10-15 см от стената. Но според приятеля ми, ако е близо, след време може корените да разрушат основите на сградата. Е, не тотално, но все пак. Дали е прав?
А за самото засаждане пише: "резници / клончета/ заровени така в почва,че да се вижда само най-горното коляно с пъпка." На тези, които имам, вече са им се показали съвсем малки листенца, но са по-долу от най-горното коляно с пъпка. Дали да оставя тези листенца над почвата или да ги махна и да следвам горната инструкция?

Благодаря предварително за отговорите :)

Здравей,dunkina ! Всяко цвете си заслужава вълнението....и грижите после,за да се развие добре.Идеята ти е добра и не я променяй.Ако къщата ти е от кашони /в което се съмнявам.... :) / може и да я събори...А сериозно казано,сей както си решил/а/ и не се тревожи повече.И моята дива лоза е посадена преди 50 г от майка ми,а блокът ни си стои още и не е мръднала стена или мазилка.Остави листенцата на последната пъпка над почвата,заравяй както пише и по-бързо действай,за да не се стопли много времето.Поливай редовно и ... чакай резултата.Желая ти успех !
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Предишна


Подобни теми


Назад към ЛИАНОВИДНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], Google Adsense [Bot]