Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Клематис /Clematis/

раздел лиановидни

Клематис /Clematis/

Мнениеот mama Dani » 07 Дек 2008, 21:38

Лиана, така любима на всички цветари! "Кралят" на пълзящите растения - клематисът е популярно и не особено претенциозно растение, което нараства много бързо при добри условия и цъфти обилно- или по-слабо, в зависимост от подрязването, почвата и мястото, на което расте. Старо и изпитано правило е - корените на сянка, стеблата на слънце. Сянката на корените може да се осигури с подходящи растения, посадени около него. Два от моите клематиса са в саксии, в които има посадени наоколо разни други китчици, които пазят почвата от прекомерно излагане на слънце. Добре е, когато е в саксия да се пресажда всяка година, като чрез мулчиране и добър дренаж се осигурява нужният за мощната коренова система кислород в почвата, като варовитата е по-любима на растението. Съхнещите клонки се отстраняват без много-много размисъл, така или иначе ще порастат други, защото когато му се "улучи мястото", цветето расте като лудо. Тази пролет получих прекрасен подарък - клематис "Мулти блу", който тогава беше около 40 см., до края на лятото стигна повече от два метра и половина в саксия на терасата и цъфтя много яко, имаше момент с повече от 10 цвята наведнъж. Популярните видове с едри цветове /W.E. Gladstone /бледолилав/, Neli Mozer /бледорозов с червена нишка в средата на листчетата/,The Prezident - лилаво-сребрист, Vyvyan Pennel - виолетово-пурпурен, кичест и др./ са малко капризни и като всеки хибрид правят въртели с цъфтежа - или хич не цъфтят или цъфтят като луди наведнъж и после....само клони и листа. Видовете с по-дребни цветове са по-устойчиви и некапризни - C.montana, Rubens, C. Alpina са прекрасни, нарастват бързо и могат да дадат неповторим привкус на градинския интериор, катерейки се върху перголи и решетки на стената на къщата, или специално поставени такива в градината.Аз се радвам от две години на "Ville de Lyon", който цъфти в цикламено-винен цвят, не кичест, но пък много като брой цветове. След обилното цъфтене през лятото дава единични цветове почти до края на есента. Имам обикновен тъмнолилав, който още не е цъфтял и снежно бял - напомнящ цвета на водна лилия/ още е много малък обаче..., с триста зора ми го даде една стисната бабка :lol: /. Подкастрянето е сложна дилема, какви ли не мнения има по въпроса, аз лично подрязвам наесен и то-тук-там, защото ме е жал да си режа растенията. За обилен цъфтеж обаче трябва да се реже по-сериозно. Зимата завивам саксията като бебе, за да не замръзнат корените. Успехи ви пожелавам с това мое любимо цвете!
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Клематис

Мнениеот cvetar » 08 Дек 2008, 13:03

Знаете ли,че в България се срещат диворастящи 5-6 вида клематис ? Може да сте виждали по огради и поляни - много е разпространен.Показвам ви снимка на един от видовете - Clematis Vitalba...
Изображение
Много производители използват този вид за подложка за размножаване на клематиси.Голямото му разпространение дава възможност да размножаваме клематиси лесно ... и нали знаете колко са скъпи...Тази възможност се нарича облагородяване на калем.Не съм първооткривател на тази идея,но ви препоръчвам да опитате... четете тук,че има и други,описали вече това.
http://www.zdravnitza.com/a/nav/product ... category/3
Предимствата на този начин са доста и все неоспорими - дивият вид развива страхотна коренова система,бързо пуска корени -за да си направите подложки чрез отвод,не мръзне през зимата - студоустойчив е...кой ли го завива в полето...? и е устойчив и на засушаване - когато полее дядо Боже...Е какво още ни трябва...
а,да кажем,че облагородяването е възможно почти през цялото лято и се прави на калем - подложката се разцепва на дължина 3-4 см по стъблото и в нея се втиква V-образно подостреният калем с едно междувъзлие,и се привързва здраво с лентичка.След около месец от пъпките на калема се развива лианката на културния клематис.
Надявам се да съм ви в помощ с малко снимки от това лято...На първата виждате какви сериозни корени прави този вид клематис - заровено междувъзлие от лиана за кратко време пуска корени - след това остава да си го отрежем и донесем в къщи или да го сеем в градината...Даже малко съм ги подрязал тук корените...
Изображение

След засаждане на вкоренения резник,откопан и отрязан внимателно от лианата - следва подготовка за облагородяване на калем.Засаденият резник се почиства от листа,реже се близо до почвата под първото междувъзлие и се почистват всички избили негови пъпки,ако сте забелязали такива из корените или стъблото.Сцепваме го по дължина на 3-4 см :
Изображение

Заемаме се с донесения резник от културен вид клематис.Той изглежда така преди обработка - това е само едно междувъзлие с две пъпки в горната част.
Изображение

Премахваме листата му и го подостряме V - образно - като клин,подострената част е с дължина също до 3-4 см,като сцепената подложка.
Изображение

Следва да пъхнем калема в среза на подложката и да превържем стегнато подложката в мястото на среза.С какво се привързва...лентичка от чувал от зебло.
Изображение

И след месец от пъпките на калема се развива културният вид.
Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Клематис

Мнениеот mama Dani » 08 Дек 2008, 14:26

Евала Цветар, страхотна идея и много добре онагледена!!! Ще опитам и аз, защото дивият клематис наистина расте навсякъде и ще бъде кощунство да не се възползвам от предложението ти, да не говорим, че клематисът ми е фаворит! А кога е подходящото време за въпросната манипулация?
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Клематис

Мнениеот cvetar » 08 Дек 2008, 14:52

mama Dani написа:Евала Цветар, страхотна идея и много добре онагледена!!! Ще опитам и аз, защото дивият клематис наистина расте навсякъде и ще бъде кощунство да не се възползвам от предложението ти, да не говорим, че клематисът ми е фаворит! А кога е подходящото време за въпросната манипулация?

Зависи от това какво имаш и какво ще подготвяш....Ако си готова с подложката - вкоренена, и имаш полувдървена лианка от културния сорт да си отрежеш калемче от нея - може още от края на май - и за по-студените части от страната- не виждам да пишеш откъде си...А в общия случай,когато напролет решаваш да се захванеш с облагородяването на клематис - и нямаш нищо подготвено - тогава първо си намираш дебеличка като молив лианка от дивия и си я заравяш да се вкорени.Това може да отнеме до месец...да ти пусне хубави корени като на снимката горе....и то при добро поливане.Трябва да заровиш 2-3 колена - оттам си пуска корени.Междувременно от избрания културен сорт си набелязваш лианка за отрязване на калемче - но да не е зелена,а вече леко вдървесинена.Значи като отговор - сама си прецени кога ще имаш вкоренената подложка... аз нямах нищо готово и правих всичко,както го описвам.И го правих в началото на юли.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Клематис

Мнениеот mama Dani » 08 Дек 2008, 19:12

Чудесно е и много интересно, това, което описваш. А иначе аз съм в триъгълника Пловдив - Брацигово - Пещера, живеейки по малко навсякъде, в момента най-вече в Пловдив. И да взема да пусна малко и аз снимки, че тъкмо се научих, а и все пак - да не бягаме от темата!
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Клематис

Мнениеот cvetar » 12 Дек 2008, 12:16

Страхотни са клематисите ти...и си струва да ги размножиш ! Пък може и на мен да пратиш едно облагородено... :oops: от този лилавия ;) - ще се реванширам някак си !
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Клематис

Мнениеот mama Dani » 12 Дек 2008, 20:18

cvetar написа:Страхотни са клематисите ти...и си струва да ги размножиш ! Пък може и на мен да пратиш едно облагородено... :oops: от този лилавия ;) - ще се реванширам някак си !

Благодаря ти и няма проблем да ти пратя, кажи точно какво да направя и откъде да режа. :) Пак ще прочета какво обясни за облагородяването, обаче, ти си ми кажи за всеки случай...
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Клематис

Мнениеот marchela » 04 Яну 2009, 17:34

Стахотни сте,а и какви майстори само.И цветята ви са страхотни.
Изображение
Аватар
marchela
Средно цветенце
 
Мнения: 337
Регистриран на: 04 Яну 2009, 15:53
Местоположение: Айтос

Re: Клематис

Мнениеот mama Dani » 05 Яну 2009, 23:21

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Клематис

Мнениеот marchela » 06 Яну 2009, 11:10

Ще се дразним ли сега а? :lol: :lol:
Изображение
Аватар
marchela
Средно цветенце
 
Мнения: 337
Регистриран на: 04 Яну 2009, 15:53
Местоположение: Айтос

Следваща

Назад към ЛИАНОВИДНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: azesoazse


cron