Switch to full style
раздел лиановидни
Добави отговор

Пандорея

07 Дек 2008, 14:40

Пандореята /Pandorea/ е лиана от тропика, която ни омайва с ефирни цветове, обикновено обагрени в бледорозова тоналност. Необикновено красивият и цъфтеж е характерен за роднините и от сем. Бигнониеви. Малайзия, Австралия и Южна Африка са "Мека-та" на това красиво растение, макар името му да е свързано с типично европейски митологични нюанси. Девойката Пандора /др. гр. митология/ получила от Зевс кутия, която не трябвало да отваря, но тя, като всяка любопитна жена естествено я отворила и разни беди се пръснали насам и натам. Цветето , разбира се няма нищо общо с това, освен, че когато успее да образува семенни кутийки те се отварят и пръскат семената си навсякъде, подобно "кутията на Пандора". Ароматът и е близък до този на Жасмина, като саксийно растение може да достигне дължина до 4-5 м., при което е необходимо да има подпора или стълбичка, по която да вие летораслите си . Моята например в момента иска да превземе пердето в хола и много упорито бута клонките си във всички възможни дупчици от дантелата. Обича да я пръскат с вода, не е каприз по отношение на светлина, но е добре все пак да е на по-светло местенце, зимата, разбира се , като "дете на тропика" трябва да се пази от ниски температури. Размножава се най-лесно с отводи, обаче по-добрият начин е да отидеш и да си купиш голямо растение на промоция, както направих аз - Пандорея на около 80 см. камара разклонения - от 27 лв. на 12 в "Баумакс" - Филибето /Всъщност купи ми я мъжът ми :lol: /

Re: Пандорея

07 Дек 2008, 18:22

покажи я цъфнала :mrgreen: :geek: :mrgreen:

Re: Пандорея

07 Дек 2008, 19:41

Ще трябва да пусна албума с разни китки, защото иначе ще трябва да ми проведеш на момента курс за качване на единични снимки! :lol:http://s333.photobucket.com/albums/m369/Tecomaria/
Добави отговор