Switch to full style
раздел храстовидни
Добави отговор

Цезалпиния (Caesalpinia)

13 Окт 2009, 16:49

Подариха ми семенца от този красив храст.

Изображение

Казаха ми да ги засадя още сега. Дали е правилно? Някой може ли да помогне?

Re: Цезалпиния (Caesalpinia)

13 Окт 2009, 17:17

Цезалпинията е красива,да - ама и е капризна...Във Варна има навън виреещи - виждал съм.Но по-добре според мен е да сееш семената напролет през май в саксия и до 2-3 -тата им година да отгледаш младите растения с прибиране през зимата,а навън да ги засееш вече поотраснали.Потърси и място,огрявано от слънце и на завет за постоянното засяване.

Re: Цезалпиния (Caesalpinia)

14 Окт 2009, 16:39

cvetar написа:Цезалпинията е красива,да - ама и е капризна...Във Варна има навън виреещи - виждал съм.Но по-добре според мен е да сееш семената напролет през май в саксия и до 2-3 -тата им година да отгледаш младите растения с прибиране през зимата,а навън да ги засееш вече поотраснали.Потърси и място,огрявано от слънце и на завет за постоянното засяване.

Благодаря! Разбах също, че трябва да накисна семената за 24 часа в топла вода и тогава да ги засея. Ако не ги загубя до напролет ще пробвам, дано успея :da1 .

Re: Цезалпиния (Caesalpinia)

14 Окт 2009, 17:57

Цветар е прав.И при нас зимува и цъфти без проблеми, но със семеначетата постъпи както казва

Re: Цезалпиния (Caesalpinia)

15 Окт 2009, 19:03

baba_tzveta написа:Подариха ми семенца от този красив храст.

Изображение

Казаха ми да ги засадя още сега. Дали е правилно? Някой може ли да помогне?


не сади сега ;пролет е добре , може би от февруари на топло и светло в саксийка ...
гледам я моята цезалпиния в регион с големи разлики в температурите-обвивам стъблото и цъфти по цяло лято ; ако стане нещо ще ти пратя семена , а големички растения има в стрелиция на цена около 20 лв; успех :D

Re: Цезалпиния (Caesalpinia)

16 Окт 2009, 09:41

dalya написа:
не сади сега ;пролет е добре , може би от февруари на топло и светло в саксийка ...
гледам я моята цезалпиния в регион с големи разлики в температурите-обвивам стъблото и цъфти по цяло лято ; ако стане нещо ще ти пратя семена , а големички растения има в стрелиция на цена около 20 лв; успех :D

Благодаря, ще послешам съветите ви, а ако скапя семената ще те имам предвид, Dalya.

Re: Цезалпиния (Caesalpinia)

16 Окт 2009, 12:54

Аз пък да попитам расте ли бързо тоз красавица-цезалпиния.
Много ми харесва и на мен ми дадаха семена само че ако
расте бавно като палмите да речем ще е по-добре да си купя направо готовичка продават и токива не много големички. :) :) :-D

Re: Цезалпиния (Caesalpinia)

16 Окт 2009, 14:40

marchela написа:Аз пък да попитам расте ли бързо тоз красавица-цезалпиния.
Много ми харесва и на мен ми дадаха семена само че ако
расте бавно като палмите да речем ще е по-добре да си купя направо готовичка продават и токива не много големички. :) :) :-D

Не съм много сигурна какво разбираш под бързо, но приятелката ми има храсчето от 2-3 години, най-много 4 и вече е високо почти човешки ръст. Тя, обаче го вади от градината всяка есен и напролет го засажда пак навън. Струва ми се, че ако го държи в достатъчно голям контейнер и не го "пресажда" всяка година, нещата ще изглеждат по-добре, все пак растението преживява достатъчен стрес само от смяната на мястото, а да не говорим за другото. Аз предпочитам да си засея семената, вместо да дам 20 лв., и без това има достатъчно растения, за които плащаме. Дори и спестените пари от това, че отказах цигарите не ми стигат за всички цветни прищевки...Пък и друго е като виждаш как се ражда,расте,боледува,цъфти и всички останали емоции-както с малко бебе.
Нищо не ти струва да пробваш, а ако не стане, тогава купувай-аз така правя.

Re: Цезалпиния (Caesalpinia)

16 Окт 2009, 15:01

Аз също имам семена и засадих едно семенце преди 1 седмица.Вчера ровнах да то видя как е и беше се надуло и пораснало.Надявам се да поникне нищо че е есен и не се садят семена.

Re: Цезалпиния (Caesalpinia)

27 Окт 2009, 14:10

Защо 20лв бе хора аз моята от вашия край си я купих това лято на около 40см за 3лв в Бяла има расадник държат го възрастни хора всичко е на страхотни цени! Аз лично я изрязах и затрупах като роза , подходящо е защото цъфти на младите леторасли и не и пречи да се подрязва !
Добави отговор