Switch to full style
раздел храстовидни
Добави отговор

Японска дюля/Chaenomeles japonica

08 Май 2009, 11:29

Много ценен цъфтящ храст, изключително подходящ за жив плет. Расте бурно, достигайки до височина 3 м, но ако се използва за оформяне на жив плет най-добре е да се поддържа на ниво до 1,20 м. Подходящ за култивиране и като бонсай. Дава красиви яркочервени цветове с големина 3-4 см в диаметър.

Плодовете имат не само декоративна стойност. Не са подходящи за консумация в сурово състояние, защото са много твърди и стипчиви, но след замразяване омекват и стават годни за употреба (например за приготвяне на ликьори, желета и т.н.). Съдържат повече пектин от ябълките и повече витамин C от лимоните (до 150 мг/100 г).

Изображение

Вече имам такъва :D ,но е още твърде малка за да я показвам ,затова слагам снимка от нета.

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

05 Авг 2009, 23:03

:D ще пиша в тази тема по липса на по - подходяща .
на мене ми попадна едно плодче , заради което обърнах нета наопаки. помолих и всички тук за помощ, но никой не се отзова дори с едно " не знам"
това не е най - важното. плодчето удивително много прилича на това, което е показано на картинката. естествено като храст нямам представа как изглежда, но го намерих с име "локуат" - японска мушмула / слива/. да, плода е с много особен вкус , стипчив и много индивидуален. вътре имаше гола ядка - кафява, подобна на кафеено зърно, но 3 -4 пъти по - голяма. предполагам, че става за ядене :) , но реших да я посадя .
моля ако имате информация как да го направя - да ми помогнете. а в случай че има плодове всички ще имате възможност да ги опитате
благодаря ви предварително.
при интерес бих могла да покажа снимки на плода и ядката

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

07 Авг 2009, 02:07

Дари, надявам се този материал да ти е от полза. :D
Този плод, познат като loquat от английски или nispero на испански(японска мушмула). Към loquat спадат около 2000 вида плодове с различна форма, големина и вкус. Мек оранжев плод с обикновено от три до пет бадемово-големи семена е японската мушмула. Родом е от Азия- Китай. През 18-ти век е внесен в Европа така също и на Канарските острови но се развива в Мексико и Съединените щати, както и Централна и Южна Америка.
Това декоративно растение може да се хапва в суров,или варен вид, може да се консумират с и без шушулките. Особено ароматен е на вкус. Ползва се най-вече в плодови салати, торти, като желе и за направа на сладка(конфитюри), кремове. Семената му натрошени се използват като подправка. В допълнение, можете да бъде заместник на печеното кафе. Плодовете на японската мушмула съдържат много калий и витамин А имат диуретично действие.
Лесно се захваща от семена, обича умерена слънчева температура, поливане по график-умерено. Изображение ИзображениеАко климатът е прекалено топъл и влажен дървото се отглежда, като декоративно и не дава плод. Поради плитко-кореновата система на loquat, трябва да се внимава при механична обработка, за да не се повредят корените. Когато се налага присаждане е желателно това да стане през есента. Растението е изключително чувствително към почва със солено съдържание. Почвени изменения, като компост са от полза за него. Торенето на Loquats е добре да е редовно с леки приложения на азотни торове. Ако се прекали с азотното торене цъфтежа ще се намали.Изображение
Изображение

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

07 Авг 2009, 09:59

добре де, Ари. защо да е декоративен, след като плододава ? иначе правилно съм го разгадала. да видим дали ще го "поникна" :)

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

07 Авг 2009, 11:07

Дава плодове, но този климат, който е у нас не позволява широкото му приложение, както из други краища на света. Атрактивно растение, което се използва и за декорация в зимни градини.
Ето още малко информация от средите на хоби-градинарите.
Японската мушмула / Eriobotrya japonica / принадлежи към сем. Rosaceae и е близък родственик на ябълката.
През последните години у нас често се предлага посадъчен материал от нея. Поради екзотичния освежаващ вкус на плодовете, вечнозелените листа и красивия хабитус, японската мушмула се радва на засилен интерес от страна на българските овощари и любителите, които искат да имат в дворната си градина декоративен тип овошки (това имах впредвид, като казвам декоративно). :D. Позната е още и с името малтийска слива.

DarinaN написа: да видим дали ще го "поникна" :)

Остава да чакаме да видим резултата. :D

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

07 Авг 2009, 20:38

давам обет пред всички , които са писали дотук : ако се хване и стане за рязане - на че знам дали се реже , ще пратя резник на който поиска.
няма да чакаме да върже и да роди, щото дотогава може да ходим с бастуни :) / ама то не пише, че става от резник - може пък издънки да пуска / да му се не види - исках да ви зарадвам.
е, ще търся по магазините и ще ви пратя по плодче да опитате и вие - и да не ядете ядката щото има бой

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

07 Авг 2009, 20:47

DarinaN написа:давам обет пред всички , които са писали дотук : ако се хване и стане за рязане - на че знам дали се реже , ще пратя резник на който поиска.

Ще си търсим полагаемото, да знайш... :)
DarinaN написа:ама то не пише, че става от резник

Става от резник! Няма да ти се размине. Остава да действаш по въпроса и да раздаваш. :-D :da :D

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

07 Авг 2009, 21:11

това да ни е проблема - да си търсите обещаното
само да я докараме до резници - имате ги, щото ако си ги стискам ще ми урочасате китката и като нищо ще се спомине / и тя като каламондина/ :)

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

12 Авг 2009, 19:47

само още малко и май ще има с какво ново да се похваля. понеже не съм от търпеливите, това лято и Бог помага - вчера разрових семката на това растение и ... а, червейче стърчи от нея. изобщо не ми се вярваше да видя коренче от тази семка - отвсякъде гладка като яйце, да се чудиш откъде ще изкълни. изненадах се :D .
сега ще чакам / дано не е много/ да се покаже и растението . и , естествено, веднага ще бъде снимано и извадено на показ :D

живот и здраве - ще си спазя обещанието за резници, макар че няма други ентусиасти като мене. поне никой не ми пречи да си мисля на глас тук /диагноза/ :)

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

12 Авг 2009, 19:59

БРАВООО!!! :da :da :da :-vv :-v :da :da :da

Честито "червейче"! Сега и ние ще чакаме (дано да не е дълго :D ) да се похвалиш с ново растение!!! :da
Добави отговор