Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Японска дюля/Chaenomeles japonica

раздел храстовидни

Японска дюля/Chaenomeles japonica

Мнениеот SuN » 08 Май 2009, 11:29

Много ценен цъфтящ храст, изключително подходящ за жив плет. Расте бурно, достигайки до височина 3 м, но ако се използва за оформяне на жив плет най-добре е да се поддържа на ниво до 1,20 м. Подходящ за култивиране и като бонсай. Дава красиви яркочервени цветове с големина 3-4 см в диаметър.

Плодовете имат не само декоративна стойност. Не са подходящи за консумация в сурово състояние, защото са много твърди и стипчиви, но след замразяване омекват и стават годни за употреба (например за приготвяне на ликьори, желета и т.н.). Съдържат повече пектин от ябълките и повече витамин C от лимоните (до 150 мг/100 г).

Изображение

Вече имам такъва :D ,но е още твърде малка за да я показвам ,затова слагам снимка от нета.
Аватар
SuN
Средно цветенце
 
Мнения: 100
Регистриран на: 21 Мар 2009, 18:04

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

Мнениеот DarinaN » 05 Авг 2009, 23:03

:D ще пиша в тази тема по липса на по - подходяща .
на мене ми попадна едно плодче , заради което обърнах нета наопаки. помолих и всички тук за помощ, но никой не се отзова дори с едно " не знам"
това не е най - важното. плодчето удивително много прилича на това, което е показано на картинката. естествено като храст нямам представа как изглежда, но го намерих с име "локуат" - японска мушмула / слива/. да, плода е с много особен вкус , стипчив и много индивидуален. вътре имаше гола ядка - кафява, подобна на кафеено зърно, но 3 -4 пъти по - голяма. предполагам, че става за ядене :) , но реших да я посадя .
моля ако имате информация как да го направя - да ми помогнете. а в случай че има плодове всички ще имате възможност да ги опитате
благодаря ви предварително.
при интерес бих могла да покажа снимки на плода и ядката
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

Мнениеот Areka » 07 Авг 2009, 02:07

Дари, надявам се този материал да ти е от полза. :D
Този плод, познат като loquat от английски или nispero на испански(японска мушмула). Към loquat спадат около 2000 вида плодове с различна форма, големина и вкус. Мек оранжев плод с обикновено от три до пет бадемово-големи семена е японската мушмула. Родом е от Азия- Китай. През 18-ти век е внесен в Европа така също и на Канарските острови но се развива в Мексико и Съединените щати, както и Централна и Южна Америка.
Това декоративно растение може да се хапва в суров,или варен вид, може да се консумират с и без шушулките. Особено ароматен е на вкус. Ползва се най-вече в плодови салати, торти, като желе и за направа на сладка(конфитюри), кремове. Семената му натрошени се използват като подправка. В допълнение, можете да бъде заместник на печеното кафе. Плодовете на японската мушмула съдържат много калий и витамин А имат диуретично действие.
Лесно се захваща от семена, обича умерена слънчева температура, поливане по график-умерено. Изображение ИзображениеАко климатът е прекалено топъл и влажен дървото се отглежда, като декоративно и не дава плод. Поради плитко-кореновата система на loquat, трябва да се внимава при механична обработка, за да не се повредят корените. Когато се налага присаждане е желателно това да стане през есента. Растението е изключително чувствително към почва със солено съдържание. Почвени изменения, като компост са от полза за него. Торенето на Loquats е добре да е редовно с леки приложения на азотни торове. Ако се прекали с азотното торене цъфтежа ще се намали.Изображение
Изображение
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

Мнениеот DarinaN » 07 Авг 2009, 09:59

добре де, Ари. защо да е декоративен, след като плододава ? иначе правилно съм го разгадала. да видим дали ще го "поникна" :)
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

Мнениеот Areka » 07 Авг 2009, 11:07

Дава плодове, но този климат, който е у нас не позволява широкото му приложение, както из други краища на света. Атрактивно растение, което се използва и за декорация в зимни градини.
Ето още малко информация от средите на хоби-градинарите.
Японската мушмула / Eriobotrya japonica / принадлежи към сем. Rosaceae и е близък родственик на ябълката.
През последните години у нас често се предлага посадъчен материал от нея. Поради екзотичния освежаващ вкус на плодовете, вечнозелените листа и красивия хабитус, японската мушмула се радва на засилен интерес от страна на българските овощари и любителите, които искат да имат в дворната си градина декоративен тип овошки (това имах впредвид, като казвам декоративно). :D. Позната е още и с името малтийска слива.

DarinaN написа: да видим дали ще го "поникна" :)

Остава да чакаме да видим резултата. :D
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

Мнениеот DarinaN » 07 Авг 2009, 20:38

давам обет пред всички , които са писали дотук : ако се хване и стане за рязане - на че знам дали се реже , ще пратя резник на който поиска.
няма да чакаме да върже и да роди, щото дотогава може да ходим с бастуни :) / ама то не пише, че става от резник - може пък издънки да пуска / да му се не види - исках да ви зарадвам.
е, ще търся по магазините и ще ви пратя по плодче да опитате и вие - и да не ядете ядката щото има бой
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

Мнениеот Areka » 07 Авг 2009, 20:47

DarinaN написа:давам обет пред всички , които са писали дотук : ако се хване и стане за рязане - на че знам дали се реже , ще пратя резник на който поиска.

Ще си търсим полагаемото, да знайш... :)
DarinaN написа:ама то не пише, че става от резник

Става от резник! Няма да ти се размине. Остава да действаш по въпроса и да раздаваш. :-D :da :D
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

Мнениеот DarinaN » 07 Авг 2009, 21:11

това да ни е проблема - да си търсите обещаното
само да я докараме до резници - имате ги, щото ако си ги стискам ще ми урочасате китката и като нищо ще се спомине / и тя като каламондина/ :)
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

Мнениеот DarinaN » 12 Авг 2009, 19:47

само още малко и май ще има с какво ново да се похваля. понеже не съм от търпеливите, това лято и Бог помага - вчера разрових семката на това растение и ... а, червейче стърчи от нея. изобщо не ми се вярваше да видя коренче от тази семка - отвсякъде гладка като яйце, да се чудиш откъде ще изкълни. изненадах се :D .
сега ще чакам / дано не е много/ да се покаже и растението . и , естествено, веднага ще бъде снимано и извадено на показ :D

живот и здраве - ще си спазя обещанието за резници, макар че няма други ентусиасти като мене. поне никой не ми пречи да си мисля на глас тук /диагноза/ :)
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Японска дюля/Chaenomeles japonica

Мнениеот Pavlina Nikolova » 12 Авг 2009, 19:59

БРАВООО!!! :da :da :da :-vv :-v :da :da :da

Честито "червейче"! Сега и ние ще чакаме (дано да не е дълго :D ) да се похвалиш с ново растение!!! :da
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Следваща


Подобни теми


Назад към ХРАСТОВИДНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: asexiesuxjaox


cron