Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Камелия (Camellia)

раздел храстовидни

Камелия (Camellia)

Мнениеот mama Dani » 22 Фев 2009, 12:36

Камелия

Подариха ми семена от японска камелия /C. japonica/ и защото не знам какво да ги правя, отварям темата, да давате полезни съвети. Разбрах, че камелията е каприз - кокона и много хора са се отказали от нея, снимките на растението обаче са прекрасни и ....защо пък да не се пробваме.

Изображение

Камелията е храст с височина от един до три метра, с лъскави, тъмнозелени листа и с цветове от снежнобяло, розово, до яркочервено. Растението обича прохладна и проветрива обстановка. Добре е през лятото да бъде на открито, но не на жега и пряко слънце! Не обича да общува със съседките си и често в близост с друго цвете загубва голяма част от пъпките и цъфтежът не е обилен, както се очаква./Брейй, ама па аристократка!!! :) / Също не търпи да се мести и обръща саксията й особено по време на цъфтежа. Почвата и трябва да бъде непрекъснато влажна, но не преполята. Обича пулверизиране, но не и когато е в период на цъфтеж. Може да се размножава и чрез стъблени резници плюс използвайте стимулатор за вкореняване.

Изображение

И така - има ли някой камелия, сял ли е семена и как точно е процедирал, защото са с големина на малък лешник и много твърда обвивка.
Последна промяна mama Dani на 28 Мар 2009, 09:16, променена общо 1 път
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Камелия /Camellia/

Мнениеот HobGoblin » 02 Мар 2009, 02:39

Сее се възможно по-скоро след събирането. Ако са съхранявани по-дълго време се налага да се киснат в топла вода 24 часа.
Има твърда обвивка която трябва да се махне, поне така пише :) Обикновенно герминацията отнема 1-3 месеца при 23 градуса. Нямам камелия, временно гледах една с бели цветове.

Въпреки че не обича "съседи", пише че понася добре борове, както и растения които обичат кисели почви като рододендрон и азалия( предполагам и гардения )

http://www.ibiblio.org/pfaf/cgi-bin/arr ... a+japonica
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Камелия /Camellia/

Мнениеот zamakat » 02 Мар 2009, 12:33

Имам червена камелия от две години и е сята отвън в градината. Хубаво, че отворихте темичка за това прекрасно цвете.Скоро ви я снимах някъде с пъпки ,сега като цъфне ще я сложа тук.Според мен не се гледа трудно, ако се спазат условията,които споменахте по-горе.Като я засаждахме сменихме изцяло почвата, защото нашата е алкална.Обича светло,но не пряко слънце и затова я сложихме на сянка под иглолистни и редовно я затрупваме с дебел мулч от борови иглички .Така правя и с рододендроните.Тя е чаено растение и обича да я поливат с чай.Затова все гледам да отделя и за нея от нашия чай.Миналото лято много се старах в подхранването и захрани много цветни пъпки,но точно преди да цъфне ми извъртя такъв номер-хвърли си цветовете.
струва ми се не от поносимост към другите наоколо,ами щото малко се засуши и забравих да полея.Според мен камелията си е градинско цвете и се мъчи като я гледат като стайно и затова им умира на хората и й излиза име на капризно цвете ,а тя не е -стайните са къде по капризни от нея.От опит знам,че градинските са си за вънка ,стайните за вътре -смениш ли им местата или умират или се мъчат.А на Дани какво да кажа за семената -аз съм скептична.Доколкото съм чела се размножава с резници като рододендроните-аз пробвах, но не можах да го сколасам.Но нямам и възможност за резници повече.Но Дани има лека ръка и това е едно предизвикателство, може и да успее.Само да не е като магнолията семеначето да цъфти чак на двайстата година.Успех :D
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Камелия /Camellia/

Мнениеот КалиД » 02 Мар 2009, 17:35

Камелия съм нямала,но имам инфо,дано Ви е полезно:
Те са от семейство чайни,произход-Китай,Япония,Бирма,Тайван,Корея,острови Риу-киу.
Камелията е много чувствително цвете ,което не понася внезапната смяна на сухо с мокро,резкия преход на сух въздух към влажен,както да й се завърта саксията.Не търпи течение.Камелиите са цветя за зимни градини.В лозарските райони може да зимуват със защити,ако са посадени в земята.Лятото навън им се отразява много благоприятно.Трябва да са на светло до полусенчесто,може слънчево,но не силно слънце.Лятната топлина е благоприятна за образуването на пъпки,а нощния хлад за узряването им.Може да се пулвелизират,но като разцъфти,да не се мокрят цветовете,защото се появяват петна.Целогодишно да се поддържа умерена влага на корените.Не се полива с твърда,варовикова вода.Тори се на две седмици с тор за азалии,до края на Юли.Препоръчва с за образуването на пъпки и по време на цъфтежа,да се подхранват обилно с хранителна сол.Но не едновременно с торенето.Торенето с попарен чай допринася за по-големи цветове.Ако камелията е в саксия се прибира преди настъпването на нощните застудявания.До отварянето на цвета да е при температура до 12 градуса, а по време на цъфтежа до 15.Вредители и болести:въшки,ръждива мана,листата падат при неправилно гледане през лятото или,ако зимува на много топло.Изпадане на пъпките при твърде високи темпелатури,завъртане на саксията,суха пръст,задържане на вода или твърда вода,сух стаен въздух.Размножават се чрез връхни резници без пъпки през август,във вода.Камелиите не обичатшумните,препълнени с хора места.Рязката смяна на бурни енергии стряска това растение.Тя излъчва меки,ефирни трептения.Помага на плахите и неуверени хора да повярват в себе си.При сериозни любовни проблеми-цъфала в червено камелия.Агресивни растения,като палми и кактуси могат да задушат камелията.Най-уютна е спалнята или друга тиха тая с малко обитатели. :P Е, това е с което разполагам.Дано Ви е от полза. :) :) :)
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня

Re: Камелия /Camellia/

Мнениеот mama Dani » 02 Мар 2009, 18:01

Оле, направо се стреснах да ви кажа и освен, ако изобщо поникне тая пущина да я гледам в банята :) Там хем е светло и влажно, не е топло и няма други китки, освен ко има непоносимост към мен..... :) :) :)
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Камелия /Camellia/

Мнениеот КалиД » 02 Мар 2009, 18:27

:) :) :) :da Ти шъ са спрашь :)
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня

Re: Камелия /Camellia/

Мнениеот Charodeika » 02 Мар 2009, 18:34

Миналата година си купих такива семена ,насях ги половината ,без киснене и без чупене на черупката ,нищо не поникна ,после реших да им махна твърдата обвивка ,което беше много трудно ,а и вече беше горещо лято ,семената се бяха сварили много ме беше яд ,но не съм се отказала ,ако си намеря семена пак ще опитам :D
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Камелия /Camellia/

Мнениеот zamakat » 02 Мар 2009, 19:59

Charodeika написа:Миналата година си купих такива семена ,насях ги половината ,без киснене и без чупене на черупката ,нищо не поникна ,после реших да им махна твърдата обвивка ,което беше много трудно ,а и вече беше горещо лято ,семената се бяха сварили много ме беше яд ,но не съм се отказала ,ако си намеря семена пак ще опитам :D

Нели ,ми нали ти пратих от семената на Мама Дани - те са същите от пуста тази яп .камелия сега се сети че такива бяха.Ти не ги ли ся.
.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Камелия /Camellia/

Мнениеот mama Dani » 02 Мар 2009, 20:13

Ма не бееее, това беше албиция. Ани ти си забравила душко. И всъщност се обърка най-вероятно и то от това, че аз ти казах, че е т.н. японска акация, както я наричат тук, каквато всъщност може и въобще да не съществува като такова име, но така я наричат повсеместно, сега - какво да направим, то е също като мушкато на пеларгониум или китайска роза на камарата видове хибискуси.
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Камелия /Camellia/

Мнениеот Charodeika » 02 Мар 2009, 20:46

Ами сях семената на Дани ,но не ми приличаха нито на семената на камелия
Изображение
а на семена на албиция пък въобще не приличаха
Изображение
на хартията в която бяха увити пишеше лилиум ,но не помня какъв ,ще видим като пораснат какви са :)
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Следваща


Подобни теми


Назад към ХРАСТОВИДНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]