Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Еделвайс - Leontopodium alpinum (Високоланинска лъвска лапа)

Еделвайс - Leontopodium alpinum (Високоланинска лъвска лапа)

Мнениеот Pavlina Nikolova » 24 Мар 2009, 14:42

Днес пристигнаха семената от еделвайс, които си бях поръчала от Salvia. :-p
Мога да кажа, че по-дребни семена не съм виждала! :? Не вярвам и да видя някога ... На дължина са 1-2 мм, а на ширина - най-големите около 1 мм, а по-малките: по-малко. :) Не мога да обесня добре, но са 2-3 пъти по-малки от семенцата на хвърчащите бели пухчета, ако не и по-малки ... Както и да е ... :D Наистина много ме впечатлиха!!!

И сега - ще направя опит да ги отгледам. Тук ще описвам етапите и това, което съм постигнала или не съм. :) Жалко, че не знам за колко време покълват и поникват ... Доколкото разбирам от опаковката - май е повече от месец, но може и да греша, така че ще потърся информация. Който може - нека помага, моля! А аз добре че имам малко горска почва, малко купена и пясък, така че ще им направя добра смеска.
Пожелайте ми успех!!! :D

Ето и малко информация за този планински аристократ :-D и владетел от други сайтове:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0% ... 0%B9%D1%81
Еделвайс (на латински Leontopodium - "Лъвска лапа") е род многогодишни тревисти растения от семейство Сложноцветни. Над 30 вида защитени високопланински растения. Срещат се в Европа и Югозападна Азия. В България расте само един вид в Пирин и Стара планина. Изображението на растението е емблема на Българския туристически съюз (БТС). Стъблото на цветето е високо до 20 см, туфесто и покрито с власинки. Листата са силно стеснени, прикрепени са към стъблото без дръжки и са покрити с бели копринени власинки. Долните листа са по-големи, а нагоре постепенно намаляват.
Еделвайсът расте по недостижими места във високопланинските райони.По света има повече от двадесет вида еделвайс,като в Европа се срещат само два.Най-рядките видове по света са от Еверест и от Хималайте.Изложен е на силно прегряване от слънчевите лъчи. Власинковите клетки задържат въздух, наситен с водни пари и така се намалява изпарението от листата. От другата страна, власинковата покривка действа като "слънчобран" - намалява поглъщането на слънчевата топлина. Еделвайсът цъфти през юни-юли. Цветовете му приличат на звездичка с около 10-12 листенца, наредени в кръг. Това не са цветни, а стъблести листа. Ако се разгледат под микроскоп или лупа, ще се забележи, че са покрити със сребристи власинки (трихоми), които са така усукани и сплетени, че маскират зеления цвят на листата. Тези власинки са мъртви клетки с въздушни клетъчни празнини и когато светлината се отразява от тях, изглеждат сребристобели. Еделвайсът се изсушава и използва за украса, тъй като запазва красотата си дълго време. Може да се отглежда в саксии.Расте върху варовити почви. Пчелите го обичат заради медоносните цветове, макар че го намират рядко. Поради безразборното бране има опасност еделвайсът да изчезне от нашите планини, затова късането му е забранено със закон и растението е включено в "Червената книга на България". Цветовете на еделвайса се използват в медицината за приготвяне на лекарства против болести на белите дробове, сърцето и др. B Стара Планина специално за опазването му е създаден резерват "Козя стена".

http://www.troyan-bg.com/page.php?page=edel
Еделвайс
Латинско име: Leontopodium alpinum. Еделвайсът е многогодишно растение, Растението може да се намери по високопланинските части на Европа, Азия и Южна Америка. В България също се среща в Стара Планина. Спецялно за опазването му е създаден резерват `Козя стена`. Растението е дълго около 15 см с бели листа и малки жълти главички на цветовете, около които има сребърни прицветници. В България вида е защитен и е включен в Червената книга със застрашени видове.

http://www.visitcentralbalkan.net/index ... 1&c=8&o=26
Еделвайс (Leontopodium alpinum)
Многогодишно тревисто растение, високо до 6 см, гъсто покрито с бели власинки. Цъфти от юни до август. Разпространено в планините на Балканския полуостров и Пиринеите, Алпите, Апенините, Карпатите. Обитава тревисти и каменливи места. В парка видът е сравнително жизнен и показва тенденция на разширяване на популацията си. В резерват “Соколна” се намира находището му, разположено на най-малка надморска височина в света. Застрашено от събирането на цветовете от туристи, като символ на планината. Видът е защитен и включен в Червената книга на България.


Височината очевидно се различава при естествените местообитания и при култивираното растение, отглеждано в непланински условия. Но това е нормално - в планините е по-студено, духат ветрове и т. н., съответно растенията са по-ниски и с повече защитни власинки - пухести и красиви.
Нека видим какво ще излезе от моето начинание. Въодушевена съм и се надявам да не остана разочарована ...

Ето и малко снимки на познатият на всички ни ЕДЕЛВАЙС:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Май се поувлякох, но се надявам тази година да покажа снимки и на поне един собствен еделвайс! :-vv
Последна промяна Pavlina Nikolova на 25 Мар 2009, 00:38, променена общо 3 пъти
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Re: Еделвайс - Leontopodium alpinum (Планинска лъвска лапа)

Мнениеот Pavlina Nikolova » 24 Мар 2009, 14:49

Говорих със Salvia преди малко, тя ми каза, че не се гледат трудно и че нейният разсад вече е избил. :-vv Посъветва ме засега да ги гледам на топло, а не на терасата и да сложа стъкло върху сандъчето. След като изникнат да го махна.
Явно трябва да ги изкарам навън, след като изникнат и се постопли още малко. Е - това е засега. Щом ги посадя ще докладвам. :D
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Re: Еделвайс - Leontopodium alpinum (Високоланинска лъвска лапа)

Мнениеот tancheto86 » 24 Мар 2009, 15:29

Желая ти многооо успех.
Дано се справиш с Еделвайса.
А от къде ги купи?
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Еделвайс - Leontopodium alpinum (Високоланинска лъвска лапа)

Мнениеот Pavlina Nikolova » 24 Мар 2009, 15:35

Благодаря много! :-vv
Поръчах си ги. Нашата съфорумка Salvia беше пуснала обява в "Продавалника". За съжаление й беше останало само едно пакетче. Не знам кога ще има отново, но съм убедена, че тези семена ги има и на друго място. :D
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Re: Еделвайс - Leontopodium alpinum (Високоланинска лъвска лапа)

Мнениеот tancheto86 » 01 Апр 2009, 18:00

Днес в една агроаптека имаше семена на Еделвайс,пакетчетата бяха по левче,но незнам зашо не се реших да си взема.
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Еделвайс - Leontopodium alpinum (Високоланинска лъвска лапа)

Мнениеот MEGGI » 02 Апр 2009, 21:04

ейтака за идеята,посях миналата седмица семена от еделвайса ми,които бях събрала през миналото лято.Инък растението ми расте и ще ме радва и тази година с цвят :f
започва новия сезон на ''искам това цвете''Изображение
Аватар
MEGGI
Напредващи
 
Мнения: 36
Регистриран на: 14 Яну 2009, 21:25
Местоположение: пред компа-пазарджик

Re: Еделвайс - Leontopodium alpinum (Високоланинска лъвска лапа)

Мнениеот Pavlina Nikolova » 04 Апр 2009, 15:50

Днес най-накрая посадих семената си от еделвайс. :da Трябваше по-рано. :l Преброих до 100 в пакетчето, но имаше още непреброени семенца. :? Направих им и снимки със семена от пипер, за да се онагледи размерът им. Ще ви ги покажа скоро.
Сях ги в купена почвено-торна смес, пясък, горска почва и малко билки от чайовете, които съм варила. А - също няколко обелки от варени картофи. :)
Полях преди да ги сложа. След това затрупах със сравнително тътнък слой и отново полях. Бяха ми казали, че трябва да се сложи стъкло и да следя постоянно да е мокро, но тъй като нямам, покрих с полиетиленови торбички. Бързо се запотиха.
Навън вече е топло и мисля да ги оставя там. Евентуално може да ги прибирам вечер, но ще видя. Зависи.
Днес, след като ги засадих, ги бях оставила да поседят първо малко на слънце и тогава ги покрих.

tancheto86 написа:Днес в една агроаптека имаше семена на Еделвайс,пакетчетата бяха по левче,но незнам зашо не се реших да си взема.


Ммм, нищо. Щом не си се решила, явно не е моментът сега. :D

Меги, като гледам подписа ти (а и темата за венерината мухоловка) и това, че имаш еделвайс - виждам, че си падаме по сходен тип растения. :-vv :da :da1
Би ли споделила как се грижиш за еделвайса си, за да се развива добре, моля те? А зимата? Надявам се моите семена да изникнат, а и след това да съумея да опазя растенията, така че ще се радвам да споделиш своя успешен опит. А и семена си успяла да събереш. Кога цъфтя? Как се опраши? Ти готово растение ли си купи?
Извинявам се за многото въпроси :D и предварително благодаря! :f

Ще се радвам да споделиш, когато изникнат. Стискам палци това да се случи скоро.

П. С. Една съфорумка, която е сяла семена от еделвайс преди, ми каза, че нейните са поникнали след 20 дни.
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Re: Еделвайс - Leontopodium alpinum (Високоланинска лъвска лапа)

Мнениеот Charodeika » 04 Апр 2009, 18:58

Миналото лято сях еделвайс ,поникна за месец ,но малкия разбойник с племенницата обърнаха саксийките и не стана нищо повече от тях ,тази година посях едно пакетче от геясем ,но още нищо не е поникнало ,днес сях друго пакетче ,от Швейцария ,да видим ,кои семена ще са по успешни :D
ето миналогодишните как изглеждаха :D
Изображение
Изображение
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Еделвайс - Leontopodium alpinum (Високоланинска лъвска лапа)

Мнениеот MEGGI » 05 Апр 2009, 20:42

мойта приятелка ми описва вкуса ми към цвтята като малко ''шантав''.наред с мухоловки,папрати и расни блатни треви -сцирпус,юнкус,и род други за които тя ''няма място на цвтарникът си''-шегувам се :)
моят го имам от миналата пролет.купешки е.преди него един уморих в забрава на стълбището.просто е трябвало да го оставя или на вън или на хладно но ДА МУ ПОДАВАМ МАЛКО ВОДИЧКА.с този който вече е доста пораснал нямах проблеми.оставих го в остъклението ни,без особени обгрижвания.лятото е на открита тераса,поливам доста защото бързо изсъхва и повяхва,но се свестява бързичко :-vv
семенцата съм събрала от красивият му цвят.надявам се да стават за захващане де. :-v .
p.s. в близкия разсадник ги оставиха миналата година навън зяла зима,и лято.
започва новия сезон на ''искам това цвете''Изображение
Аватар
MEGGI
Напредващи
 
Мнения: 36
Регистриран на: 14 Яну 2009, 21:25
Местоположение: пред компа-пазарджик

Re: Еделвайс - Leontopodium alpinum (Високоланинска лъвска лапа)

Мнениеот Pavlina Nikolova » 07 Апр 2009, 14:40

Нели, успех с еделвайсите!

Меги, чудесно!!!

Днес за първи път, откакто посадих еделвайсите, надигнах найлончето и въпреки че още беше мокричко, капнах малко вода. :D
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Следваща

Назад към ДРУГИ ЦВЕТЯ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: banisiju


cron