Switch to full style
Добави отговор

Re: Фейхоа (или Фейхуа) - feijoa sellowiana

23 Яну 2009, 13:24

Момичета и момчета :f
наблягайте на продължителността на цъфтежа
а не на факта дали е красиво и ефектно.
Най голяма радост за всеки цветар е да гледа цвят
като иде в градината си.
И листата са приятни но предпочитам гама цветове :da1

Re: Фейхоа (или Фейхуа) - feijoa sellowiana

23 Яну 2009, 16:29

Искам и аз резник и даже ще си го чакам като се видим у Филибето, на мен поне резниците ми се хващат без проблем. :da и суха клечка увирам в земята - за да отделя едни семена от други - и клечката - и тя пуснала листа... :f

Re: Фейхоа (или Фейхуа) - feijoa sellowiana

23 Яну 2009, 16:57

Strikt е прав . Но на фейхоа не мога да кажа за сега какъв е цъфтежа като продължителност защото нямам лични наблюдения за него.За мен цветът в градината също е важен фактор при подбора на растения-нали сме художници все пак.С цветовете на цветята работя все едно като с палитра. Дори и като прецъфти растението става един успокояващ зелен фон за другите цъфтящи на следващ етап.За мен продължителността не е решаваща. Има растения,които цъфтят дълго време като сменят много цветчета, други пък вадят един цвят,но с изключителна трайност-като стрелицията напр. започнала е да вади цвета още от мин. лято и още не се е отворил до момента и сигурно ще държи до другото лято.За мен това
не е чак толкова важно.Когато растенията са разнообразни винаги има нещо цъфнало,важно е и какъв е неговия обем и обичам да моделирам неговата форма,така че дори и прецъфтяло, да впечатлява с причудливата си форма или листа. А ако и дава плод на всичкото отгоре ще е най -добре.Така че ако успее растението да съчетае в себе си -продължителност на цъфтежа, дълготрайност на самия цвят, екзотичност, големина(не обичам много ситнежитe)декоративност на листата и обема и,ядливост и др. -ще е идеално, (нещо като 10 в едно),но за съжаление почти невъзможно. :) :D
за продължителността на цъфтежа на фейхоа ще питам човека с опит и ще ви кажа. :f

Re: Фейхоа (или Фейхуа) - feijoa sellowiana

18 Юни 2009, 18:06

Ми то като е тръгнало така и аз искам резник . Гледам че не сме чак толкова много . Пък ако кажеш, че ми е много ... :l
:D

Re: Фейхоа (или Фейхуа) - feijoa sellowiana

19 Юни 2009, 13:29

Charodeika написа:Не се притеснявай ,няма проблем ,ще изчакаме да порасне :D

невероятно красиво е!и аз искам да го имам в двора си,моля за резник ако има :D :-vv

Re: Фейхоа (или Фейхуа) - feijoa sellowiana

19 Юни 2009, 17:44

icegirl написа:
Charodeika написа:Не се притеснявай ,няма проблем ,ще изчакаме да порасне :D

невероятно красиво е!и аз искам да го имам в двора си,моля за резник ако има :D :-vv


Къде и ти се редиш /като мене/ при майсторите :) ? Шегувам се. Това е една сериозна дама и се възмолзвам от случая да го кажа на всички. И като гледам как събира като пчеличка ако има и помощ от познавачи ще си гледа растенията с много любов .
:-p

Re: Фейхоа (или Фейхуа) - feijoa sellowiana

03 Май 2010, 12:29

Ами вече е пролет 2010-та. Дали почнахте с добиването на резници? Бих искала и аз ако може да се сдобия с това растение, ако не с готов резник, поне със семена!

Re: Фейхоа (или Фейхуа) - feijoa sellowiana

10 Май 2010, 09:02

Искам да споделя мъките си и радостта си относно това храстче!
Преди шест години ми го донесоха от Грузия.Много му се радвах!Отглеждах го две години в саксия на прозореца,вървеше добре,но реших да го засадя в двора,и храстчето да се радва на простор и свобода.
През есента го завих да не измръзне.Успешно презимува ,с малки измръзвания по тънките клончета,които орязах на пролет.Започна да се развива,но нещо не беше съвсем наред.Листата му започнаха да жълтеят и да капят.
И така още две зими,а храстчето ...ни живо ,ни умряло!Не можех да му угодя!
Миналото лято го върнах в саксия,и реших,ако не тръгне да се развива както аз искам ,ще го изхвърля на боклука!
Направих силна резитба и цяла зима беше наказано в студено помещение.Всичките листа ,които бях оставила ,окапаха...и останаха няколко клечки да стърчат като призраци.
Март месец го изнесох навън и от време на време го поливах-беше ми свършило търпението и надеждата да ме зарадва.
...и един ден,гледам започва да се раззеленява :(
слагам най силните очила...и какво да видя?До връхчетата на на новите листенца се мъдрят цветни бутончета,мънички,невзрачни..но цветни бутончета! :D
Сега го наблюдавам с любопитство,дали ще ги износи?Дали ще цъфне?А те/пъпчиците/,растат всеки ден!
Май ще му се размине боклука! :(
Още малко ще го почакам,и ще видим!!!

Re: Фейхоа (или Фейхуа) - feijoa sellowiana

11 Май 2010, 11:00

браво ROSSE , поздравления . и аз получихтази пролет като подарък едно такова растение и естествено .. радост голяма. но и то започна със същите номера - листата почнаха да капях без да пожълтяват - това беше в края на март. и така около месец. почти се бях отчаяла, най - вече защото е подарък от сърце. и го засилих на терасата - юг, слънце на поразия, вятър , дъжд, студ - ако ще оцелява - да се учи как става. само след седмица - две листата спряха да капят и засега си трае . поорязах малко това, което ми се стори излишно ... сега поливам отвреме - навреме , но не съм се заглеждала по - внимателно, а и не се надявам на цветни пъпки , макар че вече може да почне да плододава . все пак не се меря нависоко, за да не се разочаровам . засега е важно поне нови клончета да почне да вади , но май още не се е събудило.
би ли снимала цветчетата , ще де радвам да ги видя .
още веднъж - поздравления . да му се радваш много и да го снимаш редовно :D

Re: Фейхоа (или Фейхуа) - feijoa sellowiana

12 Май 2010, 15:36

Ше се опитам да го докарам до цъфтеж!
Но до снимки едва ли.Ще моля някой да ги щракне тези прехвалени цветчета :-da ,ако цъфнат разбира се! :pp2
Добави отговор