Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Билкова градина

Билкова градина

Мнениеот svetlozelen » 01 Авг 2009, 21:20

Много от растенията ,които растат в градината са билки в истинския смисъл на думата.
Билките ,които имам и отглеждам, са изброени по-долу с кратки инструкции за отглеждането им. Вероятно за неопитни градинари, както и тези, които още не са имали удоволствието от отглеждането на тези растения ще е интересно да дам няколко съвета да се започне от една малка билкова градина-защо не и малка билкова градина на закрито,в кухнята например,на една ръка разстояние! Биха били добро допълнение към салатите,ястията,за ароматизиране на плодов оцет. Билките може да се използват за гарнитура в пресни салати от зеленчуци, или да добавите и ароматизирате към меса и яхнии като в този случай, трябва само да отщипем няколко листа, когато искаме.
Ако не се отглеждат за употреба при готвене, билките имат стойност на приятна ароматна зеленина и някои от тях се аранжират и повишават красотата на цветята.
Билки от семена:
BASIL, босилек (Ocimum basilicum) Има сортове с пъстри,зелени червени листа.Засяват се директно в градината нач. на май и обикновено поникват за 7-10 дни. Използва се, за да ароматизираме доматен сок и доматени пасти.
Пореч (Borago officinalis) Това е розовичък храст, обича северно изложение и е едногодишен.
Чивес,праз (Allium scboenoprasum) Това е многогодишно растение от луковици.То наистина много лесно се отглежда от семена. . Дори по време на продължително засушаване расте много добре. Вече има и саксийни сортове,които растат на слънчев прозорец през зимата.
Копър (Anethum graveolens) Това е лесно за отглеждане многогодишно с перушинеста зеленина. Цветовете са мънички и бледо жълти
Лавандула (Lavandula). С успех се размножава и със семена,но четири седмици предварително се охлаждат преди да се засеят в парника, поникване- на 14 ден.Трайни цветове,със сива зеленина , които се използват за сушени парфюми на бельо, както и за пликчета.Суши се лесно.
Риган,майорана(Majorana hortensis). Добавя деликатен аромат към агнешко, риба, салати и супи.
Мента (Mentha spicata)Жилава,трайна ,с различни аромати-лимон,ягода,ябълка и т.н.разпространявасе със столони/корени. Хубаво е да се използва за ментово мляко,джулепи, лимонада и други плодови напитки.
Градински чай (Saivia officinalis) Това е често отглеждано в градините растение с красива зеленина и шпайкове на синкав цветя. Добра билка и подправка за пилешко, пуешко, свинско и за колбаси.
Чубрица, лятна (Satureja bortensis)
Сусам (Sesamum orientale) Тази билка е с белезникави цветни листа и наситено розови цветове. Семената се използват за овкусяване на хлябове, крекери и бисквити.
Мащерка/Thimus vulgaris/-Лесно се отглежда от семена, засети с поникването на закрито в 21 до 30 дни. Мащеркатa се използва за подправка на супи и птици .
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Билкова градина

Мнениеот Areka » 01 Авг 2009, 22:48

svetlozelen, добра информация и полезна, за която благодаря! :D За останалите долу-горе съм наясно, но не съм запозната с тези два вида, които споменаваш: Пореч (Borago officinalis), Чивес,праз (Allium scboenoprasum). Освен начина на отглеждане би ли споменал нещо повече за приложението им?
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: Билкова градина

Мнениеот DarinaN » 01 Авг 2009, 22:51

страхотна тема и част от любимите ми растения.
освен че се старая да събера по - голямо разнообразие от билки в градината, днес ето какво се случи : реших да "облагородя\4 родителите си с по едно от така нашумялото напоследък "мохито". елементарно - имах нужда само от лимони, тъй като моите засега са зелени. всичко останало набрах от градината, дори експеримантирах - вместо джоджен, койно не знам защо липсва между подправките на майка ми /???/ сложим мента и маточина. уверявам ви, че се получи добър коктейл.
същото използвах и за моята цитронада / имам проблеми с алкохола :) / и ми хареса. дори си взех за в къщи. поколебах се само за градинския чай. а като прочетох статията вече знам какво още да правя с него :D
поздравления :D
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Билкова градина

Мнениеот svetlozelen » 01 Авг 2009, 23:07

Пореч
Листата имат вкус на прясна краставица и се използват за салати и супи. По-известна готварска рецепта е т.н. Зелен сос,който се прави от седем билки: магданоз, керевиз, салатен лук, кресон, киселец, разваленка(Sanguisorba) и пореч.
Цветовете, имат сладък, подобен на мед вкус и често се използват за декорация на десерти. Замразени в ледени кубчета, цветовете стават екзотични охладители на напитки.Като билка съдържа масло,което регулира метаболизма и хормоналната състема на човека и се счита от много хора за добро средство срещу предменструален синдром. Поречът облекчава и лекува настинки, бронхити и инфекции на дихателните пътища благодарение на противовъзпалителните си качества.

Чивес-(извинявам се за грешката,че го харекох праз) :l Всъщност си е див чесън
Цветовете на дивия чесън (Allium schoenoprasum L.) са , тъмновиолетови. Приятният им цвят и гъстото разположение на цветоносните стъбла събужда интерес към това растение и като декоративно, като бордюр около цветни лехи, както практикуват любителите градинари в много страни. Измежду всички лукови култури дивият чесън (сибирски лук) се смята за най-ценен при приготвянето на супи и салати. Неговите хранителни достойнства се засилват и от високото му съдържание на витамини, минерални соли и етерични масла. По тази причина напоследък са разработени и са внедрени различни системи за форсирано производство в слабо отоплявани оранжерии и тунели.
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Билкова градина

Мнениеот Areka » 01 Авг 2009, 23:16

Мерси много за бързия отговор! :D :da
За "Чивеса", четох някъде, че е добро съчетание с магданоз и не е добре да се подлага на топлинна обработка. Други подобни комбинации за препоръка?
Последна промяна Areka на 01 Авг 2009, 23:20, променена общо 1 път
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: Билкова градина

Мнениеот DarinaN » 01 Авг 2009, 23:19

сибирски лук съм виждала, но пореч откъде може да се намери ?
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Билкова градина

Мнениеот svetlozelen » 01 Авг 2009, 23:27

Лично аз сибирският лук си го ползвам вместо обикновения лук или чесън.Поречът съм си го култивирала от диво състояние,но има и хора които предлагат семена от него и от други билки...---- Продавам семена от бораго /пореч/, бяла комунига и фацелия! Телефон: 0898974054, email: ddolnorqhov@abv.bg
:-da
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Билкова градина

Мнениеот svetlozelen » 01 Авг 2009, 23:46

svetlozelen написа:Лично аз сибирският лук си го ползвам вместо обикновения лук или чесън.Поречът съм си го култивирала от диво състояние,но има и хора които предлагат семена от него и от други билки...---- Продавам семена от бораго /пореч/, бяла комунига и фацелия! Телефон: 0898974054, email: ddolnorqhov@abv.bg
:-da

Ето и още инфо от "флауерс нет инфо":
"Дивият чесън действа добре и на стомашно-чревния тракт – при остри и хронични разстройства, запек. Премахва глистите, намалява сърдечните смущения, безсънието, оплакванията от атеросклероза и високото кръвно налягане като натиск в главата и виене на свят.
Виното от див чесън е много полезно за стари хора, страдащи от затлачени храчки в гърдите и от затруднено дишане. Приготвя се по следния начин: шепа нарязани на дребно листа се слагат да поврят в 250 мл бяло вино. Подслажда се на вкус с мед. Пие се всеки ден бавно, на глътки.
Силна памет и забавяне на атеросклероза – ракия от див чесън. По 10 капки на ден.
Със сока му може да намажете трудно зарастващи рани.
Пресно употребените листа помагат и за пречистване на бъбреците и пикочния мехур.
Той е изключително ценно кръвопречистващо средство.
Можете да го консумирате като подправка (както питомния му събрат) – в супи, сосове, салати и месни ястия."
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Билкова градина

Мнениеот Areka » 01 Авг 2009, 23:53

А босилека, какво приложение намира при вас, интересно ми е да знам? :D Аз го ползвам за месните ястия основно и салати. Но резултата за месо специално е бомбастичен, вкусът който придава е велик. Естествено без да се прекалява, защото горчивината инък няма махане.
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: Билкова градина

Мнениеот DarinaN » 01 Авг 2009, 23:56

много е добър и за подправа на яхния от картофи - дори постна.
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Следваща


Подобни теми


Назад към ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И ПОДДРЪЖКА

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron