Switch to full style
Добави отговор

Изграждане на тревни площи

24 Окт 2008, 15:34

Късничко е вече за изграждане на нови тревни площи, но който е решил да го прави есента да си припомни сега важните аспекти. Копирам статията от нета.

Изграждане на нови тревни площи
Значението на тревните площи в дворните пространства има няколко аспекта:
- С равната си повърхност и наситен зелен цвят оказват благоприятно художествено-естетическо значение, успокояват нервната система.
- Поглъщат голямо количество от прах и предпазват почвата от прекомерно прегряване, с което създават своеобразен микро климат.
- Предпазват почвата от ерозия.
- Създават фон за растителните групи и акценти в градината, както и контраст с декоративните настилки и цветните групи/бордюри.

Време на засаждане:
За климатичните условиа на България най-подходящото време е края на лятото (август-септември). В този период новозасятата трева получава достатъчно влага и кореновата система укрепва добре, за да понесе зимните студове.
Друг подходящ период за засаждане е март - май, преди започване на летните засушавания и горещини.

Техника на изграждане: снимка 1 Изображение
1. Ако предназначеното за изграждане на нова тревна площ място е заплевено желателно е да третирате с подходящ хербицид. След 2 - 3 седмици трябва да се прекопае добре на дълбочина 10-15см., като основно се почисти от камъни, корени и пръстта да се раздроби и заравни добре. Това е момента за окончателно оформяне на терена – заравняване, оформяне на хълмчета и т.н. Не допускайте напълно равни участъци, осигурете макар и минимален, но достатъчен наклон за оттичане на водата.
снимка 2 Изображение снимка 3 Изображение
снимка 4 Изображение
Ако почвата е напълно непригодна, желателно е да внесете нова плодородна почва в пласт дебел 15-20см., ако почвите са глинести, добре е да се прибави пясък, ако са песъчливи-прибавете торф за задържане на влагата. Наторете с оборски или друг органичен тор и заравнете много добре с гребло. (снимка 1, 2 и 3)
2. Определящо за подбора на тревните смески е местоположението, вид и влажност на почвата и начина на използване на тревните площи. Предлагат се универсални, многокомпонентни смески, подходящи за всякакви терени почвено-климатични условия - за слънчеви или сенчести места, сухи или влажни почви, спортни терени и детски площадки с издръжливост на утъпкване. Смеските подпомагат развитието си взаимно и имат еднакви изисквания към почвоподготовка, поливане и торене. За специални ефекти се предлагат така наречените “Мавритански поляни” – смески от треви и полски цветя, които не се косят и създават естествени поляни, цъфтящи през целия вегетационен сезон.
снимка 5 Изображение
3. Като препоръчителна норма за засяване на 100кв. м. се дава от 3 до 5 кг. в зависимост от желаната бързина за постигане на ефекта на плътен тревен килим. В наклонените участъци и покрай бордюрите завишете посевната норма.

снимка 6, Изображение снимка 7 Изображение
4. Площта за засяване се разделя на сектори, тревните смески на части и се извършва кръстосан ръчен или машинен посев за по-равномерно разнасяне на семената. За по-равномерно разпределение на семената може да прибавите към тях пясък. Покрийте семената с тънък пласт пясък или торф в зависимост от почвата, валирайте с валяк или трамбовайте с дървени дъски. Оптималната дълбочина на засаждане е 1см. (снимка 4, 5, 6 и 7)
5. Торете с комплексен NPK (азот, фосфор, калий) веднъж на всеки сезон – пролет, лято, есен, като в периода на усилената вегетация (май-август) използвайте и 3кг/100 кв.м. амониева силитра веднъж на 3 седмици.
снимка 8 Изображение снимка 9 Изображение
снимка 10 Изображение
6. Първата коситба на новозасятата трева се прави на по-голяма височина на тревата 6-8см. През активния вегетационен сезон косете на височина 2-3см. ежеседмично, за сгъстяване на тревата, преди зазимяване оставете тревата на височина 5-6см. Валирайте ежемесечно след косене за да заравните добре терена, като ако е необходимо преди това грапете (почиствайте мъртвата изсъхнала трева) и аерирайте, по-тежките глинести почви. (снимка 8, 9 и 10)
Изображение
7. Поливайте редовно, леко, повърхностно рано сутрин и вечер, особено през сухите периоди.
8. При поява на жълти петна, мъхове и прекалено плевели се консултирайте със специалист и използвайте селективни хербициди и препарати, в комбинация с грапене, аериране и вертикулиране. (снимка 11)
Чимове
Като алтернатива за постигане на бърз ефект могат да се използват чимове – изрязани ивици трева с дебелина 6-7 см. и вариращи размери, които се нареждат върху много добре подравнен и почистен терен с 1-2 см. пясък за дренаж, в права линия, по наклона на терена.
Фугите се изравняват с гребло, допълват се със смес от почва и пясък за по-бързо съединяване. Уплътняват се с дървена трамбовка и се поливат редовно.(снимка 12, 13, 14)
Изображение Изображение
Изображение Изображение

Re: Изграждане на тревни площи

24 Окт 2008, 15:53

хареса ми публикацията :)

Re: Изграждане на тревни площи

12 Фев 2009, 15:16

Deki написа:хареса ми публикацията :)

С тези неща от статията абсолютно не съм съгласна:
За климатичните условиа на България най-подходящото време е края на лятото (август-септември). -каква ти влага в почвата след тая жега?-септември-ноември и март-май/нач. на юни/е времето.
За специални ефекти се предлагат така наречените “Мавритански поляни"-не се ползват,защото като увяхнат тези цветенца и луковички,остава голо и неподдържано;не може да се коси,защото остават без цвят и се губи смисъла,изобщо не са ефектни.
Като препоръчителна норма за засяване на 100кв. м. се дава от 3 до 5 кг. в зависимост от желаната бързина за постигане на ефекта на плътен тревен килим-нормата е 4кг/100кв.м. като трябва да остане и за подсяване.Ефекта няма нищо общо с количеството семе,защото всичко излишно пожълтява и умира.Винаги в началото терена изглежда празен и рехав,гъстотата се постига с косенето.
Има и още много други неща,написани наизуст от автора на тази статия,но ще ми трябва повече време да ги оборя в писмен вид!Ще продължа обаче в най-скоро време!

Re: Изграждане на тревни площи

12 Фев 2009, 16:00

svetlozelen написа:
Deki написа:хареса ми публикацията :)

С тези неща от статията абсолютно не съм съгласна:
За климатичните условиа на България най-подходящото време е края на лятото (август-септември). -каква ти влага в почвата след тая жега?-септември-ноември и март-май/нач. на юни/е времето.
За специални ефекти се предлагат така наречените “Мавритански поляни"-не се ползват,защото като увяхнат тези цветенца и луковички,остава голо и неподдържано;не може да се коси,защото остават без цвят и се губи смисъла,изобщо не са ефектни.
Като препоръчителна норма за засяване на 100кв. м. се дава от 3 до 5 кг. в зависимост от желаната бързина за постигане на ефекта на плътен тревен килим-нормата е 4кг/100кв.м. като трябва да остане и за подсяване.Ефекта няма нищо общо с количеството семе,защото всичко излишно пожълтява и умира.Винаги в началото терена изглежда празен и рехав,гъстотата се постига с косенето.
Има и още много други неща,написани наизуст от автора на тази статия,но ще ми трябва повече време да ги оборя в писмен вид!Ще продължа обаче в най-скоро време!

семената може да прибавите към тях пясък-остаряла практика.Равномерното разхвърляне на семето наръка се учи с времето и е въпрос на тренинг.
смески за сухи почви-въпреки ниския процент на райграс в тях,той има високи изисквания към поливането,така че...зелен килим без поливане няма.
Торете с комплексен NPK (азот, фосфор, калий) веднъж на всеки сезон -извършва се кр.октомври-ноември с есенно-зимно торене с троен суперфосфат,за да презимуват корените успешно в студа.,и февруари-март,т.е. дозата се дели на 2.В активна вегетация се тори с листни торове на всеки 2 седмици с различно съдържание на фосфор и азот,и калий в тях, в зависимост от растенията ,които торите.Най-голямата глупост и вреда се нанася с 3кг/100 кв.м. амониева силитра веднъж на 3 седмици..Това е сигурен начин да изгорите тревата си.Така написано не става ясно на сухо ли се тори,на ръка ли,на влажна почва ли?Проблемът е,че селитрата се хвърля/според неверните указания от статията/на сухо и попадайки директно по листата ги изгаря.Ако все пак заради цената торите с ам.селитра,то я ползвайте на малки участъци,които!!!-първо полейте обилно,венага след разхвърлянето й измийте с вода тревата и пръскайте още по-обилно,за да се разтворят кристалите й.Предпочитано време-след обед,на др. сутрин пак полейте обилно!
грапете (почиствайте мъртвата изсъхнала трева) и аерирайте, по-тежките глинести почви. -не се извършва на млада морава!
Успехи на всички,които ще се решат да правят сами собствен тревен килим!Дано съм била полезна! :P

Re: Изграждане на тревни площи

12 Фев 2009, 16:07

Полезна информация :) Благодаря ти svetlozelen :)

Re: Изграждане на тревни площи

12 Фев 2009, 16:26

Gradinar написа:Полезна информация :) Благодаря ти svetlozelen :)

Специално за дозите на торенето пуснах отговор в торене.Ама е валидно само за тревния килим.Ако някой пита точно за конкретно/и растения,схемата е друга!

Re: Изграждане на тревни площи

13 Фев 2009, 00:34

Ето го и сблъсъка между теорията и практиката. На мен също ми направиха впечатление тези неточности. Мога да добавя към критиките и следното изречение: 1. Ако предназначеното за изграждане на нова тревна площ място е заплевено желателно е да третирате с подходящ хербицид. След 2 - 3 седмици трябва да се прекопае добре на дълбочина 10-15см., като основно се почисти от камъни, корени и пръстта да се раздроби и заравни добре. Според мен след 2-3 седмици плевелите не са изсъхнали напълно и е абсолютно безполезно да се прекопава и почиства. Да не говорим, че може да се наложи повторно пръскане. Упоритите многогодишни плевели съхнат след 22-ия ден и то при благоприятни метеорологични условия, а не рядко и след второ пръскане. Качественото справяне с плевелите е много важно за получаване на идеалната поляна и често се подценява.

Re: Изграждане на тревни площи

13 Фев 2009, 10:35

Мериголд написа:Ето го и сблъсъка между теорията и практиката. На мен също ми направиха впечатление тези неточности. Мога да добавя към критиките и следното изречение: 1. Ако предназначеното за изграждане на нова тревна площ място е заплевено желателно е да третирате с подходящ хербицид. След 2 - 3 седмици трябва да се прекопае добре на дълбочина 10-15см., като основно се почисти от камъни, корени и пръстта да се раздроби и заравни добре. Според мен след 2-3 седмици плевелите не са изсъхнали напълно и е абсолютно безполезно да се прекопава и почиства. Да не говорим, че може да се наложи повторно пръскане. Упоритите многогодишни плевели съхнат след 22-ия ден и то при благоприятни метеорологични условия, а не рядко и след второ пръскане. Качественото справяне с плевелите е много важно за получаване на идеалната поляна и често се подценява.

Е, това съм го изпуснала-абсолютно вярно е,това ,което казваш.Да не говорим,че ако се ползва тотален хербицид и времето,посочено там не е достатъчно....

Re: Изграждане на тревни площи

23 Юли 2009, 15:16

Макар, че отдавна никой не е писал в тази тема, аз имам питане. Определила съм около 100-тина кв.м. от вилната зона за "ливада", но все не смея да се заловя с тази задача. Проблемът ми е, че от всички страни съм заобиколена с ограда от мрежа, през която непрекъснато ще долитат разни семенца и си мисля, че рано или късно моравата ми отново ще подивее и язък за труда ми. Може би няма да е лошо ако засея някаква тревна смеска, в която няма толкова много да личат пришълците от съседните дворове, пък и от моя. Каква, обаче да бъде? Ако знаете повече по този въпрос, моля за съвет. Също питам колко трябва да е тежък валяка? Чела съм, че и след като стане моравата, също се валира на "суха трева и мокра земя" за да не се получават изпъкнали туфи. Има ли резон в това? Не ми е ясно като разхвърлям семената(с което се надявам да се справя), каква ще да е технологията на равномерното им покриване с около 1 см почва.

Re: Изграждане на тревни площи

23 Юли 2009, 21:04

Доне, би ли опитала да определиш какъв тип е почвата там. На пряко слънце ли е подложена, сенчесто ли е, глинеста, песъчлива, или сухоустойчива?
Ето информация стъпка по стъпка за изграждането на тревна площ-

1. Почистване на площта.


2. Третиране с хербицид – за препоръчване Изображение ,пръска се всичко, като се внимава и се пазят, ако има в наличност засадени растения, които искате да останат. За целта се избира тихо време (без вятър), както и поне 2 часа да не е имало валежи. Този тотален хербицид убива нежеланата плевелна растителност, като прониква в нея през зеленото, така че трябва да са се разлистили.

3. Изкореняване на първична растителност – точно след 2 седмици, ако пръскането е добро и са спазени точните пропорции от етикета на препарата всичко ще е пожълтяло. Тогава с мотика се премахва всичко, големите растения се ликвидират изцяло от корена.

4. Прекопаване - фрезата е най-добър вариант, ако я има в наличност. Но в стандартния случай с права лопата (бел, лизгар) следва обръщане на почвата, с добро разбиване, за да няма буци.

5. Премахване на остатъците от насъбраните излишни отпадъци.

6. Почвата - Ако е нужен обем на почвата се налага доставяне за допълнение. Почвата за тревен килим е добре да е по-песъклива. Така че, ако е глинеста непременно се добавя пясък. Тревата със сигурност се чувства по-добре в/у основа пясък, отколкото в/у глина. Важна част са и дренажирането.

7. Заравняване – след като е подготвена почвата, нужно е да се установят наклоните за оттичане на водата, идва на ред финото заравняване. С гребло се минава целия участък и постепенно се разбиват всички буци, премахват се камъни.

8. Наред е избора на тревна смеска. Има богат избор на многокомпонентни тревни смески на нашия пазар, подходяща за терена. Освен това за предпочитане са ТС от кутии или пликове, а не насипно. Насипно е по-евтино, но в големия чувал по-тежките семена падат по-надолу, а по-леките остават на горе и така има риск да бъде взет само един вид, а тук става дума за многокомпонентна тревна смеска. В нея са селектирани няколко вида треви.

9. Сеене. Големият момент. Няма нищо кой знае какво, просто трябва да се наръси навсякъде равномерно количество. Обикновено разходната норма е едно кило семе на 25 квадрата. На кутията трябва да си пише точно, а и с картинка ще е показано как се сее с кръстосан посев.

10. Зариване на семената – образно казано, но си е точно така. Още една трудоемка работа. Става по следния начин: взима се греблото и със зъбците се вкопава почвата заедно със семената на вътре. И така удар до удар се минава целия терен. По този начин семената се примесват с горния слой на почвата навлизайки на необходимата дълбочина.

11. Валиране. Тази манипулация се извършва със 100 килограмов валяк. Един такъв валяк струва към стотина лева, но той ще е необходим не само сега, а и в бъдещата поддръжка. Ако няма в момента може да се ползват две дъски и при местенето им и газене по тях да се утъпква, като ъгли и тесни пространства може смело да се газят с крак.

12. Поливка – любимо...това показва, че идва края. Полива се чрез дъждуване обилно, но се внимава да не се изровят семената и да няма вади и локви. Процедурата се повтаря.

Топлината и влагата ще накарат семената да покълнат. Изчаква се да дръпне повечко и тогава се окосява с височина на ножове при косачката 6-8 см. Поливане, валиране, плевене. Наторяване с комбинирана тор NPK (Азот, Фисфор, Калий).
Добави отговор