Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Изграждане на тревни площи

Изграждане на тревни площи

Мнениеот Poly » 24 Окт 2008, 15:34

Късничко е вече за изграждане на нови тревни площи, но който е решил да го прави есента да си припомни сега важните аспекти. Копирам статията от нета.

Изграждане на нови тревни площи
Значението на тревните площи в дворните пространства има няколко аспекта:
- С равната си повърхност и наситен зелен цвят оказват благоприятно художествено-естетическо значение, успокояват нервната система.
- Поглъщат голямо количество от прах и предпазват почвата от прекомерно прегряване, с което създават своеобразен микро климат.
- Предпазват почвата от ерозия.
- Създават фон за растителните групи и акценти в градината, както и контраст с декоративните настилки и цветните групи/бордюри.

Време на засаждане:
За климатичните условиа на България най-подходящото време е края на лятото (август-септември). В този период новозасятата трева получава достатъчно влага и кореновата система укрепва добре, за да понесе зимните студове.
Друг подходящ период за засаждане е март - май, преди започване на летните засушавания и горещини.

Техника на изграждане: снимка 1 Изображение
1. Ако предназначеното за изграждане на нова тревна площ място е заплевено желателно е да третирате с подходящ хербицид. След 2 - 3 седмици трябва да се прекопае добре на дълбочина 10-15см., като основно се почисти от камъни, корени и пръстта да се раздроби и заравни добре. Това е момента за окончателно оформяне на терена – заравняване, оформяне на хълмчета и т.н. Не допускайте напълно равни участъци, осигурете макар и минимален, но достатъчен наклон за оттичане на водата.
снимка 2 Изображение снимка 3 Изображение
снимка 4 Изображение
Ако почвата е напълно непригодна, желателно е да внесете нова плодородна почва в пласт дебел 15-20см., ако почвите са глинести, добре е да се прибави пясък, ако са песъчливи-прибавете торф за задържане на влагата. Наторете с оборски или друг органичен тор и заравнете много добре с гребло. (снимка 1, 2 и 3)
2. Определящо за подбора на тревните смески е местоположението, вид и влажност на почвата и начина на използване на тревните площи. Предлагат се универсални, многокомпонентни смески, подходящи за всякакви терени почвено-климатични условия - за слънчеви или сенчести места, сухи или влажни почви, спортни терени и детски площадки с издръжливост на утъпкване. Смеските подпомагат развитието си взаимно и имат еднакви изисквания към почвоподготовка, поливане и торене. За специални ефекти се предлагат така наречените “Мавритански поляни” – смески от треви и полски цветя, които не се косят и създават естествени поляни, цъфтящи през целия вегетационен сезон.
снимка 5 Изображение
3. Като препоръчителна норма за засяване на 100кв. м. се дава от 3 до 5 кг. в зависимост от желаната бързина за постигане на ефекта на плътен тревен килим. В наклонените участъци и покрай бордюрите завишете посевната норма.

снимка 6, Изображение снимка 7 Изображение
4. Площта за засяване се разделя на сектори, тревните смески на части и се извършва кръстосан ръчен или машинен посев за по-равномерно разнасяне на семената. За по-равномерно разпределение на семената може да прибавите към тях пясък. Покрийте семената с тънък пласт пясък или торф в зависимост от почвата, валирайте с валяк или трамбовайте с дървени дъски. Оптималната дълбочина на засаждане е 1см. (снимка 4, 5, 6 и 7)
5. Торете с комплексен NPK (азот, фосфор, калий) веднъж на всеки сезон – пролет, лято, есен, като в периода на усилената вегетация (май-август) използвайте и 3кг/100 кв.м. амониева силитра веднъж на 3 седмици.
снимка 8 Изображение снимка 9 Изображение
снимка 10 Изображение
6. Първата коситба на новозасятата трева се прави на по-голяма височина на тревата 6-8см. През активния вегетационен сезон косете на височина 2-3см. ежеседмично, за сгъстяване на тревата, преди зазимяване оставете тревата на височина 5-6см. Валирайте ежемесечно след косене за да заравните добре терена, като ако е необходимо преди това грапете (почиствайте мъртвата изсъхнала трева) и аерирайте, по-тежките глинести почви. (снимка 8, 9 и 10)
Изображение
7. Поливайте редовно, леко, повърхностно рано сутрин и вечер, особено през сухите периоди.
8. При поява на жълти петна, мъхове и прекалено плевели се консултирайте със специалист и използвайте селективни хербициди и препарати, в комбинация с грапене, аериране и вертикулиране. (снимка 11)
Чимове
Като алтернатива за постигане на бърз ефект могат да се използват чимове – изрязани ивици трева с дебелина 6-7 см. и вариращи размери, които се нареждат върху много добре подравнен и почистен терен с 1-2 см. пясък за дренаж, в права линия, по наклона на терена.
Фугите се изравняват с гребло, допълват се със смес от почва и пясък за по-бързо съединяване. Уплътняват се с дървена трамбовка и се поливат редовно.(снимка 12, 13, 14)
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Аватар
Poly
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 24 Окт 2008, 15:16

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот Deki » 24 Окт 2008, 15:53

хареса ми публикацията :)
Аватар
Deki
Малко цвете
 
Мнения: 33
Регистриран на: 21 Окт 2008, 12:22

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот svetlozelen » 12 Фев 2009, 15:16

Deki написа:хареса ми публикацията :)

С тези неща от статията абсолютно не съм съгласна:
За климатичните условиа на България най-подходящото време е края на лятото (август-септември). -каква ти влага в почвата след тая жега?-септември-ноември и март-май/нач. на юни/е времето.
За специални ефекти се предлагат така наречените “Мавритански поляни"-не се ползват,защото като увяхнат тези цветенца и луковички,остава голо и неподдържано;не може да се коси,защото остават без цвят и се губи смисъла,изобщо не са ефектни.
Като препоръчителна норма за засяване на 100кв. м. се дава от 3 до 5 кг. в зависимост от желаната бързина за постигане на ефекта на плътен тревен килим-нормата е 4кг/100кв.м. като трябва да остане и за подсяване.Ефекта няма нищо общо с количеството семе,защото всичко излишно пожълтява и умира.Винаги в началото терена изглежда празен и рехав,гъстотата се постига с косенето.
Има и още много други неща,написани наизуст от автора на тази статия,но ще ми трябва повече време да ги оборя в писмен вид!Ще продължа обаче в най-скоро време!
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот svetlozelen » 12 Фев 2009, 16:00

svetlozelen написа:
Deki написа:хареса ми публикацията :)

С тези неща от статията абсолютно не съм съгласна:
За климатичните условиа на България най-подходящото време е края на лятото (август-септември). -каква ти влага в почвата след тая жега?-септември-ноември и март-май/нач. на юни/е времето.
За специални ефекти се предлагат така наречените “Мавритански поляни"-не се ползват,защото като увяхнат тези цветенца и луковички,остава голо и неподдържано;не може да се коси,защото остават без цвят и се губи смисъла,изобщо не са ефектни.
Като препоръчителна норма за засяване на 100кв. м. се дава от 3 до 5 кг. в зависимост от желаната бързина за постигане на ефекта на плътен тревен килим-нормата е 4кг/100кв.м. като трябва да остане и за подсяване.Ефекта няма нищо общо с количеството семе,защото всичко излишно пожълтява и умира.Винаги в началото терена изглежда празен и рехав,гъстотата се постига с косенето.
Има и още много други неща,написани наизуст от автора на тази статия,но ще ми трябва повече време да ги оборя в писмен вид!Ще продължа обаче в най-скоро време!

семената може да прибавите към тях пясък-остаряла практика.Равномерното разхвърляне на семето наръка се учи с времето и е въпрос на тренинг.
смески за сухи почви-въпреки ниския процент на райграс в тях,той има високи изисквания към поливането,така че...зелен килим без поливане няма.
Торете с комплексен NPK (азот, фосфор, калий) веднъж на всеки сезон -извършва се кр.октомври-ноември с есенно-зимно торене с троен суперфосфат,за да презимуват корените успешно в студа.,и февруари-март,т.е. дозата се дели на 2.В активна вегетация се тори с листни торове на всеки 2 седмици с различно съдържание на фосфор и азот,и калий в тях, в зависимост от растенията ,които торите.Най-голямата глупост и вреда се нанася с 3кг/100 кв.м. амониева силитра веднъж на 3 седмици..Това е сигурен начин да изгорите тревата си.Така написано не става ясно на сухо ли се тори,на ръка ли,на влажна почва ли?Проблемът е,че селитрата се хвърля/според неверните указания от статията/на сухо и попадайки директно по листата ги изгаря.Ако все пак заради цената торите с ам.селитра,то я ползвайте на малки участъци,които!!!-първо полейте обилно,венага след разхвърлянето й измийте с вода тревата и пръскайте още по-обилно,за да се разтворят кристалите й.Предпочитано време-след обед,на др. сутрин пак полейте обилно!
грапете (почиствайте мъртвата изсъхнала трева) и аерирайте, по-тежките глинести почви. -не се извършва на млада морава!
Успехи на всички,които ще се решат да правят сами собствен тревен килим!Дано съм била полезна! :P
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53


Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот svetlozelen » 12 Фев 2009, 16:26

Gradinar написа:Полезна информация :) Благодаря ти svetlozelen :)

Специално за дозите на торенето пуснах отговор в торене.Ама е валидно само за тревния килим.Ако някой пита точно за конкретно/и растения,схемата е друга!
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот Мериголд » 13 Фев 2009, 00:34

Ето го и сблъсъка между теорията и практиката. На мен също ми направиха впечатление тези неточности. Мога да добавя към критиките и следното изречение: 1. Ако предназначеното за изграждане на нова тревна площ място е заплевено желателно е да третирате с подходящ хербицид. След 2 - 3 седмици трябва да се прекопае добре на дълбочина 10-15см., като основно се почисти от камъни, корени и пръстта да се раздроби и заравни добре. Според мен след 2-3 седмици плевелите не са изсъхнали напълно и е абсолютно безполезно да се прекопава и почиства. Да не говорим, че може да се наложи повторно пръскане. Упоритите многогодишни плевели съхнат след 22-ия ден и то при благоприятни метеорологични условия, а не рядко и след второ пръскане. Качественото справяне с плевелите е много важно за получаване на идеалната поляна и често се подценява.
Ето ме и мен!
Аватар
Мериголд
Експерт
 
Мнения: 163
Регистриран на: 06 Яну 2009, 03:43
Местоположение: Пловдив

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот svetlozelen » 13 Фев 2009, 10:35

Мериголд написа:Ето го и сблъсъка между теорията и практиката. На мен също ми направиха впечатление тези неточности. Мога да добавя към критиките и следното изречение: 1. Ако предназначеното за изграждане на нова тревна площ място е заплевено желателно е да третирате с подходящ хербицид. След 2 - 3 седмици трябва да се прекопае добре на дълбочина 10-15см., като основно се почисти от камъни, корени и пръстта да се раздроби и заравни добре. Според мен след 2-3 седмици плевелите не са изсъхнали напълно и е абсолютно безполезно да се прекопава и почиства. Да не говорим, че може да се наложи повторно пръскане. Упоритите многогодишни плевели съхнат след 22-ия ден и то при благоприятни метеорологични условия, а не рядко и след второ пръскане. Качественото справяне с плевелите е много важно за получаване на идеалната поляна и често се подценява.

Е, това съм го изпуснала-абсолютно вярно е,това ,което казваш.Да не говорим,че ако се ползва тотален хербицид и времето,посочено там не е достатъчно....
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот baba_tzveta » 23 Юли 2009, 15:16

Макар, че отдавна никой не е писал в тази тема, аз имам питане. Определила съм около 100-тина кв.м. от вилната зона за "ливада", но все не смея да се заловя с тази задача. Проблемът ми е, че от всички страни съм заобиколена с ограда от мрежа, през която непрекъснато ще долитат разни семенца и си мисля, че рано или късно моравата ми отново ще подивее и язък за труда ми. Може би няма да е лошо ако засея някаква тревна смеска, в която няма толкова много да личат пришълците от съседните дворове, пък и от моя. Каква, обаче да бъде? Ако знаете повече по този въпрос, моля за съвет. Също питам колко трябва да е тежък валяка? Чела съм, че и след като стане моравата, също се валира на "суха трева и мокра земя" за да не се получават изпъкнали туфи. Има ли резон в това? Не ми е ясно като разхвърлям семената(с което се надявам да се справя), каква ще да е технологията на равномерното им покриване с около 1 см почва.
Аватар
baba_tzveta
Средно цветенце
 
Мнения: 188
Регистриран на: 21 Юли 2009, 15:30
Местоположение: Варна

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот Areka » 23 Юли 2009, 21:04

Доне, би ли опитала да определиш какъв тип е почвата там. На пряко слънце ли е подложена, сенчесто ли е, глинеста, песъчлива, или сухоустойчива?
Ето информация стъпка по стъпка за изграждането на тревна площ-

1. Почистване на площта.


2. Третиране с хербицид – за препоръчване Изображение ,пръска се всичко, като се внимава и се пазят, ако има в наличност засадени растения, които искате да останат. За целта се избира тихо време (без вятър), както и поне 2 часа да не е имало валежи. Този тотален хербицид убива нежеланата плевелна растителност, като прониква в нея през зеленото, така че трябва да са се разлистили.

3. Изкореняване на първична растителност – точно след 2 седмици, ако пръскането е добро и са спазени точните пропорции от етикета на препарата всичко ще е пожълтяло. Тогава с мотика се премахва всичко, големите растения се ликвидират изцяло от корена.

4. Прекопаване - фрезата е най-добър вариант, ако я има в наличност. Но в стандартния случай с права лопата (бел, лизгар) следва обръщане на почвата, с добро разбиване, за да няма буци.

5. Премахване на остатъците от насъбраните излишни отпадъци.

6. Почвата - Ако е нужен обем на почвата се налага доставяне за допълнение. Почвата за тревен килим е добре да е по-песъклива. Така че, ако е глинеста непременно се добавя пясък. Тревата със сигурност се чувства по-добре в/у основа пясък, отколкото в/у глина. Важна част са и дренажирането.

7. Заравняване – след като е подготвена почвата, нужно е да се установят наклоните за оттичане на водата, идва на ред финото заравняване. С гребло се минава целия участък и постепенно се разбиват всички буци, премахват се камъни.

8. Наред е избора на тревна смеска. Има богат избор на многокомпонентни тревни смески на нашия пазар, подходяща за терена. Освен това за предпочитане са ТС от кутии или пликове, а не насипно. Насипно е по-евтино, но в големия чувал по-тежките семена падат по-надолу, а по-леките остават на горе и така има риск да бъде взет само един вид, а тук става дума за многокомпонентна тревна смеска. В нея са селектирани няколко вида треви.

9. Сеене. Големият момент. Няма нищо кой знае какво, просто трябва да се наръси навсякъде равномерно количество. Обикновено разходната норма е едно кило семе на 25 квадрата. На кутията трябва да си пише точно, а и с картинка ще е показано как се сее с кръстосан посев.

10. Зариване на семената – образно казано, но си е точно така. Още една трудоемка работа. Става по следния начин: взима се греблото и със зъбците се вкопава почвата заедно със семената на вътре. И така удар до удар се минава целия терен. По този начин семената се примесват с горния слой на почвата навлизайки на необходимата дълбочина.

11. Валиране. Тази манипулация се извършва със 100 килограмов валяк. Един такъв валяк струва към стотина лева, но той ще е необходим не само сега, а и в бъдещата поддръжка. Ако няма в момента може да се ползват две дъски и при местенето им и газене по тях да се утъпква, като ъгли и тесни пространства може смело да се газят с крак.

12. Поливка – любимо...това показва, че идва края. Полива се чрез дъждуване обилно, но се внимава да не се изровят семената и да няма вади и локви. Процедурата се повтаря.

Топлината и влагата ще накарат семената да покълнат. Изчаква се да дръпне повечко и тогава се окосява с височина на ножове при косачката 6-8 см. Поливане, валиране, плевене. Наторяване с комбинирана тор NPK (Азот, Фисфор, Калий).
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Следваща


Подобни теми


Назад към ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И ПОДДРЪЖКА

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron