Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Изграждане на тревни площи

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот Areka » 23 Юли 2009, 21:04

Доне, би ли опитала да определиш какъв тип е почвата там. На пряко слънце ли е подложена, сенчесто ли е, глинеста, песъчлива, или сухоустойчива?
Ето информация стъпка по стъпка за изграждането на тревна площ-

1. Почистване на площта.


2. Третиране с хербицид – за препоръчване Изображение ,пръска се всичко, като се внимава и се пазят, ако има в наличност засадени растения, които искате да останат. За целта се избира тихо време (без вятър), както и поне 2 часа да не е имало валежи. Този тотален хербицид убива нежеланата плевелна растителност, като прониква в нея през зеленото, така че трябва да са се разлистили.

3. Изкореняване на първична растителност – точно след 2 седмици, ако пръскането е добро и са спазени точните пропорции от етикета на препарата всичко ще е пожълтяло. Тогава с мотика се премахва всичко, големите растения се ликвидират изцяло от корена.

4. Прекопаване - фрезата е най-добър вариант, ако я има в наличност. Но в стандартния случай с права лопата (бел, лизгар) следва обръщане на почвата, с добро разбиване, за да няма буци.

5. Премахване на остатъците от насъбраните излишни отпадъци.

6. Почвата - Ако е нужен обем на почвата се налага доставяне за допълнение. Почвата за тревен килим е добре да е по-песъклива. Така че, ако е глинеста непременно се добавя пясък. Тревата със сигурност се чувства по-добре в/у основа пясък, отколкото в/у глина. Важна част са и дренажирането.

7. Заравняване – след като е подготвена почвата, нужно е да се установят наклоните за оттичане на водата, идва на ред финото заравняване. С гребло се минава целия участък и постепенно се разбиват всички буци, премахват се камъни.

8. Наред е избора на тревна смеска. Има богат избор на многокомпонентни тревни смески на нашия пазар, подходяща за терена. Освен това за предпочитане са ТС от кутии или пликове, а не насипно. Насипно е по-евтино, но в големия чувал по-тежките семена падат по-надолу, а по-леките остават на горе и така има риск да бъде взет само един вид, а тук става дума за многокомпонентна тревна смеска. В нея са селектирани няколко вида треви.

9. Сеене. Големият момент. Няма нищо кой знае какво, просто трябва да се наръси навсякъде равномерно количество. Обикновено разходната норма е едно кило семе на 25 квадрата. На кутията трябва да си пише точно, а и с картинка ще е показано как се сее с кръстосан посев.

10. Зариване на семената – образно казано, но си е точно така. Още една трудоемка работа. Става по следния начин: взима се греблото и със зъбците се вкопава почвата заедно със семената на вътре. И така удар до удар се минава целия терен. По този начин семената се примесват с горния слой на почвата навлизайки на необходимата дълбочина.

11. Валиране. Тази манипулация се извършва със 100 килограмов валяк. Един такъв валяк струва към стотина лева, но той ще е необходим не само сега, а и в бъдещата поддръжка. Ако няма в момента може да се ползват две дъски и при местенето им и газене по тях да се утъпква, като ъгли и тесни пространства може смело да се газят с крак.

12. Поливка – любимо...това показва, че идва края. Полива се чрез дъждуване обилно, но се внимава да не се изровят семената и да няма вади и локви. Процедурата се повтаря.

Топлината и влагата ще накарат семената да покълнат. Изчаква се да дръпне повечко и тогава се окосява с височина на ножове при косачката 6-8 см. Поливане, валиране, плевене. Наторяване с комбинирана тор NPK (Азот, Фисфор, Калий).
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот baba_tzveta » 24 Юли 2009, 11:05

[quote="Areka"]Доне, би ли опитала да определиш какъв тип е почвата там. На пряко слънце ли е подложена, сенчесто ли е, глинеста, песъчлива, или сухоустойчива?

Мястото е с естествен наклон(около 5-10 % не мога да определя много точно) на юг. Има засадени няколко овошки, но са още малки и дълго време поляната ще е безмилостно огрявана от слънцето.
Почвата според мен в дълбочина е глинесто-песъчлива, но има около 15-20 см. хумус-от години непипвано място и тревите и листата от дърветата са направили своето. Когато правихме дупките за дръвчетата излизаше белезникава лепкава глина. Тази глина като постоя на купчинки през зимата на дъжда и снега, напролет се превърна в ронлив пясък. Имам засадени лозички, които(да чукна на дърво) се развиват чудесно. Всичко това го разказвам, за да рабереш каква е почвата по косвен начин.
Благодаря, за съветите, ще се постарая да се справя още тази есен.
Аватар
baba_tzveta
Средно цветенце
 
Мнения: 188
Регистриран на: 21 Юли 2009, 15:30
Местоположение: Варна

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот vilikris » 10 Авг 2009, 00:30

Здравейте и от мен .нова съм тук нова съм и за райграса.Издебнах тия дни като поваля малко да си засея райграса -изчетох толкова много материал в нета че сега имам чувството че съм гледала райграс от както се помня.Общо взето утъптванията за сеене на тревни килими е едно и също то няма и какво да е друго .Но аз имам само един въпрос и дано тук някой във форума ми отговори по бързо сях го днес райграса минах по всички точки от дневния ред-или там както си му ереда но при мен се получи нещо което сега ме притеснява -при заравянето на семената те не можаха да се покрият добре със почва -или въпроса ми е следния Трябва ли да са скрити под почва или може да се виждат и отгоре като са добре затиснати и валирани .?ако съм направила някаква грешка да скачам да я поправям за ден два.да поръся отгоре още почва поне да се скрие всичкото семе защото аз сложих повечко от нормалното и отгоре като го заравях поръсих и с пясък.Ако някой може да ми помогне МНОГО БЛАГОДАРЯ!!!!!!!!! :D :D :-D
Аватар
vilikris
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:19

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот Pavlina Nikolova » 10 Авг 2009, 15:49

Здравей и добре дошла сред нас!!! :da
Аз лично не съм сяла тревен килим, но преди време дядо ми и баща ми сееха, а и съм виждала прясно засадени площи в градинките в Добрич. Общо взето семената се виждат. Проблемът е само, ако ги нападнат птици, но иначе не мисля, че има проблем. :(
Пожелавам ти успех и един хубав зелен килим!!! :D
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот Мериголд » 17 Авг 2009, 11:56

Както и да сееш семената, винаги част от тях остават на повърхността. Само малка част от семената са в идеална за поникване дълбочина, но това си е разчетено от нормата за сеене. Сега ще имаш обаче друг проблем, не сееш в подходящо време и ще видиш зор с плевелите. Те са по-бързи от тревата и трябва редовно да плевиш иначе язък за труда.
Ето ме и мен!
Аватар
Мериголд
Експерт
 
Мнения: 163
Регистриран на: 06 Яну 2009, 03:43
Местоположение: Пловдив

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот marchela » 20 Окт 2009, 09:49

Смятам и аз да си правя градинката с райграс-не цялата а на
определени места,но сега видях(и добре че видях) :) :)
че си имало и определено време за сеене на райграса
пишете ми моля ви кога е най-подходящото време.
И още нещо чувала съм че имало и тревен килим който
издържал и на студено.От кой да сея.От зимния ако е лятото ще
бъде ли красив.Дайте ни съвет. :-p :-p :pp1
Изображение
Аватар
marchela
Средно цветенце
 
Мнения: 337
Регистриран на: 04 Яну 2009, 15:53
Местоположение: Айтос

Re: Изграждане на тревни площи

Мнениеот bombaibm » 07 Ное 2009, 00:45

marchela написа:Смятам и аз да си правя градинката с райграс-не цялата а на
определени места,но сега видях(и добре че видях) :) :)
че си имало и определено време за сеене на райграса
пишете ми моля ви кога е най-подходящото време.
И още нещо чувала съм че имало и тревен килим който
издържал и на студено.От кой да сея.От зимния ако е лятото ще
бъде ли красив.Дайте ни съвет. :-p :-p :pp1


Пролетта си направи градинката със тревна смеска (за слънце, за сянка в зависимост от мястото)
Успех !
Аватар
bombaibm
Малко цвете
 
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Апр 2009, 15:04

Предишна


Подобни теми


Назад към ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И ПОДДРЪЖКА

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron