Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Съвети за торене!

Re: Съвети за торене!

Мнениеот ilian_tedi1 » 05 Мар 2009, 17:45

cvetar написа:
ilian_tedi1 написа: аз мислех , че като дойде време за торене цветята се поливат с разредена тор вместо вода.

Ми не мисли вече така...и ако си го правила,не се чуди,ако си уморила някое цвете...Цветята имат нужда от торене,за да си набавят изразходваните от почвата в саксията им хранителни вещества и микроелементи.Предварителното леко поливане е с цел леко да се овлажни почвата,за да не се стресират корените при поливане с торна вода, и по-равномерното разпределяне на елементите из обема на саксията.Полива се обикновено така - в съд с вода/например бутилка 1.5 л от минерална вода/ се добавя 1 лъжичка от течния тор или от кристалчетата,ако е тор на кристали.Колко се добавя във водата е въпрос,на който всеки може да си отговори,като прочете етикета на шишенцето с тор...Там има надписи от вида... "торене с концентрация 1-2 гр/литър през 10 - 15 дни..." това например го пише на етикета на шишенцето зелен кристалон,което аз ползвам...И значи на 1.5 л бутилка трябва да сложа 2-3 гр от кристалчетата и да добавя вода догоре...И всеки добър тор от сериозен производител трябва да има такова упътване за ползване.Ако няма - сменяме го - купуваме си такъв тор,на опаковката на който има упътване,за да се ориентираме ! Има и вариант да питаш този,който ти продава тора,как и с какво количество да ториш.... А ако поливаш с разреден тор вместо вода с малко добавен тор - причиняваш това - натрупване на висока концентрация на съставките на тора в почвата в саксията и се сбогуваш с китката си в много скоро време... :)

Да видим дали правилно съм разбрала : първо се полива както обикновено с вода , а след това се налива малко от разредената тор . Разреждането знам как става то си пише на етикета.
Аватар
ilian_tedi1
Малко цвете
 
Мнения: 70
Регистриран на: 06 Фев 2009, 12:31

Re: Съвети за торене!

Мнениеот svetlozelen » 10 Мар 2009, 14:14

HobGoblin написа:
cvetar написа:
HobGoblin написа:нелоша идея за поливане независимо дали с вода с тор или само тор е добавянето на 1-2 капки миещ препарат за да може да се омокря по-добре почвата

Това е много погрешно и аз не бих правил така с цветята си,даже и да ги мразех...Съставките на миещите препарати не се усвояват от корените на растенията,постепенно ще се натрупат при всяко следващо поливане и ще им се увеличи концентрацията в саксията. Това води до бавно убийство...а вие съдете сами дали ще последвате този съвет по-горе....Миещите препарати съдържат висши алкохоли,повърхностноактивни вещества,ароматизатори,и др.Нерядко те са с алкален характер - рН може да се види на опаковката им.Четете сами тук ...
http://archives.zavinagi.com/archive/in ... opic=84785

http://neways.hit.bg/Composition.html - особено заглавията там в червено...

http://www.vestnikataka.com/?module=dis ... ormat=html



Концентрацията е доста малка, и ако pH се поддържа кисела на практика натриевия лаурил сулфат/ най-ползваната евтинийка за препарати за миене /, се превръща в неразтворим остатък. чудя се и как ако не се усвояват от корените убиват растението ?

Доста е рисково това предложение-става за експеримент по биология/химия в раздел"Взаимодействие на основи с киселини",но не и за любители-цветари.Какво значи малка концентрация?Кой от пишещите тук,които отглеждат стайни растения знае каква точно е почвата в саксиите,т.е. с каква киселинност?...освен ако не отглежда иглолистни,ерики,азалии или рододендрони.Плюс това колкото и да сме сигурни ,че почвата например е кисела,в течение на времето,посредством поливките с варовита вода/а тя е такава в по-голямата част от страната/води до промяната на pH й от кисело в алкално.
Единственото положение,при което миещ препарат се смесва с нещо е при РЗ-мероприятията/пръскане/ с цел подобряване на прилепимостта към листа,клони и т.н.
В практиката си съм се убедила в едно-листнодекоративните нецъфтящи се поливат с тор,съд. азот,фосфор и калий с превес на азота,зимата с повече фосфор и по-малко калий и азот.Цъфтящите-по-малко азот и фосфор и повече калий,което им гарантира залагане на повече цветни пъпки.Има и особености в различните сезони.... за :-da -забравяте за азота-обичат фосфор и калий,угнил естествен тор,независимо от произхода му.Наскоро дори попаднах на статия,в която пишеше,че слонските екскременти са най-добрия тор за тях.Може би пък в зоопарка в София да се сетят да ги пуснат пакетирани....Торовете в агроаптеките са винаги по-добри и качествени/въпреки че не са това,което бяха като концентрация/от съмнителните шишенца с още по-съмнителна концентрация на полезно вещество,клечици,пръчици и тем подобни,с които се обогатявала почвата и се гонели вредители.
Тревен килим-време е да внесем второто количество от суперфосфата от схемата за зимно торене!
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Съвети за торене!

Мнениеот HobGoblin » 10 Мар 2009, 14:52

Концентрация от 0.05-0.5% за лаурил сулфат е малка, и би могла да се "обезвреди" с нещо меко като оцет/ лично аз винаги слагам във водата за поливане / или лимонена киселина, аз също съм любител-цветар, и из интернет може да се намери доста информация за това с каква киселинност е най-добре да е почвата за доста видове. Колкото до измерването, продават се комбинирани уреди за почва pH, влажност, соли - и то на доста приемливи цени, да не говорим че има още доста методи за измерване на pH/СУ ми е дал доста добра подготовка по въпроса/, но и това не е важно, това което наистина ме интересуваше и исках да получа отговор е, как ако тези вещества не се усвояват от корените, водят до смърт на растението. Ако са в почвата, не трябва ли да минат през кореновата му система за да може да ги усвои. Предполагам че не му причиняват некрози и т.н. и по този начин да го убиват.
П.С. не се заяждам, просто искам да разбера, тъй като аз ползвам миещ препарат за по-добро омокряне на почвата
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Съвети за торене!

Мнениеот cvetar » 10 Мар 2009, 15:30

HobGoblin написа:П.С. не се заяждам, просто искам да разбера, тъй като аз ползвам миещ препарат за по-добро омокряне на почвата

За заяждане не си и помислям даже... но не съм срещал това понятие "омокряне" и защо ми е да го подобрявам...Чета за много неща,например и това :
Водни свойства на почвата
Основните водни свойства на почвата са влагоемност и водопропускливост.

Влагоемност - свойството на почвата да поема и да задържа вода в себе си се нарича влагоемност. Влагоемността бива:

§ Пълна влагоемност (ПВ) — максималното количество вода, което почвата може да поеме. Повечето култури се развиват добре при влажност на почвата, която е 50-60% от ПВ и страдат от липса на въздух при влажност над 70% от ПВ.

§ Пределна полска влагоемност (ППВ) — максималното количество вода, което почвата може да поеме при запълване на всички пори, преди да настъпи оттичане. Оптималното овлажняване на почвата за развитие на културите е 75% от ППВ.

§ Максимална хигроскопична влагоемност (МХВ) — максималното количество вода, което може да поеме абсолютно сухата почва от водните пари. Тя отговаря на здраво свързаната вода, поради което е недостъпна за растенията.

При намаляване на влажността на почвата под ППВ настъпва момент, когато в почвата има още капилярна вода, но тя е трудно подвижна и трудно достъпна за растенията. Съдържанието на влага, при което растенията започват да страдат се нарича влажност на забавяне на растежа (ВЗР), а влажността, която е недостъпна за растенията и те започват да загиват се нарича влажност на завяхване (ВЗ).

Водопропускливост - водопропускливостта е способността на почвата да пропуска вода през себе си.

Най-голяма водопропускливост имат леките песъчливи почви, а най-малка — тежките глинести почви.

От агрономическа гледна точка голямата и малката водопропускливост са нежелателни — при първата почвите са склонни към преовлажняване, а при втората — към просъхване. В това отношение най-добри са песъчливо-глинестите почви, каквито са черноземите на Северна България.
Източник: Уикипедия
Ако опита ми е достатъчен да си приготвя почва с добри качества за цветята си - като има нужда,просто ги поливам.А има и нещо друго - освен при торенето,не внасям никакви други вещества в саксиите. Ако имаше толкова нужда от това пусто омокряне.... я ми кажи къде в джунглите дядо Боже ходи да добавя в дъждовните облаци,за да полива палмите,бананите и фикусите,хибискусите, орхидеите,фрезиите ... миещи вещества... ? Как те,горките, в естествената си среда ,се справят без "Веро" ,"Медикс" или "Фея" ...? Аз просто искам максимално да наподобя естествените им условия,доколкото това е възможно...и толкова...защото така ми харесва.А че ти ползваш миещ препарат - добре,та нали цветята са си твои...но не бих искал да настояваш за това,че е правилно....Всеки има право на мнение. :f :f
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Съвети за торене!

Мнениеот HobGoblin » 10 Мар 2009, 16:45

cvetar разбрал си ме порешно, не искам да налагам на никого мнение, споделих какво правя аз. Никога не съм налагал мнение няма и да го правя/ твърдо извън принципите ми е/. Препарата добавям за може да се намали повърхностното напрежение и почвата да се ( намокри, омокри - не е непременно да е термин ) по-лесно в целия обем. Ако заедно с svetlozelen сте агрономи и сте учили за това - моля кажете/дайте съвет - за мен беше важно да разбера дали има проблем че поливам цветята си с вода която съдъжда ПАВ - ИМЕННО на този въпрос искам да получа отговор, иначе няма смисъл да ми пишете такива дълги отговори с цитати и да си губите времето с отговори от вида на "това е така защото е така", защото приемам отговори с аргументи. А това че там където се разглеждат почвите и техните "водни свойства" не е споменато за това как биха влияли ПАВ върху това, не е мой проблем а проблем на учебника в който са написани. Почвите като всичко останало са материя от този свят и за тях важат с пълна сила всички физични, химични и т.н. закони, и ако ще си цитираме
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 0%B8%D0%B5
Съжалявам ако с въпросите си или с написаното от мен съм причил неудобство, лоши мисли, главоболие, както и каквито и да е други негативи - не съм го направил умишлено, още веднъж съжалявам.
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Съвети за торене!

Мнениеот Strict » 10 Мар 2009, 17:12

много ви са сложни и дълги тия теми за торене и нищо не разбрах :l
ето какво бих желал да прочета и давам пример.

"Преди седмица купих от Баумакс течен тор немско производство
приготвих го според указанията на етикета
и полях китките.
Изглежда е качествен защото цветята растат обилно."

и въобще не ме интересуват съставките му
защото хората са вложили нужните работи в него
и винаги съм се чудил из форумите защо е нужно да се напрягате
излишно с подробности :)

И почти всички цветари бъркате основния замисъл в отглеждането на цветята....а той е:
че цветята трябва да служат на човека а не обратното.
И във връзка с това питам:
в природата кой се грижи за тях и ги тори и пръска с препарати.
Извод:
Многото грижи за китките ги повреждат тотално :)

Доказателство:
вижте моите китки като съм ги оставил сами да се определят
дали да ми служат или да капризничат как се стягат и слушат
защото знаят че при разни капризи -
изхода е един...директно в коша за смет :-vv
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Съвети за торене!

Мнениеот cvetar » 10 Мар 2009, 17:37

Strict написа:много ви са сложни и дълги тия теми за торене и нищо не разбрах ...
И във връзка с това питам:
в природата кой се грижи за тях и ги тори и пръска с препарати.

И аз... нали затова питам...
cvetar написа: Ако имаше толкова нужда от това пусто омокряне.... я ми кажи къде в джунглите дядо Боже ходи да добавя в дъждовните облаци,за да полива палмите,бананите и фикусите,хибискусите, орхидеите,фрезиите ... миещи вещества... ? Как те,горките, в естествената си среда ,се справят без "Веро" ,"Медикс" или "Фея" ...?
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Съвети за торене!

Мнениеот Strict » 10 Мар 2009, 18:10

признавам си че като видях дълъг текст и не го четах :) :) :)
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Съвети за торене!

Мнениеот svetlozelen » 11 Мар 2009, 00:53

HobGoblin написа:cvetar разбрал си ме порешно, не искам да налагам на никого мнение, споделих какво правя аз. Никога не съм налагал мнение няма и да го правя/ твърдо извън принципите ми е/. Препарата добавям за може да се намали повърхностното напрежение и почвата да се ( намокри, омокри - не е непременно да е термин ) по-лесно в целия обем. Ако заедно с svetlozelen сте агрономи и сте учили за това - моля кажете/дайте съвет - за мен беше важно да разбера дали има проблем че поливам цветята си с вода която съдъжда ПАВ - ИМЕННО на този въпрос искам да получа отговор, иначе няма смисъл да ми пишете такива дълги отговори с цитати и да си губите времето с отговори от вида на "това е така защото е така", защото приемам отговори с аргументи. А това че там където се разглеждат почвите и техните "водни свойства" не е споменато за това как биха влияли ПАВ върху това, не е мой проблем а проблем на учебника в който са написани. Почвите като всичко останало са материя от този свят и за тях важат с пълна сила всички физични, химични и т.н. закони, и ако ще си цитираме
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 0%B8%D0%B5
Съжалявам ако с въпросите си или с написаното от мен съм причил неудобство, лоши мисли, главоболие, както и каквито и да е други негативи - не съм го направил умишлено, още веднъж съжалявам.

Освен агроном РЗ съм завършила биология в Биологическия и химия в Химическия факултет на СУ,а после и преквалификация Ландшафтен дизайн.Като завършиш експериментите си можеш да публикуваш резултатите в специализирано издание,дотогава ще си действаме по старите,изпитани методи,които има публикувани в общоприетата литература.Ето че на хората така и не им стана ясно защо и как трябва да се омокря почвата с ПАВ и с каква цел,аз казвам,че това е отрова за растенията и то,приложено постоянно и многократно....като не се налагам,а пък ти си ги пери :) щом искаш!
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Съвети за торене!

Мнениеот HobGoblin » 11 Мар 2009, 01:10

Добре де, сигурно съм в грешка, все пак съм любител. Исках малко повече информация, исках да прочета нещо по въпроса. От вашите постове също нищо не се разбира, освен че много искате да ми натриете носа, незнайно защо. Така ли в днешно време се реагира на човек който иска да научи нещо и е жаден за знания? Ако е така, на къде сме тръгнали?
Благодаря все пак за обърнатото внимание, и съжалявам че съм Ви отнел ценно време да ми отговаряте.
Не си губете повече времето с мен
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И ПОДДРЪЖКА

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron