Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Да поливаме редовно градината,без да е нужно да ходим дотам

Да поливаме редовно градината,без да е нужно да ходим дотам

Мнениеот cvetar » 18 Мар 2009, 20:05

Вероятно много хора с градина на село, но живеещи и работещи в друго,отдалечено населено място,са умували по въпроса...Мнозина се скъсват от работа в събота и неделя,защото просто само тогава могат да отделят време - но горещините през седмицата,когато сте на работа и не можете да полеете лехите със зеленчуци, скапват разсадите....
Ето - една наша съфорумка се жалва тук...ами разбирам я...
ndk написа:... Аз се регистрирах вчера(ndk) казвам се Надя - от София съм! Имам лилиуми 3 бр на вилата... Миналата пролет ги посадих на вилата (след Правец) и цъфтяхя. Сега ще ходя в събота да ги видя... Може ли да ми каже някой те обичат ли слънце и как им се отразява сушата - тъй като не ходим всяка седмица?
Благодаря...

Предполагам,знаете как се отразява сушата...И който си няма баба и дядо на село,а иска зелена градина там,като отиде ...да чете тогава.
Надявам се да съм ви от полза с това,което сега ви описвам - как да поливате градината или лозето си, без да се налага непременно да сте там...
Разбира се, изходното условие е да имате там вода - кладенец или река с помпа, резервоар, или тръбопровод под налягане - горе долу това са вариантите за нашите условия - т.е. най-често срещаните случаи. Другото условие е да имате ток - 220 в или поне акумулатори за 24 волта.
И така - става дума да можете да поливате насажденията си редовно, защото през седмицата сте на работа а и мястото ви е далеч и само за едното поливане да харчите бензин - струва ли си ? Ако мислите,че е трудно да го направите - не, не е. В момента, в който сте насяли доматите и китките и сте оформили лехите за поливане -откъде да минава водата и как да пуснете маркуча, вие сте вече наполовина готови... Просто докато сте заети в града през седмицата, някой ще пусне водата по вадите вместо вас и то когато вие желаете да поливате - през ден, два или три и то само вечер, а не в горещините... този някой е вашата автоматика, която ще си направите сами.
Ако имате ток на мястото, ще ви трябва електронен програмируем таймер, който се настройва да подава 220 в към вашата помпа в определен ден и час от вас и за определено време - например 20 минути или половин час, през който помпата работи и изпомпва вода към вече направените от вас вади.Като измине времето, таймерът спира да подава напрежение към помпата и тя спира.
Е,вие за какво сте нужни там - тя сама се включва и изключва, но така, както вие сте поискали това да стане.
Ако в почивния си ден сте поляли и през седмицата не можете да отделите време за това, то таймерът ви се е погрижил да полее да кажем във вторник и четвъртък от 18 до 18.30 часа и като отидете в неделя отново, доматите са поляти и нямате ядове с изсъхналите и изгорени от слънцето растения...Това е, ако поливате с помпа.
Ако поливате с вода от ВиК тръбопровод, отново таймерът ще ви замени и ще полее вместо вас - но тогава ще включи електрическо кранче за определено време, а не помпа. Това ел.кранче се нарича магнетвентил или електрически вентил и работи като обикновеното кранче, но пуска вода тогава, когато му се подаде напрежение 220 в от таймера ви - тоест отново вие, като програмирате таймера да включи магнетвентила в определено от вас време, сте ненужни и той сам си полива ...
Такива кранчета има много -у вас те работят отдавна, но вие не сте се замисляли - а кой аджеба пуска водата в пералнята и я спира като се напълни? Ами в съдомиялната машина? Ами в домашната отоплителна система - нафтено или газово котле? Та магнетвентил можете да намерите в магазините за резервни части и да го впрегнете да полива вместо вас, както вече от години поливам и аз на дядото доматите...
Накрая - ако нямате 220 в на мястото, то тогава направете 24 волтова инсталация от 2 бр. 12 волтови автомобилни акумулатори и хем ще си светите там, хем ще ви стигнат за цялото лято да включват магнетвентил, но за 24 волта - и такива има в магазините на фирмите, занимаващи се с изграждане на локално парно. Например италиански вентил за 24 волта струва около 50 лв. И ще трябва и някой да ви преустрои таймера да работи не от 220 в ,а от 24 волта - по силите е на ел или радиотехник, съвсем малко още работа.
Eто за какъв таймер става дума...има различни модели подобни :
http://mixvill.hu/11/products/585
или този - струва 18.90 лв в едно магазинче за радиочасти до нас...:
http://chinatimer.en.hisupplier.com/pro ... Timer.html
Предполагам видяхте,че таймерът си има вградена в него акумулаторна батерия - ако спре токът от мрежата,тя го захранва,за да не си загуби данните от настройката ви за това кога да включи помпата или магнетвентила...Така честото спиране на тока по селата не му се отразява на запаметените времена за поливане.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Да поливаме редовно градината,без да е нужно да ходим дотам

Мнениеот cvetar » 02 Апр 2009, 16:03

Проблем за мнозина собственици на градина на село е и спирането на водоподаването точно по време на уикендите в горещините,когато всички искат да поливат...Тогава единственото спасение е в резервоар за вода - и поливане с вода от него.Но ако пускат водата рядко и през седмицата,докато вие сте на работа - как ще си пълните резервоара така,че да полеете в събота и неделя ?
Ето ви едно простичко решение - как да си напълните резервоара с вода и да спрете водата,но без да се налага да ходите до селото ....а като отидете - винаги да ви очаква пълен догоре...
Спомнете си за принципа на работа на тоалетното казанче от близкото минало и просто веднага става ясно какво трябва да направите !
А именно - на края на тръбата,която пълни резервоара ви, си монтирайте едно такова спирателно кранче с поплавък,каквото има в казанчето на тоалета...и ... това е ! Така при оставен леко отворен кран за водата,монтиран на тръбата преди входа и в резервоара,щом той се напълни - водата спира да изтича. А вашият резервоар ще ви очаква винаги пълен независимо от капризите на ВиК...,готов за поливане на китки и доматки....но водата няма да се излива безконтролно от оставения леко отворен кран,защото поплавъкът следи нивото и при напълване на резервоара ви водата спира. Е, приятно поливане...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Да поливаме редовно градината,без да е нужно да ходим дотам

Мнениеот cvetar » 02 Апр 2009, 20:15

HobGoblin написа: Има ги и в "Практикер" за 7-8 лева. И другото което исках да добавя е че трябва да се види преди това колко е мощно нещото което ще се включи защото повечето такива кутийки са до 16A ток...

Таймерите са два вида - механични / по-евтините/ и електронни. Евтините механични таймери не подхождат за целите на автоматизираното поливане,защото позволяват програмиране в рамките само на 24 часа и с една програма,докато електронните може да се настройват с времена за включване и изключване за всеки ден от седмицата поотделно.Мощността на включените консуматори,комутирани от таймера,не трябва да надвишава 3 киловата.Но това много лесно се променя - може да комутирате уреди с каквато искате мощност само с един таймер...За целта ви е нужен и мощен контактор - свободно се продава по магазините. И за да комутирате примерно 6 или 8 киловата / 30 А или 40 А при 220 V/ ,трябва да си купите подходящия контактор за тази мощност.Но таймерът в този случай ще подава напрежение на намотката на контактора,а контактите му ще управляват товара ви - помпа или каквото искате...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Да поливаме редовно градината,без да е нужно да ходим дотам

Мнениеот ramodeflores » 12 Юни 2009, 16:10

Благодаря за идеята за поливане!!!

Наистина мисля, че е много полезна и също така смятам, че с масовата промяна на климата тези видове поливания ще се използват все повече.
Още повече, че животът ни става все по-динамичен и имаме все по-малко време...
Особенно капковото напояване - което е икономично, мисля че навлиза все повече в употреба през последните години.


Дори ако не си се замислял, да ти подхвърля една идея - защо не започнеш да се занимаваш професионално с това??? Явно ти се оттдава, а и наистина много хора имат нужда някой да им изготви тая система наготово - като мен например :P


И така... аз да си задам въпроса...
Какво ще стане ако някой, започне да звъни по телефона непрестанно? :(

Означава ли, че градината ми ще прогизне?
А ако водата във варела например се изчерпи и звънна да задействам системата какви ще са последствията?

:f :b
Аватар
ramodeflores
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Юни 2009, 15:51

Re: Да поливаме редовно градината,без да е нужно да ходим дотам

Мнениеот HobGoblin » 12 Юни 2009, 18:42

Тук говорим за таймери, които се програмират предварително кога да се включат, а не за звънене по телефона
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Да поливаме редовно градината,без да е нужно да ходим дотам

Мнениеот cvetar » 12 Юни 2009, 19:09

ramodeflores написа:Благодаря за идеята за поливане!!!

Наистина мисля, че е много полезна и също така смятам, че с масовата промяна на климата тези видове поливания ще се използват все повече.
Още повече, че животът ни става все по-динамичен и имаме все по-малко време...
Особенно капковото напояване - което е икономично, мисля че навлиза все повече в употреба през последните години.


Дори ако не си се замислял, да ти подхвърля една идея - защо не започнеш да се занимаваш професионално с това??? Явно ти се оттдава, а и наистина много хора имат нужда някой да им изготви тая система наготово - като мен например :P


И така... аз да си задам въпроса...
Какво ще стане ако някой, започне да звъни по телефона непрестанно? :(

Означава ли, че градината ми ще прогизне?
А ако водата във варела например се изчерпи и звънна да задействам системата какви ще са последствията?

:f :b

Добре сте дошла,първо... :-p Че още дошла - недошла, и въпроси... :) :) Професионално не се занимавам с описаното тук от мен - а причината е проста...Като чуят за цена на части и някои нужни преобразования на ВиК мрежата им,повечето желаещи забравят за въпросите си,защото обикновено очакват от описаното тук чудеса за без пари...А чудеса няма - има реални хора и неща,предмети,прибори с определени възможности....Необходими са и известни познания по електроника - все пак и поддръжката си иска своето. Фирмите,оборудващи градините на богати клиенти,вземат доста,но не се съобразяват с неща,пожелани от хората,а обикновено изграждат стандартни системи...А аз като любител се опитах да ви опиша част от направеното да ми улесни живота - ако желаете - ще го направите.... Сега по въпроса за системата,в която таймерът е заменен със звуково реле.Тогава е възможно да се кефите,като просто позвъните от къщи или от работа по телефона ви,за да полеете мястото си.Необходимо е да имате ток и телефон на вилата или лозето /е и вода.../ Идеята е много проста...телефонът там звънва,щом го наберете, като звукът му задейства звуково реле. А то включва реле за време и симистор/ ако искате да сработи помпа или друг мощен консуматор/ или просто подава напрежение на магнетвентилите направо,за да пуснат вода.Въпросът е,че многократните позвънявания / част от тях може да са и нежелани или случайни / ще предизвикат и многократни включвания на поливната система, и логично е да се питате как това се предотвратява,за да не ви наводни някой зевзек или приятел мястото...
ramodeflores написа:Какво ще стане ако някой, започне да звъни по телефона непрестанно? :(

Нека си звънииии... :) като си няма работа...Няма да си наводните лехите или бостана...защото има и елемент от системата,който следи за наличие на почвена влага...Дали е валял дъжд преди малко,или вече от предишно обаждане системата е поляла - това се следи с датчик за влажност.Ако вече сте поляли един път,влагата в почвата е нараснала,което се отчита именно от датчика за влага и сигналът му се използва за забрана на включване на релето за време и магнетвентилите....или помпата.Като позасъхне почвата и пак има нужда от поливане,сигналът от този датчик разрешава работата на поливната система.Така че елиминирането на нежеланите позвънявания става с датчик за влага.Разбрахте - помага и в случай,че вече е валяло/безплатна поливка от дядо Боже.../ и няма нужда от поливане. Вие обаче не сте там и не знаете дали и колко е валяло - и ако позвъните с цел поливане,датчикът ще прецени дали да включи поливане или да не го позволи...Надявам се да съм Ви отговорил на въпросите,ramodeflores !
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна



Подобни теми


Назад към ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И ПОДДРЪЖКА

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron