Switch to full style
Добави отговор

Червеният калифорнийски червей

27 Фев 2009, 14:24

Видях, че тук има тема за приготвянето на компост и се сетих за червения калифорнийски червей - удивително създание; като всички Божи твари де. :D
Когато бях 11 клас мисля, участвах в няколко конкурса и писах реферат именно за това животно - червения калифорнийски червей. :D Той се отглежда главно с тази цел - компост. А после продават по магазините плода на неговия жизнен цикъл.
Та тогава дори се свързах със собственичка на ферма за червени калифорнийски червеи и я помолих да ми даде малко за каузата на тази ми научна дейност. :-D
Доста време си ги отглеждах, а накрая ги пуснах на свобода в едно малко торище в градината ни на село, но компостът, който бяха създали, бе удивителен - най-хубавият, който съм виждала! И до сега малко съжалявам, че не продължих да си ги отглеждам в апартамента, но нашите нямаше да са много доволни. :)
Та тогава научих доста за тези червеи, купих си книга за тях, наблюдавах ги ... Беше си наистина удивително! :-p
Размноваха се, ставаха повече. А храната - изхранвах ги с конски фекалии. През определен интервал от време слагах надробени с ръцете ми :D фекалии, след това ги пръсках, за да се увлажнят (това е важно условие, но трябва да се внимава да не се прекали, защото е пагубно за червеите) и скоро след това тези създания, които обикновено се крият по-дълбоко, излизаха в горния, прясно добавен слой, за да се хранят. След техните действия вече можех да докосна не конски фекалии, а първокачествен, 100% естествен и изключително полезен за растенията компост!
Хммм ... май пак трябва да започна да си ги отглеждам. То си ми е и мечта де - след време пак да гледам червени калифорнийски червеи. :D
Наистина удивителни създания!!! :-p :-p :-p

Re: Червеният калифорнийски червей

27 Фев 2009, 14:36

червеите е лесно да се намерят
но се чудя как намери коне :) :) :)

Re: Червеният калифорнийски червей

27 Фев 2009, 14:39

Ааа, червеите ми не бяха изровени, а от ферма. Класови животни! :-D :)
А конете - лесна работа, на село бол. Още не сме изгубили връзка с корените! :)
Все пак съм родом от Златна Добруджа - земя, това-онова. :)

Re: Червеният калифорнийски червей

27 Фев 2009, 14:43

ми аз като съм от Несебър мога ли да ползвам фекалии от делфини че нямаме коне хич :) :) :)

Re: Червеният калифорнийски червей

27 Фев 2009, 14:47

:D

Не съм запозната ... (замислена физиономия)

П. С. Само малко трудно ще си намериш делфински. :-D :)

Фууу, аз толкова сериозна тема пуснах, със съществено значение, пък ти ... :) Важното е, че в този форум наистина е весело и това много, много ми харесва!!! :D

Re: Червеният калифорнийски червей

27 Фев 2009, 15:00

хубу дееееееееееее :)
ади ши съ откажа от Несебър
и ши мина на по сериозно...от Пловдив съм
и Столипеново ми е близо и там има коне ногу :P :) :P

Re: Червеният калифорнийски червей

27 Фев 2009, 15:21

И хубаво, че се отказа от Несебър! :) Че как щеше да гониш делфините не знам ...

Re: Червеният калифорнийски червей

27 Фев 2009, 15:30

просто ги гледам от балкона си :-vv

Re: Червеният калифорнийски червей

21 Сеп 2009, 20:35

днес си взех биопочва от червен калифорнийски червей - поне така пиша на опаковката. само че ме притеснява киселинноста й - 7,2 . какво бих могла да отглеждам в такава почва.
според етикета ??? може дори да се ползва за разсади .....
Последна промяна DarinaN на 23 Сеп 2009, 13:47, променена общо 1 път

Re: Червеният калифорнийски червей

22 Сеп 2009, 10:00

DarinaN написа:днас си взех биопочва от червен калифорнийски червей - поне така пиша на опаковката. само че ме притеснява киселинноста й - 7,2 . какво бих могла да отглеждам в такава почва.
според етикета ??? може дори да се ползва за разсади .....

Миналата година и аз си бях взела 2 чувала големи и трябва да ви кажа ,че не знаех каква е киселинноста и много не се съобразявах с това ,но много съм доволна.Всичко което сях в нея или прибавих към нея вървеше чудесно.Идеално се отрази и на пепиното .Напълних такава една голяма кашпа и сях едно мъничко разсадче пепино.До края на сезона стана 2метра и изхрани 4 големи и 2по-малки плода.Тази година не можах да си намеря и определено не можах да постигна такива резултати с китките.Според мен тази почва или тор е най -добрата и си я прибавям в смеските според растенията със торф, почва, пясък, листовка и т.н.
Добави отговор