Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Как да удължим живота на цветята във вазата?

Как да удължим живота на цветята във вазата?

Мнениеот Gradinar » 21 Ное 2008, 09:36

За целта трябва да спазваме следните условия: Цветовете се от-рязват малко преди пълното им разцъфтяване. За да има повече резервни хранителни вещества, дръжките трябва да са по-дълги. Отрязването се извършва с остро ножче, за да се получи гладък срез. Водата, в която са натопени цветята, трябва да се сменя всеки ден. През нощта е добре да се поставят в по-хладно помещение. Ако забележите, че повяхват, ги натопете до цвета във вода. Когато цветята са с по-твърда дръжка (хризантеми, божури), добре е да я разцепите на 3 - 4 см от края, преди да ги сложите във вазата. По този начин ще улесните поемането на вода. Дръжките на цветята, които изпускат млечен сок, трябва да се подрязват под водата. Причината е, че млечният сок бързо се втвърдява на въздух, запушва проводящите тъкани на стъблото и цветът бързо увяхва.
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Как да удължим живота на цветята във вазата?

Мнениеот КалиД » 02 Мар 2009, 15:58

Gradinar написа:За целта трябва да спазваме следните условия: Цветовете се от-рязват малко преди пълното им разцъфтяване. За да има повече резервни хранителни вещества, дръжките трябва да са по-дълги. Отрязването се извършва с остро ножче, за да се получи гладък срез. Водата, в която са натопени цветята, трябва да се сменя всеки ден. През нощта е добре да се поставят в по-хладно помещение. Ако забележите, че повяхват, ги натопете до цвета във вода. Когато цветята са с по-твърда дръжка (хризантеми, божури), добре е да я разцепите на 3 - 4 см от края, преди да ги сложите във вазата. По този начин ще улесните поемането на вода. Дръжките на цветята, които изпускат млечен сок, трябва да се подрязват под водата. Причината е, че млечният сок бързо се втвърдява на въздух, запушва проводящите тъкани на стъблото и цветът бързо увяхва.

Аз ще добявя,че цветята за букети се режат рано сутринта,докато не ги е напекло слънцето. :) Във ваза с гербери се слагат една -две капки белина на литър вода.Водата трябва да е много малко около5 см. във вазата и дръжките се подрязват често.Когато вазата е пълна с вода дръжките загниват отгоре и гербера умира. :l
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня

Re: Как да удължим живота на цветята във вазата?

Мнениеот Strict » 02 Мар 2009, 17:33

аз съм против да се режат цветя и слагат във вази
приемам ги като трупове и ми е гадно да гледам такива неща.... :l
ако нямате нищо против да закрием тази тема
и да си говорим за живи цветя и хора :-vv
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Как да удължим живота на цветята във вазата?

Мнениеот zamakat » 04 Мар 2009, 14:18

Е, нали Стрикт е демократичен човек и ще се съгласи,че всеки има право на мнение и затова ще си позволя да изкажа моето по въпроса-Според мен на резнатите части от растения,било то и отрязан цвят, не трябва да се гледа като нещо мъртво и като труп, защото просто не е така и ще кажа защо.Дори и отрязано растението доста дълго запазва живота в себе си и дори ще ви разкажа за няколко случая на продължаването на живота от рязан цвят.На учителката по химия на сина ми и подарили хризантеми от онези големите,жълтите, нафъканите толкова били красиви и трайни, че тя не ги изхвърлала и накрая видяла, че те са се вкоренили и сега тя има от този сорт в двора си и досега им се радва.Другия случай ми разказа една цветарка от нашето цвитарско дружество-те са две сестрички и наскоро майка им почина-лятото занесли на гроба букет от невенчета и на следващия път като отишли цветята се били вкоренили ,сяли ги направо.Аз пък-не да се хваля, но съм вкоренявала карамфил от рязания цвят, има едни странични издънки -трудно става, но при повече късмет.
Така че при растенията не е като при животните-резнеш го и хайде -вече е труп и после се храним с трупове и мъртва плът.Растението дори и отрязано пак е живо -парченцето ябълка съдържа в себе си всички витамини и ензими необходими за човека-стига да не е сготвена и опечена.Същото е и с марулката -дори и нарязана на ситно в салатката тя е жива и носи живота в себе си и хранейки се с такава храна, живота се прехвърля от растението в човека.Затова предпочитам да се храним със сурови плодове и зеленчуци, а не с нещо, направено от трупове на животни.
А относно рязания цвят мисля,че цветът така или иначе ще увяхне дали във вазата или на място и после пак ще го отрежеш.Дори понякога във вазата се запазва по-дълго отколкото на корена.Отвън мине някой горещ циклон или киселинен дъжд и айде-издухан цвета. А да не говорим за емоцията и радостта, която носят те на хората,които нямат възможност да ги гледат на място и на корен-лекуват от стреса :) Не случайно е и изкуството за подреждане на цветя- икебана
Наблюдавала съм колко много се радват хора, примерно,които живеят в апартамент и нямат място да гледата цветя,видят градината нацъфтяла напролет -отрупана с цветя,нарциси безброй, очите им остават, -аз им набирам голям букет и те са толкова щастливи и за мен щастието, че съм ги зарадвала е още по- голямо.Е какво сега да ги държа на корена ли-само за мен-нека да радват хората-цветята са за това. :D
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Как да удължим живота на цветята във вазата?

Мнениеот КалиД » 05 Мар 2009, 23:42

Ани,в момента имам възможността да правя букети в един цветарски магазин и не мога да ти опиша,колко много ме разтоварват и успокояват цветята-красиви,нежни,ароматни. :) :) Емоцията е голяма,като видиш крайния резултат-десетки усмивки, ахкащи от красотата им лица :-p .Аз възприемам отрязаното цвете,като начин да се докоснат до него много хора.В очите на всеки човек то е по-красиво,по-нежно,божествено!А,когато е красиво аранжирано и подарено с любов :b остава частица нежност и красота в душите и сърцата ни.По този начин то живее по-дълго от неотрязаното и прецъфтяло цвете,видяно от няколко човека! :P
Аз също имам захванати хризантеми и карамфили от отрязан цвят.В момента също съм си взела от карамфилите много чески. :da :da :da1 Това означава,че давам живот на много нови цветя :da1 :da1 :da1 .
Моят съвет към теб е-гледай на отрязания цвят,като стотици новородени бебета :b :b :b :b :b :b :b :b :b :b :b :b :b :b :b :-p
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня

Re: Как да удължим живота на цветята във вазата?

Мнениеот zamakat » 06 Мар 2009, 11:50

Напълно съм съгласна с теб и аз така мисля.Много обичам аранжировките -може ли да те помоля да снимаш някои от тези аранжировки и да ни ги покажеш - имаме такава темичка за аранжировки-много обичам да им се любувам. Снимай- ако не можеш да ги качиш -сина ще ги качи. :D
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Как да удължим живота на цветята във вазата?

Мнениеот КалиД » 06 Мар 2009, 22:22

Ани,снимахме ги ,и аз искам да Ви ги покажа.Ще се постарая. :D
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня



Подобни теми


Назад към ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И ПОДДРЪЖКА

Кой е на линия

Регистрирани потребители: etijaxuzaxu, Google [Bot]