Switch to full style
Добави отговор

Как да отстраним праха по листата на цветята?

21 Ное 2008, 09:35

За целта използвайте метличка от пера или мек парцал. Ако дълго време не сте отстранявали праха, можете да го премахнете с гъба, натопена в хладка сапунена вода. Изтрийте листата отгоре и отдолу и след това изплакнете с хладка вода. Ето как да почиствате някои по-капризни цветя. Кактуси. Натопете четка за зъби във вода с малко сапун и изтрийте внимателно кактуса. После го изплакнете обилно под душа. Мъхнати растения. Например сентополията не понася почистване с вода. За мъхнати цветя като нея използвайте миниатюрна прахосмукачка, предназначена за почистване на компютърни клавиатури. Папрати, азалии, камелии, рододендрони. Те са алергични към варовика и от него образуват белезникави петна по листата си. Затова използвайте дъждовна вода или деминерализирана.

Re: Как да отстраним праха по листата на цветята?

27 Фев 2009, 14:03

Още от малка знам (май го бях чела в някаква книга "Домашна библия"), че бирата е изключително полезна за цветятя (особено тъмно пиво) и винаги съм почиствала праха от листата с памуче, натопено в бира (обикновено обаче е била светло пиво :) ). Листата така лъсват! :-vv Но не трябва да е прекалено, прекалено влажно, че после от капките остават следи (това от опит :-D ). Дори когато в чашите има останала малко изветряла бира, поливам саксиите.
По-опитните цветари, занимаващи се много с отглеждане на растения, ще споделят какво мислят за моя метод. Наистина ще ми е интересно да разбера мненията им. :D :da1

Re: Как да отстраним праха по листата на цветята?

27 Фев 2009, 14:11

по вашите методи ако започна да чистя листата
ще ми е нужна поне 1 година време :) :) :)
аз ги чистя от праха със струя вода от пистолета :f

Re: Как да отстраним праха по листата на цветята?

27 Фев 2009, 14:32

Strict написа:по вашите методи ако започна да чистя листата
ще ми е нужна поне 1 година време :) :) :)
аз ги чистя от праха със струя вода от пистолета :f


:) И после започвай отново от първите изчистени! :)
Браво на теб!!! :)

Наистина си става бавничко, но и аз нямам много цветя де - особено тук в Студентски град. Пък и не съм много редовна. :D Пък и на бенджамина ми му стана нещо тази зима, та му поокапаха листата. Така че се справям някак си. :)

Re: Как да отстраним праха по листата на цветята?

28 Фев 2009, 09:44

Тва с бирата е много яко! Ще взема днес да го пробвам, понеже така и така на обяд ще има пържена риба с картофки :) :) :)
А ти Майки - пистолет-не пистолет - хич не си ги измил хубу китките,/ши ма извиняваш!/ и ко плащаш добре :P , ний с дружката ми, дет мре за твоя екобар ши додим да търкаме листа. :da Добре, че поне солейролията е чиста, чееееееее, голям зор ши има там, ко речеш да миеш листо по листо...

Re: Как да отстраним праха по листата на цветята?

28 Фев 2009, 11:55

За миенето на листата с бира го знам още от майка ми-тя миеше листата на фикуса и филодендрона с остатъка от бира.На мен много не ми остава време за тази процедура.Лятото като ги изнеса отвън и тази работа свършва дядо Господ. А за поливанито с бира и други всякакви напитки като -безалкохолни,сокове и кафе също било хубаво и подхранвало-така ми казаха приятелки цветарки -особено за трилистниците много хубаво вървели.За камелията съм чела, че обича да я поливат с чай и тъй като ние сутрин редовно пием билков чай гледам винаги да занеса и на нея.Като четох за един от най- полезните и ароматни чайове-ройбос-една жена в писмата до редакцията споделяше, че полива цветята с ройбос и вървели много буйно-реших и аз да пробвам- наистина е вярно -тези чайове и билки помагат не само на хората, но и на растенията.Поливани с ройбос те помалко се нападат от болести и вредители.

Re: Как да отстраним праха по листата на цветята?

28 Фев 2009, 16:44

Маме, радвам се, че си харесала идеята ми.

Иначе - щом и други знаят за бирата, явно си е вярно. :D Аз поливам с бира, слагам им понякога утайката от кафето (аз не пия кафе, но мъжлето обикновено си пийва :D ). А като стана дума за чай - нали сега варя редовно чай на малката, та събирам билките и понеже мисля да садя магданоз, ще сложа билките в саксията.
Що се отнася до поливането с други напитки - аз знам, че прекалено сладките или солени такива са вредни.

Замък, какъв е този чай ройбос? За първи път го чувам. Ще се радвам да споделиш. :da1

Re: Как да отстраним праха по листата на цветята?

28 Фев 2009, 16:49

мъжа ти не се ли занимава с малката
че стигаш до там да вариш чай :) :) :)

Re: Как да отстраним праха по листата на цветята?

28 Фев 2009, 17:21

Стрикт, аз вярно си падам малко албанска батерия, ама честно казано не успях да "смеля" изказването ти. :D

Re: Как да отстраним праха по листата на цветята?

28 Фев 2009, 18:07

Pavlina Nikolova написа:Стрикт, аз вярно си падам малко албанска батерия, ама честно казано не успях да "смеля" изказването ти. :D

то и аз съм труден със смилането :P :) :P
Добави отговор