Switch to full style
Добави отговор

Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

13 Ное 2008, 21:10

За разлика от облагородяването,където имаме корени на подложката и целта е да принудим една пъпка да се развие и даде начало на друг вид,при въздушния отвод целта е да създадем условия на клонче от самото културно растение да си пусне корени,но без да е отделено от майчиното растение и хранещо се от него,докато пуска корените си.При това вкореняване не се реже клонче да се топи във вода.Избира се клонче от вида,за предпочитане да има 2-годишна дървесина и с дължина около 25 - 30 см.Обелва му се от кората едно пръстенче с ширина 1 см,но само кората,с остро ножче.Около обеленото място се вкарва прозрачна пластмасова чашка от бира,разрязана по дължина така,че и дъното да е срязано до половината,за да влезе дотам обеленото клонче.Чашката се завързва здраво с медна тел или здрав конец.Пълни се с рохкава почва,която се поддържа винаги влажна в периода на вкореняване.Ако е нужно,се привързва допълнително към друго по-дебело клонче или колче,за да не провисне от тежестта на чашката и да се счупи.След около месец - говорим си за летния период от юни до август - клончето пуска корени точно от обеленото място,които ще може да се видят и от вас,ако сте употребили прозрачна чашка,както вече писах.Следва да отрежем клончето под чашката,да го пренесем на желаното за постоянно място за засаждане и да го засеем,като внимателно отстраним вече ненужната чашка...Не е сложно,нали...но пък е гарантиран метод,който никога не ме е подвеждал в моята практика.
Забележете,че постоянно трябва се да навлажнява почвата в чашката,а и да се наглежда дали не са се появили коренчета.
При вкореняването с въздушен отвод клончето е свързано с майчиното растение,не линее,не му жълтеят листата,продължава да се храни и да нараства,и след отделянето му за засаждане не боледува,по-бързо се развива в сранение с резник,пуснал корени във вода.
Вижте сами в Гугъла какво правят руснаците...много видове размножават по този начин - уверете се сами в това. Напишете в полето за търсене " воздушная отводка" и си вземете питие докато разглеждате картинките - има какво да видите.Аз имам опит със следните видове - хибискуси,фикуси,дрян,смокиня,лоза,клематис,дива лоза,лоницера,разбира се с цитрусови...
Ето и сайтове с картинки за да видите за какво става дума...
http://mybonsai.narod.ru/ficuc_aer.htm
http://myfl.ru/blog/careflowers/vozdushnaya-otvodka
http://www.bonsaiforum.ru/forum/index.p ... st&id=5306

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

15 Юни 2009, 11:58

Вчера и аз реших да опитам този метод за размножаване. Стриктно спазвах указанията на cvetar. Но не точно на типичен цитрус. Ще видим дали ще се получи и за колко време.

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

03 Авг 2009, 21:11

Имам въпрос ,този месец подходящ ли е за размножаване с въздушен отвод? И после като вече се вкорени и отдели от майчиното/ което е облагородено /,трябва ли и новото вече растение да се облагородява?

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

04 Авг 2009, 13:46

SuN написа:Имам въпрос ,този месец подходящ ли е за размножаване с въздушен отвод? И после като вече се вкорени и отдели от майчиното/ което е облагородено /,трябва ли и новото вече растение да се облагородява?

Не пишеш какво ще размножаваш...но все още не е късно за такова размножаване.Получената вкоренена клонка се засява след отрязване от майчиното растение и няма нужда от облагородяване.

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

04 Авг 2009, 19:55

Благодаря ти cvetar :D точно на твоя отговор разчитах :-p За размножаване на лимон и портокал става въпрос .

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

05 Авг 2009, 14:20

SuN написа:Благодаря ти cvetar :D точно на твоя отговор разчитах :-p За размножаване на лимон и портокал става въпрос .

Щом уточняваш - нека и аз да добавя,че почвената смес в чашката около клончето за цитрусите е хубаво да включва и промит по-фин пясък заедно с градинска пръст...Не тори с никакъв тор по време на вкореняване,а често навлажнявай и следи за поява на коренчета - поне 1 месец им е нужен.Внимателно обели и отстрани кората на клончето без да нараниш стъблото,а ако е тъничко и има опасност от счупване - превържи кофичката с тел или превръзка от найлонов чорап към колче или по-дебело друго клонче.И не оставяй листа по стъблото там,където то се намира в кофичката - отстрани ги.

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

08 Авг 2009, 14:01

Може ли да попитам този метод дали е удачен за нар.Съседката има цял храст висок 2метра и аз искам да си захвана.

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

08 Авг 2009, 17:16

stela75 написа:Може ли да попитам този метод дали е удачен за нар.Съседката има цял храст висок 2метра и аз искам да си захвана.

Може да питаш... :) а може и да пробваш.Но клончето,избрано за вкореняване,да е миналогодишно - вдървесинено вече,а не зелено от този сезон.

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

08 Авг 2009, 17:19

cvetar написа:
stela75 написа:Може ли да попитам този метод дали е удачен за нар.Съседката има цял храст висок 2метра и аз искам да си захвана.

Може да питаш... :) а може и да пробваш.Но клончето,избрано за вкореняване,да е миналогодишно - вдървесинено вече,а не зелено от този сезон.

Чакай малко сега ,значи аз нищо не направих :( така ли ?Моите клончета са зелени :)

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

08 Авг 2009, 17:40

cvetar написа:За разлика от облагородяването,където имаме корени на подложката и целта е да принудим една пъпка да се развие и даде начало на друг вид,при въздушния отвод целта е да създадем условия на клонче от самото културно растение да си пусне корени,но без да е отделено от майчиното растение и хранещо се от него,докато пуска корените си.При това вкореняване не се реже клонче да се топи във вода.Избира се клонче от вида,за предпочитане да има 2-годишна дървесина и с дължина около 25 - 30 см.

Е за пореден път се уверявам - не четете бе,хора... :( Писах,обяснявах...За кого правя тези теми ....като не си правите труда да прочетете поне ! Остави ги така сега,да видиш дали нещо ще стане...
Добави отговор