Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Облагородяване"на пъпка"/T-Bud,Chip Bud Grafting Techniques/

Re: Облагородяване"на пъпка"/T-Bud,Chip Bud Grafting Techniques/

Мнениеот cvetar » 13 Май 2009, 23:01

Алпина написа:Ето инфо по темата в популярен руски сайт: http://flower.onego.ru/kustar/paeonia.html

Конкретно за този метод пише само това: "При размножении пионов прививкой в качестве подвоя используют корни травянистого пиона. В начале августа с древовидного пиона нарезают черенки с двумя почками. Нижнюю часть черенка срезают с двух сторон в форме клина. На корне подвоя делают такой же формы вырез, плотно вставляют в него черенок привоя и обвязывают полиэтиленовой пленкой. Затем полученные растения укладывают горизонтально в слой увлажненных опилок и ставят в затененное место. Через месяц укорененные растения высаживают в парник на такую глубину, чтобы нижний глазок был ниже уровня почвы на 5-7 см. Посадки сверху мульчируют опилками для предохранения от пересыхания. На постоянное место растения высаживают через два года. "

Всъщност присадката не е пъпка, а резник от дървовиден божур.

Да, видях го сайта...Всъщност е позната техника и при клематиса -върху корени от дивия се присажда калем от културен вид.Е ако имаш достатъчно коренища от божур, и желание - пробвай ! Човек се учи цял живот... :)
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване"на пъпка"/T-Bud,Chip Bud Grafting Techniques/

Мнениеот nik1357 » 06 Юни 2009, 11:23

Моля обяснете какво трябва да се прави с подложката когато се присажда.
При присаждане на будна пъпка оставят ли се листа или пъпки от подложката или всички се премахват при присаждането?
При присаждане на спяща пъпка реже ли се веднага част от листата?
Кога се отстранява частта от подложката над присадката?
Аватар
nik1357
Малко цвете
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Юни 2009, 11:12

Re: Облагородяване"на пъпка"/T-Bud,Chip Bud Grafting Techniques/

Мнениеот cvetar » 06 Юни 2009, 14:54

nik1357 написа:Моля обяснете какво трябва да се прави с подложката когато се присажда.
При присаждане на будна пъпка оставят ли се листа или пъпки от подложката или всички се премахват при присаждането?
При присаждане на спяща пъпка реже ли се веднага част от листата?
Кога се отстранява частта от подложката над присадката?

Ей,ама много сте икономични откъм инфо за себе си,бе хора... :) човек се чуди как да ви пожелае - добре дошъл ли,добре дошла ли.... :P Както и да е,въпреки че съм писал вече по зададените въпроси,карам подред...
С подложката не се прави нищо особено преди и когато се присажда.Преди присаждане трябва да сте сигурни,че ще и се отдели кората,за да е възможно присаждането - затова тя трябва да се полива през цялото лято до момента на присаждане - иначе не и се отделя кората.Там,където ще присаждате пъпката от културния вид,се почистват само около това място листата или бодли,или малки клончета,ако има такива,за да не пречат на присаждането.
Когато се присажда - в момента на присаждане се прави на подложката само един Т - отрез....и се превързва напъханата пъпка в него. Това е.
При присаждане и на спяща,и на будна пъпка по подложката освен споменатото почистване в мястото на присаждане не се реже нищо друго от нея - нито листа,нито клончета .
Рязането на стъблото на подложката над облагородената пъпка се прави след развързване на пъпката,като се уверим,че почва да се развива - независимо от начина на облагородяване.Обикновено това става след около месец след присаждане,ако е на будна пъпка или напролет,ако е на спяща пъпка.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване"на пъпка"/T-Bud,Chip Bud Grafting Techniques/

Мнениеот nik1357 » 07 Юни 2009, 12:01

cvetar написа:
nik1357 написа:Моля обяснете какво трябва да се прави с подложката когато се присажда.
При присаждане на будна пъпка оставят ли се листа или пъпки от подложката или всички се премахват при присаждането?
При присаждане на спяща пъпка реже ли се веднага част от листата?
Кога се отстранява частта от подложката над присадката?

Ей,ама много сте икономични откъм инфо за себе си,бе хора... :) човек се чуди как да ви пожелае - добре дошъл ли,добре дошла ли.... :P Както и да е,въпреки че съм писал вече по зададените въпроси,карам подред...
С подложката не се прави нищо особено преди и когато се присажда.Преди присаждане трябва да сте сигурни,че ще и се отдели кората,за да е възможно присаждането - затова тя трябва да се полива през цялото лято до момента на присаждане - иначе не и се отделя кората.Там,където ще присаждате пъпката от културния вид,се почистват само около това място листата или бодли,или малки клончета,ако има такива,за да не пречат на присаждането.
Когато се присажда - в момента на присаждане се прави на подложката само един Т - отрез....и се превързва напъханата пъпка в него. Това е.
При присаждане и на спяща,и на будна пъпка по подложката освен споменатото почистване в мястото на присаждане не се реже нищо друго от нея - нито листа,нито клончета .
Рязането на стъблото на подложката над облагородената пъпка се прави след развързване на пъпката,като се уверим,че почва да се развива - независимо от начина на облагородяване.Обикновено това става след около месец след присаждане,ако е на будна пъпка или напролет,ако е на спяща пъпка.




Благодаря за информацията!
Относно мен -казвам се Николай ,на 52 години съм и живея в село Бъзън.
Благодаря и за поздрава .
Бъдете жив и здрав.
Николай
Аватар
nik1357
Малко цвете
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Юни 2009, 11:12

Re: Облагородяване"на пъпка"/T-Bud,Chip Bud Grafting Techniques/

Мнениеот cvetar » 26 Авг 2009, 14:35

Отминават последните дни на август - желаещите да облагородяват плодни дръвчета на спяща пъпка имат още 1-2 седмици максимум за тази дейност...Сега ми се искаше да ви запозная и с един малко познат начин да се облагороди лоза по това време.Верно - лозата не е цвете или декоративен храст - но е много разпространена и ми се иска да направим едно изключение поради голямата и разпространеност и участие в почти всеки двор... нали сянката и приятната и зеленина са също част от зеленото ни богатство.Та става дума за така нареченото майоркско облагородяване - то е вид облагородяване "на пъпка" при лозата - сигурно по името на остров Майорка,където явно се практикува...и е като вече разгледания по-горе chip-budding.Аз го предпочитам заради бързото и лесно прихващане и малкото нанесени рани на лозата.Прави се сега,трябва ви пак само едно остро ножче и отрезите изглеждат така

Изображение

За подложка се използва узрял добре развит тазгодишен летораст,в чиято основа си избирате пъпка,която изрязвате и на нейно място поставяте пъпка от калема на избрания друг сорт грозде.Калемът се реже от средата на добре узрял тазгодишен летораст и внимателно му се отстраняват листата.На снимката горе добре се вижда как изглежда изрязаната пъпка заедно с част от дървесината - така нареченото щитче.Щитчето,изрязано от подложката,се хвърля,а същото такова по размери от калема се изрязва и се поставя на негово място,като се превързва стегнато.И както си е при спящата пъпка - тя се събужда за растеж напролет,след презимуване - от нея се развива желаният летораст.Развързва се около месец след облагородяването.И това е.Ако облагородите два различни сорта на една подложка - ще си имате и лоза или асма,която ще ви ражда два вида грозде.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване"на пъпка"/T-Bud,Chip Bud Grafting Techniques/

Мнениеот Fiut » 13 Май 2010, 16:57

Здравейте! Аз съм една почти начинаеща градинарка от София с дворче, в което имам и новозасадени, и изостанали още от прабаба ми китки. Преди 3 години засадих 3 храстовидни и една катерлива роза. По неприятни обстоятелства не се грижих особено дълго за тях. Но тази есен се върнахме в къщата и зазимих всички, като ги подрязах и мулчирах. Радват ме много тази пролет, особено катерливата, която е обсипана с пъпки, а от опит знам че цъфти до декември бяла. Купих през март тази година и готова направена щамбова роза, която чакам да цъфне да я видя. Има надежда. Това е за представяне.
Предполагам от старите рози на баба ми са останали доста шипкови корени (просто благородните присадки ще да са предали богу дух), които досега упорито се опитвах да унищожа. Но от 2 дни ви чета и реших, че е глупаво да не ги използвам за облагородяване с рози. Целта ми е точно щамбова роза. Разгеле катерливата е страшно добра и кичеста – таман за целта. Въпроса ми е конкретно за подложката. Исках да отглеждам леторасти - тия дни ще си харесам издънки. Но на едно място прочетох, че за израстване на щамба се присаждал първо междинник първата година и като израсте висок се присажда благородната роза. Какъв ще да е този междинник и не може ли направо да премине към присаждане август-септември на благородните пъпчици?
Мислите са ми тежки, щото гледах и 2-те филмчета немските за фермата за щамбови рози и ми направи впечатление, че присаждаха пъпка ниско долу на шипките. Пък после на високите почти метър зелени "дръвчета" по-височко така имаше 3-4 присадки и накрая ти показват ония ми ти красиви цъфнали рози - направо сърцето ти прескача!! Така ли трябва да направя и аз? Първо ниско да присаждам и чак след година нови присадки? И откъде да взема дивачка за междинник (щото така пишеше на онуй място)?

Поздрави и се извинявам за многото букви! :-vv
Аватар
Fiut
Малко цвете
 
Мнения: 8
Регистриран на: 13 Май 2010, 16:35

Re: Облагородяване"на пъпка"/T-Bud,Chip Bud Grafting Techniques/

Мнениеот cvetar » 14 Май 2010, 15:57

Fiut написа:Здравейте! Аз съм една почти начинаеща градинарка от София с дворче...
Предполагам от старите рози на баба ми са останали доста шипкови корени (просто благородните присадки ще да са предали богу дух), които досега упорито се опитвах да унищожа. Но от 2 дни ви чета и реших, че е глупаво да не ги използвам за облагородяване с рози. Целта ми е точно щамбова роза. Разгеле катерливата е страшно добра и кичеста – таман за целта. Въпроса ми е конкретно за подложката. Исках да отглеждам леторасти - тия дни ще си харесам издънки. Но на едно място прочетох, че за израстване на щамба се присаждал първо междинник първата година и като израсте висок се присажда благородната роза. Какъв ще да е този междинник и не може ли направо да премине към присаждане август-септември на благородните пъпчици?

Мислите са ми тежки, щото гледах и 2-те филмчета немските за фермата за щамбови рози и ми направи впечатление, че присаждаха пъпка ниско долу на шипките. Пък после на високите почти метър зелени "дръвчета" по-височко така имаше 3-4 присадки и накрая ти показват ония ми ти красиви цъфнали рози - направо сърцето ти прескача!! Така ли трябва да направя и аз? Първо ниско да присаждам и чак след година нови присадки? И откъде да взема дивачка за междинник (щото така пишеше на онуй място)?

Поздрави и се извинявам за многото букви! :-vv

Първо здравей и добре дошла ! Аз не се плаша лесно от много букви ... Хубаво си решила за розите.Явно си решила,че ще се облагородяват - затова първо положи грижи да израснат добре на височина през това лято подбраните от тебе леторасти за подложки.Това ще рече постоянно поливане и подхранване - нали за свое улеснение го правиш...защото през август при облагородяването само добре поливаните подложки запазват сокодвижението си.Второ,ти даваш още един жокер в питанките си,но не се сещаш за него - казваш,че това са издънки от корените на някогашни хубави рози.Ами нали те са били облагородявани от някого и баба ти сигурно си ги е купувала ? А този,който ги е правил,вече е подбрал подходящата шипка за облагородяване,защото този начин отдавна се практикува ...Така че не умувай дали са подходящи - щом са "носили" на себе си толкова години културна роза,ще могат пак да го правят добре.Междинникът-присадка е вид шипка с по-малко трънчета и израстващ на височина, и нека това да не те притеснява - просто си облагороди оставените подложки с пъпки от твоите рози.Остави си достатъчно леторасти,за да правиш облагородяване както близо до кореновата им шийка,така и като щамбови - на височина 0.8 - 1 м.И така от собствен опит ще видиш кои как ще тръгнат.Не забравяй добре да се упражниш как се изрязват пъпките от леторастите на културната роза,как се прави Т-разрезът - това ще ти помогне при работата върху подложките.Използвай други клонки от шипки,прецъфтели дръжки от твоите рози,други клонки от плодни дръвчета...Набави си и пинцети или заострено-издължени клещички и се упражни с тях как се отстраняват трънчетата в мястото на облагородяване.И още нещо - ако се окаже,че леторастите на шипката ти са едричко растящи и с малко трънчета,може да си размножиш и самата шипка с цел подмладяване - все пак един ден и шипката остарява,нали...и изсъхва ...А ако е подбран сорт с малко трънчета, си заслужава да имаш млади растения от него за подложки.Това става лесно - вкореняват се леторастите на шипката - това е така нареченият отвод .Просто заравяш избран 1-2 годишен летораст / но да не е зелен, тазгодишен/ без да го отрязваш от майчиното растение,в близост до основния храст в почвата чрез огъване - ето ти и картинка как става.

Изображение

Разкопаваш,поливаш редовно,привързваш към колче заровения в почвата летораст и за другата пролет проверяваш дали има вече корени,като поразровиш около него.Като видиш,че е пуснал корени,режеш го от майчиния храст и го местиш на постоянно място с цел облагородяване - ето ти готова вкоренена подложка за опити...
Подробно е описано в другата ни тема,посветена на размножаването на розите,виж там и за щамбовите рози
viewtopic.php?f=6&t=7
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване"на пъпка"/T-Bud,Chip Bud Grafting Techniques/

Мнениеот Fiut » 17 Май 2010, 12:05

Много благодаря за подробния отговор! :-da Направо си заплювам шипките и ги отглеждам. За поливането няма проблем - аз така и така поливам всичко, те са близо до останалите растения. Само ще подхранвам. И започвам сухи тренировки за операциите. Ако има нещо по време на практиката, пак ще питам :D
Аватар
Fiut
Малко цвете
 
Мнения: 8
Регистриран на: 13 Май 2010, 16:35

Re: Облагородяване"на пъпка"/T-Bud,Chip Bud Grafting Techniques/

Мнениеот cvetar » 31 Авг 2010, 16:17

Днес ще ви запозная с една разновидност на така нареченото облагородяване "на пъпка",която е много лесна за изпълнение.Все още можете да облагородявате това лято - до към 10 септември няма да сте закъснели...И ако имате нужда - пробвайте.За жалост описанието на този начин се среща все по-рядко,а ако го усвоите,ще видите колко добра е прихващаемостта на пъпките.Използва се предимно при облагородяване на орех,но аз съм го изпробвал и за други овощни видове,както и за да облагородя хибискус.Нарича се облагородяване "на прозорче" - вероятно поради приликата на изрязаното правоъгълно парченце кора от подложката и от калема с прозорче...И така -първо - необходима ни е подложка за облагородяване.Виждате я на първата снимка.Може и да не са отстранени клончетата и листата над мястото на облагородяване,но аз,защото снимам отблизо - ги махнах за прегледност.

Изображение

Трябва ни и калем,чиито листа са отрязани,но са оставени листните дръжки !Ето го и калемът ни

Изображение

Разликата тук при този начин е как се отнема пъпката от калема и как се съединява тя с подложката.От подложката с много остро ножче се изрязва правоъгълно парченце кора/Важно е да отбележим - само кора,без дървесина под нея/ - "прозорче".Аз изрязвам такова с размери приблизително поне 1х1 см,но това може да варира и не е задължително - зависи все пак от дебелината на подложката,и може и да е по-малко или по-голямо.Ето подложката с изрязаното "прозорче"

Изображение

Следващата операция подред е да се изреже същото по размери "прозорче" от калема,но то трябва да съдържа и избраната пъпка заедно с дръжката и,за която ще го държим след като го изрежем/Пак да напомня - изрязваме само кората с пъпката без дървесина под нея !/.На следващите 2 снимки виждате калема с изрязаното "прозорче",както и самото "прозорче"

Изображение

Изображение

Следва да се постави изрязаното от калема парченце с пъпката в изрязания правоъгълен отвор на подложката,като го държим внимателно за оставената за тази цел листна дръжка.Ето как изглежда - влиза така плътно,че само се задържа на мястото си...

Изображение

но ние няма да го оставим - ще го превържем здраво така,както вече е описано по-горе при Т-разреза...и което вече е познато като операция.Превързването и тук е за около месец и е със същата цел - да се прихване пъпката от калема към подложката.Следва развързване и ...развитие на облагородената пъпка.Виждате разликата вече - тук не се прави Т- разрез,а "прозорчето" се състои само от кората,без дървесина под него.А по-голямата площ на контакта между кората с пъпката и подложката води до добро прихващане.За успешното присаждане отново можем да следим по пожълтяването на листната дръжка на присадената пъпка и падането и при леко побутване след около 7-10 дни.
В нет-а можете да откриете много инфо за този начин на облагородяване,използва се често за облагородяване на орехови и маслинови фиданки.На английски език е популярно названието "patch budding" .Ето ви и едно филмче по темата - как се облагородява орех.



Забележете,че за добър контакт на прозорчето с пъпката към стъблото на подложката при пристягането и е нужно дебелината на кората на прозорчето от калема да е почти същата като тази на подложката - иначе контактът им ще е лош.Но и за това има лек...просто се използва друг начин - т.нар. I - budding.При него на подложката не се изрязва прозорче,за да се постави на негово място прозорчето от калема,а се прави разрез с формата на буквата I и прозорчето откалема се пъхва на мястото си,но то при пристягане вече се притиска от кората на подложката.Повече вижте тук
http://www.fao.org/docrep/006/ad224e/AD224E20.htm
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване"на пъпка"/T-Bud,Chip Bud Grafting Techniques/

Мнениеот cvetar » 11 Сеп 2010, 20:56

Ето и един френски сайт с много подробни обяснения и картинки за любознателни.

http://www.greffer.net/?cat=3

а в следващия /на английски език / има много интересни описания на облагородяване с много схеми и снимки.Просто разлиствайте - много има за разглеждане...

http://www.fao.org/docrep/006/ad224e/AD224E01.htm
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И ПОДДРЪЖКА

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron