Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Шушан, балдаран, див кервиз, Кервел- Anthriscus cerefolium

раздел билки

Шушан, балдаран, див кервиз, Кервел- Anthriscus cerefolium

Мнениеот zamakat » 28 Яну 2011, 14:47

Ето още една тревичка, която е достойна едновременно за раздел "Бурени в градината", който може да си обособим по- натам, и за раздел "Билки".
Това растение го знам още от малка от градината в село, баба боядисваше яйцата с него, а то се оказа отново храна и билка- http://www.doctorbg.com/page.php?id=13319
Шушана е едногодишно тревисто растение с височина до 40-60см.Близък роднина на Магданоза.
Листата му приличат на тези на Магданоза.Заради сладникавия анасоноподобен аромат и пикантен вкус често се използва в супи и салати.Най-ценни са младите листа. За съжаление, при сушене и термична обработка ароматът изветрява. Затова в горещи ястия кервелът се добавя непосредствено преди поднасянето им.В някои ястия от северноамериканската кухня листата от кервел се използват за подправяне на птици, запечени на грил, риби и ястия от яйца (напр. солени омлети).
Във френската кухня се използва през пролетта: младите зелени листа кервел се смесват с извара или меко сирене (камамбер) и масло и с полученото "зелено масло" се мажат фiлии черен хляб.
Често листата се добавя в сосове за риба, картофени супи, ястия от птици, агнешки и шилешко. Кервелът придава приятен вкус и аромат на ястия от зелена салата, грах и домати.
Добре се съчетава и с други подправки: тарос (естрагон), магданоз и босилек.
Ако се съхранява в найлонов плик и в хладилник, растението може да издържи до седмица.

Комбинацията от Глухарче, Кресон и Шушан подсилва организма от недостига на витамини през зимата.
Както повечето билки, Шушанът е полезен при лениви черва. Когато е като на чай, може да се използва за овлажняване на очите.

Растението се използва по Великден в определени райони в Европа: яде се като част от церемонията на Велики четвъртък.
Шушанът се свързва с Възкресение Христово, защото ароматът му е подобен на този на смирната и защото ранните пъпки символизират възраждането.
http://forum.kulinar.bg/viewtopic.php?f=24&t=2856

снимчица ми липсва.Ама днес ще си дойде учителя ми, че да си припомня.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Шушан, балдаран, див кервиз, Кервел- Anthriscus cerefolium

Мнениеот ROSSE » 30 Яну 2011, 10:17

За това растение мога да кажа следното-в родния ми край отдавна знаят за неговите качества. Майка ми правеше парен шушан,нещо като трушия,и цяла зима си похапваше от буркана. :P Аз така и не го опитах,какъв вкус има!
Когато дойдох в Падина, ми направи впечатление едно растение,което много приличаше на шушана. Но смачканите листа излъчваха много неприятна миризма! :(
Тук местните хора го наричат МАНГУНА. Когато се порових из нета,разбрах че това е
CONIUM MAKULATUM, известно още като БУЧИНИШ-плевел,който е отровен.
А приликата на пръв поглед е голяма-така че ако решите да си похапнете салатка от шушан,внимавайте да не попаднете на бучиниш!
ШУШАН
Изображение
БУЧИНИШ
Изображение
Изображение
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Шушан, балдаран, див кервиз, Кервел- Anthriscus cerefolium

Мнениеот zamakat » 31 Яну 2011, 13:59

Оле Роси ,много полезна информация даде, обаче наистина много си приличат, във градината ми което съм срещала май е второто. Значи за това трябва да се внимава, я по- добре въобще не пробвайте.Също като с двойниците на гъбите.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Шушан, балдаран, див кервиз, Кервел- Anthriscus cerefolium

Мнениеот ROSSE » 31 Яну 2011, 16:12

Всъщност,мога да помогна /поне на теория/ за разпознаването на тези две растения.Ако вземете по едно листо от двете,ще видите каква е разликата-листата на шушана са нежно копринени, приятно зелени и имат много приятен аромат: :D
листата на бучиниша са със сив отенък,а аромата им е неприятен.
А най голямата разлика е в ръста на тези две растения.Шушанът не става много висок и се разклонява от ниско,докато мангуната расте с право стъбло на височина два метра, ако е на влажно място и до три метра, и много късно започват да се появяват разклонения от пазвите на листата /както е при копъра/.
Лесно е да се разпознаят поне по аромата на листата :da
Дано съм била полезна :da
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Шушан, балдаран, див кервиз, Кервел- Anthriscus cerefolium

Мнениеот zamakat » 31 Яну 2011, 16:19

Да ,сигерно е точно така, моето по твоето описание като второто-отровното, ще го оскубя всичкото :(
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39


Назад към БИЛКИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], Google Adsense [Bot]


cron