Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Тученица /Portulaca oleracea L./ Вкусна храна и лекарство

раздел билки

Тученица /Portulaca oleracea L./ Вкусна храна и лекарство

Мнениеот zamakat » 27 Яну 2011, 22:07

Изображение

Много се чудех, мястото на тази тема в "Билки" ли трябва да е , или в някакъв такъв раздел като "Бурени" например. Защото едва ли има по- голям бурен от нея в градината,но пък и е едновременно голяма билка, но може би малко хора у нас я знаят, поне за мен е нещо ново и ще ви разкажа за срещата ми с нея.Не че не съм се срещала с нея всеки ден в градината си от 20 години насам, но не за тази среща говоря, а за знанието за нея.Аз естествено като голяма цветарка :-D , упорито се боря с треворляците и плевелите в градината, но с тази, така и не можах да се преборя вече толкова години, сигурно и с вас е така :) Докато един ден на гости ми дойде един човек , който е турчин, но е женен за българка и като разглеждахме китките, се наведе и откъсна от тази трева и каза-Знаеш ли ,че това е голяма билка и я загриза,а аз останах втрещена . Обичам билките, не че не му повярвах, ама нали сме си Тома Неверници, после позабравих това, докато тези дни мина друга приятелка, която взе да ми разправя за една трева -билка ,с която правили някаква рецепта при Иван Звездев,беше много въодушевена, обяснява ,описва и аз все не мога да включа, казва народното име. Изведнъж си сещам ,че става въпрос за оня плевел дето ми го показа човека миналото лято. Направих справка в нета и веднага излезе любимото плевелче. А какви салати и какви баници се правят от нея. В Турция и Гърция се използва
много в кулинарията, по пазарите се предлага като маруля.В Германия например тя е по-скъпа от гроздето.
Ето един линк, но със качването на снимка нещо не можах да се оправя. Ще помоля някой друг да качи снимчици на лечебното буренче.А няма да е лошо и на баниците дето стават с него.
http://www.monitor.bg/article?id=47841

Аз си мисля ,че това ни знание ще помогне много в тази криза :) Като няма с друго може да почнем да се храним и с бурени- няма лошо :) Знам, че има хора като мен,които събират в градините си билки и лечебни тревички, така че не изхвърляйте този бурен, както правех аз така до сега, ноооо сега ще поправя :) .В градинката ви го има в изобилие
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Тученица -Portulaca oleracea L. Вкусна храна и лекарство

Мнениеот cvetar » 27 Яну 2011, 22:54

Да,още една незаслужено забравена тревичка...Ето и от мен
http://www.marica.bg/show.php?id=15249
http://recipemagician.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=75
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Тученица /Portulaca oleracea L./ Вкусна храна и лекарство

Мнениеот ROSSE » 28 Яну 2011, 08:48

Ехххххх, не знаех за качествата на това растение!
Но нашествието и в моята градина е отчайващо! Цяло лято пълня кофи с нея, изхвърлям я на кокошките, а те изкълвават само зелените листенца, и в двора остават със дни свежи остатъци! Няма спасение от тученцето! Всяко цветче произвежда капсулка с много семенца и цяло лято се самозасява!Аз скубя,а то се размножава,като че ли не е влизано в градината с месеци :( самия ужас!
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Тученица /Portulaca oleracea L./ Вкусна храна и лекарство

Мнениеот zamakat » 28 Яну 2011, 12:23

Даа, какво ви казвам, ама сега няма да се ядосвам като се размножава, чакам само да се стопи снега и да се появи зеленинката в градината и започвам експерименти с рецепти с тученицата, във форума за суровоядство, посочен от Цветар,има много хубави рецепти за салати, ние макар че не спазваме пълно суровоядство, си падаме по него и наблягаме на суровата растителна храна, защото осъзнаваме, че от нея човек си набавя голямо количество витамини, минерали и ензими. А природата ни тук е много щедра и трябва само да познаваме тревичките около нас.А тученицата е още една алтернатива за нас, тъй като рядко ядем месо, не ядем много от буклуците в магазините. Идеално нещо за хора, които се стремят към природосъобразно хранене.От опит ви казвам, че вече към 15 години се стремим да се храним така, къде със грешки, но все пак има големи резултати , болестите се отдръпнаха, сега дори и грипа не гостува в нашия дом. Но за там вече нещата са по комплексни.
Но темичката е чудесна и можем вече да си споделяме и личен опит като започнем да си я "пасем" от градинката. :) :-D
А по същия начин и с лиция, когато го открих в градината, аз унищожавам, а то . А кокошките на комшийката толкова много го обичат , същото и с тученицата, и аз изхвърлях с кофите през оградата на кокошките на комшиите.Кокошките явно са по- умни от нас ,хапват си от храната на дядо Господ ,а ние хората като по- умни отиваме и си купуваме храната на големите хранителни корпорации като боядисани снаксове, пържени чипсове и хилядите други наблъскани с оцветители и консерванти, ама нали са пакетирани в лъскави опаковчици, шарени шаренки.Завършили сме дизайн и сме учили,нали това е целта на опаковката, да те накара да купиш стоката,а това което е наистина полезно и лечебно, се спъваме в него и не му обръщаме внимание. :pp1
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39


Назад към БИЛКИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: iokobraxiyibe