Switch to full style
раздел билки
Добави отговор

Маточина - Melissa Officinalis

31 Окт 2008, 13:17

Многогодишно тревисто растение с приятна лимонена миризма. Стъблото е четириръбесто, разклонено, 30-80 см високо, покрито с жлезисти и прости власинки. Цветовете са бледожълти, бели или розови. Листата са срещуположни, с дръжки, широко яйцевидно ромбични или продълговати. Плодът е съставен от 4 едносеменни, яйцевидни орехчета. Цъфти юни-септември.

Съставки: Съдържа етерично масло, в състава, на което влизат цитрал, цитронелол, гераниол, линалол и др. Седативното действие се дължи на цитрала. Освен това в дрогата се съдържат тритерпеновите урзолова и олеанолова киселина, 5% дъбилни вещества и захарта стахиоза.

Действието на листата е болкоуспокояващо, спазмолитично върху гладката мускулатура и нервно тонизиращо и ободряващо.

Използува се за стимулиране на апетита и подобряване на храносмилането, за отстраняване задръжката на газове и за облекчаване на болки и спазми предимно при заболявания на храносмилателната и дихателната система. Намира прило­жение и при нервни и кожни заболявания.

Начин на употреба - Приготвя се запарка от 8 чаени лъжички билка с 1/2 литър вряща вода. След като престои 30 минути в затворен съд, запарката се изпива за един ден. За външно приложение се прави два пъти по-концентрирана запарка.

Re: Маточина - Melissa Officinalis

16 Фев 2009, 23:06

Аз имам маточина в градината.Много бързо се разпространява и ухае много свежо.

Re: Маточина - Melissa Officinalis

17 Фев 2009, 11:30

И аз имам и редовно си пием чай от нея.

Re: Маточина - Melissa Officinalis

18 Фев 2009, 21:47

Да знаете, че пада кръвното от нея. Същият ефект за добър сън и "споко" на нервите дава запарка от листо на зелена салата - така познатата ни маруля, вечер преди лягане. Естествено препоръчително е да сме похапнали час-два преди това и то ....по-оскъдно. :D
Добави отговор